MARTIN RAK v pražské EinsZwei Gallery

Publikováno: 29. září 2020 | autor Redakce
MARTIN RAK v pražské EinsZwei Gallery

Česká fotografie patří ve světě k nejvíce oceňovaným fenoménům. Úspěch je podmíněn historickými okolnostmi – v českém prostředí měla fotografie vždy svoji oporu. Jednalo se o dostupné médium, které bylo demokraticky přístupné všem vrstvám obyvatel.

V Čechách se také záhy vyprofilovaly všechny možné žánry od umělecké po reportážní fotografii.  Jména jako František Drtikol, Jaromír Funke nebo Josef Sudek náleží konzistentně ke sběratelsky nejžádanějším autorům. O velké kvalitě svědčí i to, že se velké množství autorů prosadilo v zahraničí i po roce 1948. Málo se nicméně ví o tom, že se daří prosazovat v silné zahraniční konkurenci i mladší generaci. Takovými autory jsou například Martin Stranka a Martin Rak. Zatímco Stranka se prosadil svými stylizovanými fotografiemi, pražský rodák Martin Rak (1984) se zase v zahraničí etabluje svým moderním pojetím krajin jako bytostný krajinář. Před svou čtyřicítkou je již vlastníkem mnoha prestižních ocenění (EISA Maestro, International Photo Awards IPA, Prix de la Photographie Paris Px3) a autoritou pro mnohé fotografy krajináře. Martin Rak působí na výtvarné scéně od roku 2009 a v jeho snímcích mu jde zobrazení lyrické krajiny, k níž mnohdy dochází za použití charakteristických mlh s pronikajícími slunečními paprsky. Typická je pro něj i syžetová nedopovězenost. Jak sám autor říká:

Fascinuje mě krajina zejména na sklonku noci, když se v údolích vznáší cáry mlh prosvícené prvními slunečními paprsky. Stejně tak se ale rád procházím mlhavým podzimním lesem nebo fotografuji rozbouřené moře pod těžkými temnými mraky. Kvůli těmto dramatickým momentům jsem schopen strávit v terénu i celou noc a zachytit scénu tak, jak ji vidí málokdo. To mě naplňuje a neustále žene dál.

Od 30. 9. do 27. 10. můžete v EinsZwei Gallery navštívit výstavu úspěšného českého fotografa Martina Raka – Photographs. Navíc je připravena i komentovaná prohlídka a setkání s autorem a to 1. 10. od 14:00 do 18:00. Vstup je zdarma.

https://www.facebook.com/martin.rak.photography

Celý článek si přečtěte v říjnovém vydání časopisu FotoVideo.

Nahlédněte do jeho obsahu a podívejte se na možnosti objednání...

FOTOVIDEO 2020 – číslo 10

Říjnové FotoVideo je tu pro vás! Vyberte si:

OSOBNOST: ONDŘEJ NEFF

Focení samo o sobě není žádná zábava!

ROZHOVOR: ERIK TOMAŠÁK

Keď všetko funguje, cítite nadšenie a energiu.

VÝSTAVA: MARTIN RAK PHOTOGRAPHS

Seznamte se s krásnou krajinou v podání opravdového mistra.

NÁŠ SERIÁL: DESÁTÝ DÍL S CENTREM FOTOŠKODA

Jak to bylo se začátky fotografické výuky a jak s FotoFESTEM?

TECHNIKA: UV A OCHRANNÉ FILTRY V TESTU

Chcete mimo jiné ochránit svůj objektiv? Třetí díl našeho největšího testu filtrů je tady!

FOTOGRAF ROKU: JAK JSTE BODOVALI?

Úžasné téma: Na horách, ve skalách a v kopcích za úsvitu je vyhodnoceno. Známe vítěze! Vyhodnoceno.

FOTOGRAF ROKU: JEDNADVACÁTÝ ROČNÍK SE RYCHLE ROZJEL

Vkládejte své soutěžní snímky do nových témat. Jsou pro vás otevřena!

SOUTĚŽNÍ TÉMATA ROČNÍKU 2021 najdete: ZDE.

S naším předplatným opravdu ušetříte, a ještě k němu dostanete dárek dle vašeho výběru zdarma! Máme nové dva dárky v nabídce. Vybírejte ale rychle, jsou jen v omezeném množství! Předplaťte si nás na zimní měsíce, jde to velmi rychle a můžete si vybrat, zda po jednom či dvou či třech či šesti či dvanácti výtiscích, či… jak se vám to bude líbit

Vybírejte si například na těchto webových adresách:

http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

https://www.send.cz/casopis/779/foto-video

https://foto-video.magaziny.cz/

https://predplatit.cz/detail/foto-video/200/

Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu ta cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte s námi!

Trocha sci-fi v říjnovém FotoVideo

Právě vychází
fv03-24-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.