Tak si trochu odpočineme od statických obrázků a podíváme se do samotných základů filmu a videa, oblasti, která má u nás dlouhou tradici. Nový knižní počin Akademie múzických umění v roli nakladatele toto konstatování velmi výrazně podtrhává.
Katedra střihové skladby na pražské FAMU se stala kolébkou teorie a pedagogiky střihové skladby v Československu. Vychovala velké množství tvůrčích osobností (Drahomíra Vihanová, Josef Valušiak, Alois Fišárek, Jiří Brožek, Jan Daňhel atd.), které měly svůj neodmyslitelný a trvalý vliv na podobu české kinematografie.
Přesto střih zůstává do velké míry „neviditelným uměním“. Kolektivní monografie, kterou se nám podařilo zachytit na samotném konci dubna a která vyšla v Nakladatelství AMU, se tuto neviditelnost pokouší změnit. Ustanovuje termín české školy střihové skladby a směřuje tak k obohacení českého akademického prostředí o problematiku filmového střihu, která zde v uplynulých desetiletích citelně chyběla.
„Název střih, jímž se v běžné mluvě [činnost] označuje, je nevyhovující. Poukazuje jen ke zcela mechanické a dílčí činnosti toho, kdo skladbu provádí; k tomu, že střihač zkracuje či očišťuje natočené záběry, aby je mohl slepit. […] Nejvíc vyhovující by bylo označení filmová nebo televizní skladba. To je ovšem v češtině příliš široké […]. Zužujeme tedy rozsah termínu slůvkem střihová.
Toho, kdo tuto skladbu provádí, nazýváme stále střihačem v naději, že slovo získá postupně přenesený význam, takže bude označovat toho, kdo provádí skladbu navazováním a přerušováním záběrů, a že v něm odumře elementární význam, připomínající člověka, který pracuje především s nůžkami.“ Tolik citát Jana Kučery.
O knize
Michal Böhm a kol. – Česká škola střihové skladby
Počet stran: 243
Vazba: měkká
Cena: 223 Kč
ISBN 978-80-7331-638-9
Nakladatel Akademie múzických umění,
www.namu.cz
Kniha tematicky propojuje teorii, pedagogiku i uměleckou praxi a po odborné stránce navazuje na stejnojmennou olomouckou konferenci z roku 2019. Otevírá poměrně rozsáhlé množství témat spjatých se střihovou skladbou. Uvozuje ji rozsáhlejší studie Michala Böhma o vývoji teorie střihové skladby na FAMU a historii katedry.
Následují statě rozvíjející různé aspekty teoretického díla Jana Kučery (1908–1977), zakladatele pojmu střihové skladby a daného studijního oboru na FAMU, a vztahují se též k odkazu Josefa Valušiaka (1934–2022), významného střihače a Kučerova žáka. Autoři aktualizují myšlenky obou osobností pro současné čtenáře a připomínají též „avantgardnost“ Kučerovy teorie v kontextu zahraničního vývoje filmového myšlení....
Doporučujeme také výhodné předplatné s dárkem!