O certifikát Qualified European Photographer (QEP) se ucházelo 35 profesionálních fotografů

Publikováno: 26. listopadu 2019 | autor Redakce
fep-191116-kln-4640.jpg

Asociace profesionálních fotografů ČR ve spolupráci s firmou FOMEI, s.r.o. a CZECH PHOTO byla ve dnech 15.–18. 11. 2019 hostitelem respektované evropské certifikace profesionální kvality, kterou již po 40té udílela Federace evropských profesionálních fotografů (FEP). Porota, složená z vybraných zástupců evropských asociací - držitelů těchto certifikátů a dalších ocenění, měla před sebou rekordní množství uchazečů o tyto certifikáty z celé Evropy.

qep-inspiration-camp-p-01-1000px.jpg

O certifikát Qualified European Photographer (QEP), kde uchazeč musí předložit ucelený soubor 12 fotografií, který splňuje nejvyšší kritéria profesionální tvorby tj. kreativitu, sdělení, technickou úroveň, finální provedení atd., se ucházelo 35 profesionálních fotografů.

Z nich uspěla přibližně pouze polovina, ale máme velkou radost, že mezi úspěšnými jsou také členové naší Asociace: Richard Horák se svými poetickými snímky Prahy, Vladimír Kysela s takřka abstraktními obrazy inspirovanými Máchou či Saint-Exupérym a Petr Jan Juračka – se svými inspirujícími pohledy na naší planetu z ptačí perspektivy.

fep-191116-kln-4503.jpg

fep-191116-kln-4761.jpg

Nemenší radost máme i z úspěchu našich fotografů, kteří se ucházeli v konkurenci 20 fotografů z celé Evropy o certifikát nejvyšší, tedy o Master QEP, který vyžaduje předložit ucelenou kolekci 20 fotografií a porota má samozřejmě mnohem přísnější kritéria k udělení tohoto velmi prestižního certifikátu, o který se mohou ucházet pouze držitelé nižšího stupně tj. QEP. Mezi 7 úspěšnými uchazeči o MQEP máme hned 3 zástupce! Porotu jednoznačně uhranuly virtuózně dotažené fotografie architektury Mariana Beneše, stejně tak koňské dostihy, kterým se mnoho let systematicky věnuje Miloš Fic. Porotu také zaujaly počítačově upravené fotografie detailů historické architektury od Assama Alsabbana. Gratulujeme!

fep-191117-kln-5759.jpg
Miloš Fic, MQEP

fep-191117-kln-5813.jpg

Součástí mezinárodní certifikace bylo rovněž setkání výkonných ředitelů jednotlivých evropských asociací, stejně tak pravidelné zasedání Správní rady FEP, kde APF ČR zastupuje její prezident Jan Pohribný, MQEP.

Obě setkání ukázala, že nadále je potřeba nelehkou situaci a postavení profesionálních fotografů vzhledem k trhu, legislativě i obecném povědomí řešit mnohem více na evropské úrovni a inspirovat se vzájemně úspěšnými modely, jak podpořit kvalitní profesionální tvorbu a také její uznání.


fep-191117-kln-5887.jpg

fep-191117-kln-5976.jpg

Na závěr certifikace proběhl na Vysoké škole kreativní komunikace tzv. inspiration camp, kde představili veřejnosti a studentům svou tvorbu špičkoví profesionálové a držitelé řady ocenění: Andy Hens, MQEP –
reklamní fotograf a pedagog z Německa, Dušan Holovej, QEP – reklamní fotograf ze Slovenska a Michael Hanke – dokumentární fotograf a člen APF ČRSoučástí programu byla také odborná přednáška Jana Kaisera, zástupce fy FOMEI, k problematice správy barev a tisku ve fotografii. O úspěchu této mezinárodní akce svědčí nejen ocenění pro naše fotografy a rekordní zájem o certifikáty, ale také účast takřka 50 zástupců evropských asociací. Ti mnohokrát ocenili nejen bezchybnou a nápaditou organizaci celé akce, ale také příjemné a skvěle vybavené prostředí Czech Photo Centra a podporu fy FOMEI. Všem a zejména realizačnímu týmu APF ČR ve složení Matějková, Fic, Lhoták, Hoza, Kalmán, Ficová, Beneš a Pohribný děkujeme! Je to bezesporu dobrá vizitka české profesionální fotografie.

SR APF, 19.11.2019


Oficiální výsledky certifikace jsou k nahlédnutí zde:

https://www.europeanphotographers.eu/2019/11/16/qep-judging-session-november-2019-official-results/(qep)

https://www.europeanphotographers.eu/2019/11/17/mqep-judging-session-november-2019-official-results/ (mqep)


Více informací a fotografií najdete zde www.asociacefotografu.com/cz/aktuality/aktualne/287

Právě vychází
fv12-23-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.