Nikol Macoszková – Každý ukazuje světu jen to nejlepší?

Publikováno: 4. května 2023 | autor Redakce
monika.jpg

Vážená Nikol, ještě jednou gratulujeme k vítězství soutěže Czech Press Photo v kategorii Cena Canon a děkujeme, že jste souhlasila s rozhovorem. Pojďme se na úvod našeho povídání vrátit v čase.

Prozradila byste nám něco o vašich fotografických začátcích? Kdy a kde jste s fotografováním začínala? Je někdo, kdo vás k tomu přivedl, popřípadě vás ovlivnil?
Začátky mé fotografické tvorby spadají přibližně do středoškolských let na umělecké škole. V té době jsem si pořídila zrcadlovku, ale využívala jsem ji jen příležitostně. Mnohem více jsem snímky zaznamenávala na mobilní telefon, který byl vždy po ruce.

cpp---portret-autorky.jpg

Fotografii jsem se do hloubky začala věnovat až na Univerzitě Palackého na katedře výtvarné výchovy, nyní už čtvrtým rokem. Díky skvělému učiteli Svatopluku Klesnilovi jsem si fotografii velmi oblíbila a ta se stala dalším médiem, které jsem začala využívat pro své umělecké vyjádření.

S jakým fotoaparátem jste začínala fotit a s čím fotíte teď? Máte nějaké oblíbené objektivy?
Začínala jsem v podstatě s tím, co mám do teď. Používám zrcadlovku Canon EOS 1200D a oblíbeným objektivem je Canon EF 50 mm f/1,8 STM. Díky výhře v Czech Press Photo jsem si mohla pořídit bezzrcadlovku Canon EOS R10 s objektivem RF-S 18–150 mm f/3,5–6,3 IS STM. S fotoaparátem jsem již začala pracovat a nemůžu si ho vynachválit. Věřím, že posune mou tvorbu mnohem dále, a těším se, jaké projekty v budoucnu vzniknou.

monika-interier.jpg

Jaké jsou Vaše oblíbené fotografické žánry? Zaměřujete se na focení konkrétních objektů nebo záleží na příležitosti?
Mým oblíbeným žánrem je portrétová fotografie jak v ateliéru, tak v exteriéru. Dále ráda fotím módu a sociální dokument, ale záleží na příležitostech. Ráda zkouším nové věci, a tak se nebráním téměř ničemu.

monika.jpg

Cenu jste získala za sérii fotografií s názvem Kult těla. Co vás přivedlo k tomuto relativně neobvyklému tématu, jak probíhal výběr modelek a konkrétně focení? Je i vám osobně téma kulturistiky a fitness blízké?
K tématu mě přivedla vášeň ke sportu, konkrétně k fitness a kulturistice, kterým se věnuji už téměř deset let. Mimoto mě zajímají také psychologie a zdraví. Soubor, který jsem nafotila, spojil vše zmíněné. Je to téma s celospolečenským významem, z hlediska fotografie však není téměř zpracované. Všechny modelky jsem znala už dříve, oslovila jsem je tedy, zda by se...


Celý článek najdete v květnovém čísle FotoVideo

Doporučujeme také výhodné předplatné s dárkem!


fv05-23-web3.jpg

Právě vychází
fv04-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.