Pražské komorní Divadlo Viola se nechce pohybovat a vyvíjet pouze v zajetých kolejích své více než šedesátileté historie. Kromě rozšíření činoherního repertoáru o nové tvůrčí týmy rozšiřuje postupně spolupráci i s mladými kreativci a umělecky zaměřenými lidmi.
Ti se podílejí nejen na citlivých úpravách vizuálního stylu Violy, ale nově i na zajištění výstav v jejím foyer. Od 1. září ho přebírají do své správy dvě mladé studentky dějin umění na Katolické fakultě Univerzity Karlovy Adéla Šatalíková a Klára Heřmánková. V kulturním prostředí jsou od podzimu 2022 stále výrazněji slyšet díky svému podcastu Kunsthistoričky.
„Ve Viole si ceníme její historické hodnoty a skvělých představení, které připravuje a nabízí. Naší ideou je využít zdejší intimní atmosféru pro nové, mladé umělecké projekty, které půjdou s divadlem do citlivého kontrastu a zároveň jeho program dobře doplní,“ vysvětlila Adéla Šatalíková.
Divadlo Viola se nachází v prestižní lokalitě naproti Nové scéně Národního divadla, mezi Galerií Kodl a Nakladatelství Academia. Pro výstavy využívá prostor kavárny před divadelním sálem, do kterého se vejde přibližně dvanáct děl středního formátu nebo šest až osm děl větších formátů.
„Z hlediska uměleckých děl jsme opravdu otevřeny téměř všemu, co nám bude dávat smysl a zapadne do konceptu. Pro obsahovou podobu výstav si dáváme pouze jedno omezení; díla musí esteticky ladit s výstavním prostorem a musí se dát zavěsit na zdi,“ upozornila Klára Heřmánková. Prezentace uměleckých děl, která budou prodejní, se promění každé dva měsíce. První vernisáž se tu uskuteční 3. září 2024. Jednání s premiérovým vystavujícím vrcholí a Kunshistoričky budou o jeho expozici brzy informovat.
Výstavy bude možné navštívit bez placení vstupného, a to každý všední den od 16.00 do 20.00, tedy v otevírací době pokladny divadla, a také vždy před představením.
„Pro nás je potěšením, že jsme se mohli s Adélou i Klárou domluvit na spolupráci. Už úroveň jejich podcastu Kunsthistoričky dává tušit, že se jedná o velmi šikovné mladé dámy s velkým zájmem o oblast umění,“ uvedla Lenka Plavcová, ředitelka Divadla Viola. „Věřím, že do prostor Violy vnesou svým přístupem i výběrem vystavujících umělců příjemné osvěžení a zpestření,“ dodala.
Podcast Kunsthistoričky (www.kunsthistoricky.eu) rozjely Adéla s Klárou na podzim 2022. Do současné doby natočily a odvysílaly již 54 epizod. „Snažíme se v něm přinášet novinky o aktuální umělecké scéně a dějinách umění,“ přiblížila Adéla Šatalíková. „Snad i s potřebnou mírou lehkosti a někdy i s nadsázkou a humorem zprostředkováváme přes náš podcast a prezentaci na sítích zajímavé informace z oboru i těm, kteří se dějinám umění i umění obecně nevěnují na profesní či studijní úrovni. Často složité výstavy a teorie se tak pokoušíme komunikovat jednoduchým a přátelským způsobem,“ dodala Klára Heřmánková.
A právě s podcastem Kunsthistoričky a navazujícími projekty, jako je prezentace na sítích, tvorba ebooků, organizace workshopů a dalších chtějí Adéla s Klárou propojit i propagaci výstav ve Viole i divadla jako takového.