Nominujte Osobnost české fotografie

Publikováno: 14. prosince 2018 | autor Redakce
apf-logo.jpg

Asociace profesionálních fotografů České republiky /APFČR/ vyhlašuje 16. ročník ceny Osobnost české fotografie. Jejím smyslem je podnítit zájem o dění v oblasti fotografie, zvednout prestiž fotografie ve společnosti a upozornit na mimořádné výkony a události v oblasti tvůrčí fotografie. Časopis FotoVideo je opět mediálním partnerem.

Jaké jsou letošní kategorie, do kterých můžete i vy nominovat? Budeme rádi, když budete nominovat ty, jejichž fotografie, knížky či jiné publikace vás v tomto roce zaujaly.

1/ Osobnost české fotografie za rok 2018

je určena fotografovi, fotografickému pedagogovi, kurátorovi, teoretikovi fotografie, galeristovi či vydavateli, který v průběhu kalendářního roku, tedy od 1.1.2018 do 31.12. 2018, zásadním způsobem přispěl ke kvalitě, rozvoji nebo propagaci české tvůrčí fotografie u nás či v zahraničí.

2/ Osobnost české fotografie - za dlouhodobý přínos fotografii

je určena fotografovi, fotografickému pedagogovi, kurátorovi, teoretikovi fotografie, galeristovi či vydavateli, který dlouhodobě, zásadním způsobem přispěl ke kvalitě, rozvoji nebo propagaci české tvůrčí fotografie u nás či v zahraničí.

3/ Fotografická publikace roku 2018

je určena fotografovi, vydavateli, teoretikovi fotografie, který vytvořil a vydal v roce 2018 vynikající fotografickou knihu.

a zcela nově bude udělena

4/ Osobnost české fotografie za rok 2018 - do 30 let

Cena OOA-S a APF je určena fotografovi, studentu fotografie, fotografickému pedagogovi, kurátorovi, teoretikovi fotografie, galeristovi či vydavateli do 30 let, který v průběhu kalendářního roku, tedy od 1. 1. 2018 do 31. 12. 2018 nepřekročil věk 30 let a zásadním způsobem přispěl ke kvalitě, rozvoji nebo propagaci mladé české tvůrčí fotografie, případně fotografie obecně, u nás a v zahraničí. Osobnost mladé české fotografie obdrží finanční cenu ve výši 30.000,- Kč. Druhý v pořadí obdrží poukaz na výrobu fotografií na unikátním fotomateriálu Chromalux (10 fotografií formátu A3 nebo 5 foto formátu A2 na speciálním alu nosiči) v hodnotě 6.500,– Kč. Třetí v pořadí obdrží fotomateriál (A3+) od fy FOMEI v hodnotě 5.000 Kč.

Nominovaný uchazeč Osobnosti české fotografie za rok 2018 - do 30 let předloží odborné porotě fotografický soubor nebo dokumentaci své výstavy, knihu atp. na základě které byl nominován. Odborná porota se bude rozhodovat na základě svých vědomostí, ale je nutné podotknout fakt, že v případě rozhodování sehraje velkou roli dobře připravený obrazový materiál, včetně písemného zdůvodnění od navrhovatele. Materiály pro odbornou porotu se předkládají jak v elektronické, tak fyzicképodobě (ty budou po hodnocení porotou vráceny) na základě výzvy organizačního týmu APF. Nezapomínejte ve svém návrhu uvádět kontaktní údaje na nominované osobnosti.

Jak nominovat?

Vaše návrhy lze zaslat nejpozději do 20. 1. 2019. Návrhy mohou podávat fyzické osoby i instituce bez jakéhokoliv omezení. Každý návrh musí obsahovat výstižné zdůvodnění nominace, kategorii a kontakt na navrhovatele i nominovaného. Navrhovatel obdrží potvrzení o převzetí nominace. Návrh nesplňující výše uvedené podmínky může být prohlášen za neplatný. Zasílejte nominace na:

- E-mailem na adresu info@asociacefotografu.com a v kopii na adresu petr.zhor@volny.cz

- Písemně na adresu APF ČR, Karlova 28, 110 00, Praha 1

Na vaše nominace se těší přípravný tým Osobnosti: Jan Pohribný , Rudolf Jung, Petr Zhoř.

Z historie ankety „Osobnost české fotografie“:

V roce 2003 se stal Osobností fotograf Josef Koudelka a následující rok kurátor Jaroslav Anděl. Cenu za rok 2005 obdrželi společně Vladimír Birgus a Jan Mlčoch. Osobnost roku 2006 je Jiří Stach a v nové kategorii Za dlouhodobý přínos fotografii byla ve stejném roce zvolena historička Anna Fárová. V roce 2007 byli porotou zvoleni Jindřich Štreit a Miroslav Vojtěchovský, v roce 2008 Dana Kyndrová a Pavel Dias. V roce 2009 byli oceněni fotografové Jan Reich a Jiří Všetečka, v roce 2010 teoretik a historik fotografie Antonín Dufek a fotograf Viktor Kolář, v roce 2011 fotografové Jan Pohribný a Jiří Hanke, v roce 2012 Dita Pepe a Ivan Pinkava, v roce 2013 fotografka Eva Fuková a nakladatel Karel Kerlický, v roce 2014 fotografové Jovan Dezort a Antonín Kratochvíl, v roce 2015 Pavel Mára a galerista Zbyněk Illek, v roce 2016 fotografové Jaroslav Kučera a Jiří Havel a v roce minulém Libuše Jarcovjáková a Markéta Luskačová. Publikací roku byla v r. 2017 zvolena kniha Josefa Mouchy : Válka za studena.

Text: redakce FotoVideo dle podkladů APFČR

Více informací naleznete přímo zde!

Právě vychází
fv06-23-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.