Pavel Mára – Site specific project

Publikováno: 2. července 2020 | autor Kateřina Davidová
Pavel Mára – Site specific project

Záměrem projektu výrazného představitele současné evropské fotografie Pavla Máry (* 1951) pro bývalý jezuitský kostel Zvěstování Panně Marii v Litoměřicích je využití dialogu barevnosti barokního prostoru s graficky černobílými i barevně desaturovanými profánními fotografiemi, které svou formou rezonují s jeho monumentalitou.

Daný koncept úzce navazuje na Márovy starší triptychy těl a tváří ze začátku 90. let 20. století. Osm fotografií z nově realizovaného souboru Tváře (2015, 2019) bude v prostoru hlavní lodě kostela prezentováno na transparentních deskách v nadživotní velikosti jako digitální simulace otisku technického planfilmu. Instalace těchto průhledných obrazů je ve vizuální opozici s černobílými analogovými zvětšeninami z cyklu Mater z roku 2016, umístěnými kolem oltáře a v oratoři (Mater – Paže, Nohy, Krk, 2017). Nejstarší část vystavených děl, u nás i v zahraničí často prezentovaný cyklus Rodina – Triptychy z let 1991 a 2011, bude součástí průchozích empor oproti sofistikovanému digitálnímu záznamu Torza s jizvou (2019), umístěnému na kruchtě jako symbolický pendant oltáře.

Pavel Mára – Site specific project

10. 6. – 16. 8. 2020

Kostel Zvěstování Panně Marii v Litoměřicích

Koncepce a výběr fotografií: Pavel Mára a Radana Ulverová

Kurátor výstavy: Jan Brodský

Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích

Pavel Mára – Site specific project

PAVEL MÁRA (Praha, 1951) patří k výrazným představitelům evropské fotografie. Je také již téměř dvě desetiletí pedagogem na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě. K tomuto poslání ho přímo předurčuje jeho tvorba, která je příkladem koncepčnosti a promyšlenosti. Podoba jeho děl často vychází z nové interpretace možností fotografického média.

Mára tvoří v sériích, z nichž některé obdivuhodně zobrazují živý i neživý svět jako geometrické útvary. Dosahuje toho například volbou záběrů. Nevyužívá obvyklé techniky manipulace fotografického obrazu. Samostatnou složkou jeho fotografií je barevnost, často výrazná, překvapující a v některých případech nereálná. Na druhé straně Mára využívá i detailního a uhrančivě ostrého přepisu fotografované skutečnosti. Tvorba v sériích vylučuje náhodu, nenechává diváka na pochybách o autorově úmyslu.

Pavel Mára – Site specific project

Pavel Mára patřil již v sedmdesátých letech k několika málo fotografům v Československu, kteří svoji volnou tvorbu realizovali v barvě, navíc většinou ve velkých formátech. Z raných prací se nejvíc vryly do paměti obrazy precizně vykreslených povrchů technických předmětů, natřených jasnými barvami (MECHANICKÁ ZÁTIŠÍ, 1976–84). Jsou to díla přiřaditelná ke geometrické abstrakci v jiných oborech umění, přestože jsou zároveň zcela konkrétní. Tento princip autor rozvíjí až dodneška.

Hlavním námětem jeho fotografií se stalo lidské tělo. Jednoduchou metodou vznikly monumentální TRIPTYCHY aktů a portrétů z let 1990–1993. Jejich mimořádná působivost spočívá v tušeném tajemství posunu pohledů. Byly vytvořeny beze změny pozice modelu vertikálním posunem kamery – podhled, pohled do očí, nadhled.

Zvláštními postupy barevného svícení, propojujícími reálná těla s nereálnou barevností, vznikly MECHANICKÉ CORPUSY (1997). Nápaditá inscenace holohlavých modelů v přísně centrální kompozici přinesla autorovi mezinárodní pozornost.

Publikace je založena na kontrapunktu barevných a černobílých fotografií, mezi něž patří například ČERNÉ CORPUSY: RODINA (2001); jejich kouzelná tonalita vznikla kombinací dvou inverzních černobílých materiálů. NEGATIVNÍ HLAVY (2010), realizované ve stupnici černé, šedé a bílé, jsou naopak digitálními portréty mužského modelu, ozvláštněnými geometrickými prvky.

Celé dílo Pavla Máry má objevitelský charakter. Je silně estetizované, ale neuklidňuje, nýbrž zneklidňuje. Do kontextu současné postmoderní kultury se včleňuje i tím, že se realizuje až v instalacích, připravených vždy pro určitý prostor.

 

Červencové vydání časopisu FOTOVIDEO je velké a jeho ambicí je uspokojit všechny, kteří si ho koupí nebo předplatí:

Tak si prohlížejte, čtěte, čerpejte informace a účastněte se soutěže Fotograf roku!Červencové FOTOVIDEO

Vyberte si z červencového vydání časopisu FotoVideo:

FOTÍME SPORT: MICHAL ČERVENÝ

Chcete poznat, jak se fotí cyklistika s nápady?

MINIFOLIA: DENČA MOTÁČKOVÁ A RADEK LAVIČKA

Specialisté tématu měsíce soutěže Fotograf roku

INSPIRACE: KRAJINAMI JANA ŠMÍDA

Nenechte si ujít dokonalé fotografické obrazy

GITZO INSPIRUJE: LOCKDOWN MARTINA SIDORJÁKA

„Fotografování je můj život. Nemohl bych bez něj být.“

TECHNIKA: POKRAČUJEME VE VELKÉM TESTU FILTRŮ

Zrodila se nám docela zajímavá překvapení

TECHNIKA: SONY ZV-1 JE KAMERA I KOMPAKT

Testovali jsme novinku pro vlogery a blogery a pro všechny…

FOTOGRAF ROKU: TÉMA: MOTORKY, AUTA, STROJE

Výsledky jsou jasné! Kdo byl v tomto tématu nejlepší?

S naším předplatným opravdu ušetříte, a ještě k němu dostanete dárek dle vašeho výběru zdarma!

Předplaťte si nás, jde to velmi rychle a můžete si vybrat, zda po jednom či dvou či třech či šesti či dvanácti výtiscích, či… jak se vám to bude líbit

Vybírejte si například na:

http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

https://www.send.cz/casopis/779/foto-video

https://foto-video.magaziny.cz/

https://predplatit.cz/detail/foto-video/200/

Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetřete s námi!

 

Červencové FOTOVIDEO

Právě vychází
fv09-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.