Město v Galerii Ambit

Publikováno: 21. října 2023 | autor Redakce
pozvanka-mesto-vernisaz.jpg

Letošní už čtrnáctá členská výstava Svazu českých fotografů nese téma Město. Pořádání těchto výstav vyšlo v roce 2009 z prestižních prvorepublikových členských svazových výstav, jejich věhlasu a oblíbenosti, které si nově získala i tato obnovená tradice.

Fotografie současných členů Svazu českých fotografů přibližují zvolené téma nejrozmanitějšími způsoby. Město - lépe řečeno města, neboť nejde jen o hlavní město a také nejde jen o města česká -  v nich ožívá jako kompaktní celek, svébytná část lidského světa, ovlivňující způsob prožívání prostoru a času, vztahů mezi lidmi, jeví se jako divadlo, protože jeho vlastní strukturu tvoří společenská interakce. Obecné zadání potlačilo nejčastěji zdůrazňované aspekty města – jeho architektonické a jiné kulturní památky.

pozvanka-mesto-vernisaz.jpg

S konkrétním městem se seznamujeme většinou očima jeho obyvatel, provázejí nás klady i zápory městského života. I takzvané vzpomínkové záběry ukazují města zabydlená, pulsující pracovními i odpočinkovými aktivitami. Snímky naznačují obecné vlastnosti městské konglomerace: zalidněnost, zaplněnost, různorodost, krásu a pohodu, sounáležitost, ale i stres, stísněnost a osamělost. Zúčastnění autoři přistupují k fotografii jako k umění zachytit a uchovat realitu okamžiku pro bádání, zamyšlení i pouhé potěšení.

foto-frantisek-dostal.jpg

Stejně jako předcházející mapuje letošní výstava široké pole aktivit SČF. Zahrnuje tvorbu nositelů titulů Mistr SČF 2022 a Autor SČF. V expozici z cyklu Pocta osobnosti nazvané František Dostál Mistr humoru nechává nahlédnout do fotografické sbírky SČF, téměř čtrnácti tisíc fotografií současných i dřívějších autorů uložených v Národním archivu ČR. Účastí skupiny tvůrčí skupiny mentálně hendikepovaných fotografů Večernice potvrzuje motivující a inspirační zkušenost, jíž se pro tyto autory stává začlenění mezi zkušené fotografy.

Spojením minulosti se současností, tvůrčích aktivit s příležitostí k zamyšlení nad smyslem života oslovuje výstava diváky, jimž přibližuje specifiku fotografického uskupení současného SČF, jemuž zavazující tradice usnadňuje kultivaci tvorby a výtvarného projevu fotografující veřejnosti. Výstava je součástí projektu Historie a současnost SČF podpořeného Ministerstvem kultury ČR.

Právě vychází
fotovideo-08-2024-stranka-01.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.