Oliver F. Atkins – hlavní fotograf Bílého domu za úřadu prezidenta Richarda Nixona v letech 1969–1973

Publikováno: 24. ledna 2021 | autor Redakce
Oliver F. Atkins – hlavní fotograf Bílého domu za úřadu prezidenta Richarda Nixona v letech 1969–1973

Narodil se v roce 1917 v Hyde Parku v Massachusetts a vyrůstal v New Yorku. Na University of Alabama vystudoval žurnalistiku, kterou ukončil v roce 1938.

Vzhledem k práci u Birmingham Post jeho pozice rychle rostla až se stal hlavním fotografem novin. Alabamu opustil v roce 1940 a pracoval pro The Washington Daily News. V roce 1942, po vstupu Spojených států do druhé světové války, začal pracovat pro Americký Červený kříž. V této funkci dokumentoval kampaň v Africe, invazi na Sicílii, v jižní Itálii a spojenecké invaze v jižní Francii a v Německu.

oliver-f.-atkins-–-hlavni-fotograf-bileho-domu-za-uradu-prezidenta-richarda-nixona-v-letech-1969–1973-03.jpg

Po válce fotografoval pro Saturday Evening Post. Pro Post cestoval po světě a portrétoval takové historické osobnosti, jako byli například Tito, de Gaulle nebo Gamal Abdel Nasser. Když Nixon začal předvolební kampaň na prezidenta v roce 1968, stal se jeho osobním fotografem a doprovázel jej na jeho předvolebních cestách. Když byl Nixon zvolen prezidentem, získal místo oficiálního dvorního fotografa v Bílém domě. V této pozici fotografoval prezidenta s mnoha hlavami států a osobnostmi. Atkinsonovou nejžádanější fotografií je tajná schůzka Nixona s Elvisem Presleym, která proběhla 21. prosince 1970. Elvis i Nixon si přáli udržet setkání v tajnosti, neboť Nixonova obliba strmě klesala a Elvis plánoval comeback; ani Nixonovi ani Elvisovi příznivci by neporozuměli setkání těchto osobností. Snímek je jedním z nejvíce požadovaných v archivu National Archives and Records Administration a je populárnější než Listiny základních práv a ústava Spojených států.

oliver-f.-atkins-–-hlavni-fotograf-bileho-domu-za-uradu-prezidenta-richarda-nixona-v-letech-1969–1973.jpg

Zatímco pracoval pro Nixona, byl členem sdružení National Press Photographers Association. Jako člen Asociace byl šéfem výboru Freedom of Information Committee (Svobodný přístup k informacím).

oliver-f.-atkins-–-hlavni-fotograf-bileho-domu-za-uradu-prezidenta-richarda-nixona-v-letech-1969–1973-04.jpg

Po Nixonově rezignaci v roce 1974, začal Atkins pracovat pro vydavatele Saturday Evening Post Curtis Publishing Company v Indianapolis, kde se stal vice prezidentem.

Za svou práci získal několik ocenění, včetně White House News Photographers Association Grand Award, Graflex All American Photo Contest Portrait Award a ocenění National Press Photographers' Association Personalities Award.

 


 

Už máte lednové vydání časopisu FOTOVIDEO?

fotovideo-01-2021.jpg

S kým se v lednovém FotoVideo setkáte?

Hned v úvodu s Jiřím Křenkem, jediným Čechem, který má akreditaci na fotografování závodů Formule 1. Jeho zážitky jsou až neuvěřitelné a fotografie úžasné. Hned v závěsu za ním je na dalších stránkách neuvěřitelná žena, oficiální fotografka Českého olympijského týmu, právě čerstvě oceněná Bára Reichová. Jeden fotografický zážitek tedy střídá další. Abychom nebyli jen v pohybu, dali jsme slovo i mistrům krajinářům. Co vám říkají jména Martin Rak a Martin Šaroch. Každý z nich své krajiny pojímá a snímá jinak a současně oba milují krásu a nedotknutelnost přírodu. Jejich snímky jsou dokonalými a propracovanými obrazy. A tak bychom mohli pokračovat s líčením originality Dana Vojtěcha, vzpomínkami Františka Dostála nebo dokumenty Lucie Mojžíšové. Naše nabídka je i v roce 2021 široká a bude taková stále. Jsme rádi, že jste s námi.

Vybírejte z lednového vydání časopisu FotoVideo v novém kabátě:

ROZHOVOR: JIŘÍ KŘENEK

Pouze dvacet fotografů z celého světa na trati Formule 1

jiri-krenek.jpg

INTERVIEW: BARBORA REICHOVÁ

Projekt Nezlomní olympionici vznikl v lockdownu a je dokonalý

barbora-reichova.jpg

ROZHOVOR: MARTIN RAK

Nejraději mám krajiny na sever od Prahy, říká mistr

martin-rak.jpg

ROZHOVOR: MAREK ŠAROCH

Dá se říct, že přes den létám s dronem jen výjimečně…

marek-saroch.jpg

PRAXE: DAN VOJTĚCH

Virtuální skatepark v Maxspace

dan-vojtech.jpg

FOTOGRAF ROKU: VYHRAJTE TÝDEN S VOLVO

Výjimečná soutěžní kategorie zahájena

vyfot-volvo.jpg

FOTOGRAF ROKU: PRVNÍ TÉMA NOVÉHO ROČNÍKU VYHODNOCENO

Téma Pohled z okna přitáhlo téměř 1500 fotografií! Jak jste dopadli vy a jak vaši fotografičtí přátelé? Pořadí najdete jen v tištěném vydání FotoVideo.

fotograf-roku.jpg

… a samozřejmě dalších minimálně dvacet zajímavých článků!

Výhodné je si nechat posílat FotoVideo až domů!

A zase máme pro vás další dárky k celoročnímu předplatnému FotoVideo. Udělejte si radost (a také vašim blízkým?) na celý rok 2021! S naším předplatným opravdu ušetříte. Vybírejte dle chuti, ale rychle, dárků je dost, ale některé jen v omezeném množství! Předplaťte si nás na zimní měsíce a vyzkoušejte si, zda nás chcete odebírat po jednom či dvou či třech či šesti či dvanácti výtiscích. Jak se vám to bude líbit. Ale s delší dobou předplatného klesá jeho cena….

Vybírejte si na našem webu:

http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze s námi!

Za branou čtvrtstoletí – lednové FOTOVIDEO

Právě vychází
fv03-24-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.