Muzeum fotografie a moderních obrazových médií zve na výstavu fotografií krojů

Publikováno: 3. června 2023 | autor Redakce
tradicevobrazech-pozvanka-zm.jpg

Kroj, to nejsou jen slušivé pestrobarevné šaty. Se spodničkami, stuhami a krajkami na sebe oblékáte i kus historie. Objevujte s námi příběhy národa.Vydejte se s námi po jihočeských folklórních regionech a přesvěčte se, že i k nim patří lidové tradice, které stojí za to si připomínat.

Nápad začít mapovat české kroje se zrodil u fotografa Václava Šilhy tak trochu nečekaně – v Mongolsku, když fotil tamní etnika, jejich tradice a mapoval jejich kulturní kořeny.

Výstavu můžete navštívit až do 1.10. 2023

Václav k tomu říká: "Proč se nevěnovat i tomu, co je mi nejblíže? Proč nezačít popularizovat i české kroje a tradice, o kterých se v porovnání s těmi moravskými mluví jen málo?

V poslední době jsem se specializoval na etnika a kmeny po celém světě, které jsou víceméně na hraně a víme, že za nějakých 15 let už tam nebudou žádné tradice ani žádné kmeny. Samozřejmě tyto věci jsou ohromně nákladné a jet desetkrát za sebou do Amazonie člověk úplně nemůže. Proto jsem si říkal, že by bylo fajn udělat něco u nás a napadly mě české kroje. Schválně říkám české, protože bych se asi bláznil, kdybych se snažil zmapovat i ty moravské.

tradicevobrazech-pozvanka-zm.jpg

Trošku jsme byli zaskočení, protože jsme si mysleli, že to bude okrajové téma a ten obrovský zájem nás mile překvapil.

A tak vznikl projekt Tradice v obrazech. Věděl jsem, že to bude krásná práce – ale chytla mě za srdce ještě víc, než jsem čekal. S každým dalším focením se přesvědčuji, jak bohatá je naše historie. A jak málo toho o ní vlastně víme."

Václav se svým týmem spolupracovníků (Michaela Pupíková - retuš, Jiří Vidman - video, Veronika Čáslavská - texty, Vladimír Mika - video) začal pracovat na Chodsku a Plzeňsku a postoupně zcestoval a svým fotoaparátem zachytil kroje všech českých národopisných regionů, včetně našich jihočeských, kterými jsou Blata, Kozácko, Prácheňsko, Doudleby a Ševětín. Těch se týká i naše současná výstava.

Tradice v obrazech je multimediální projekt, ze kterého nebudou výstupem jen fotografie a výstavy po celých Čechách, ale i tištěná kniha, ze které se čtenář pomocí QR kodů dostane i množství videí a lidových písniček. Vyjde na konci roku 2023.

Jeho tým pořídil více jak 2000 fotografií, 100 hodin videozáznamů a spolupracoval s několika stovkami lidí v jednotlivých regionech, ať už to byli členové folklórních souborů, coby modelové a modelky, či odborní poradci a etnografičtí pracovníci regionálních muzeí.

Jejich nadšení se transformovalo do fotek a příběhů, mapujících tradice českého venkova, které by postupně mohly upadat v zapomnění. Považují za svou povinnost svým dětem, ale i sami sobě připomínat, jak žili naši předkové a navazovat na jejich příběhy. Jedině tak se může uchovat naše společná zkušenost, moudrost a identita.

Právě vychází
fotovideo-08-2024-stranka-01.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.