Ladislav Sitenský – Na kole

Publikováno: 19. července 2021 | autor Redakce
Ladislav Sitenský – Na kole

Ladislav Sitenský (1919–2009) patří mezi nejznámější české fotografy druhé světové války a je nejslavnějším fotografujícím vojákem západní fronty z Československa. Je známý svými závažnými tématy – letci stíhaček, fotografiemi skautingu, reportáží z pohřbu Tomáše Gariqua Masaryka, jeho publikace o 312. stíhací peruti byla v době února 1948 komunistickým režimem zlikvidována.

Byl ovšem také typickým představitelem fotografa československých meziválečných lifestylových obrázkových magazínů, na které navázal v druhé polovině padesátých let obrazovými vlastivědnými a cestovními publikacemi. Jedna z nich se stala inspirací pro naši výstavu.

Ladislav Sitenský – Na kole

Na základě úspěšně vydané obrazové publikace Na řeku (Olympia, 1958) kde spoře oděné dívky jezdí na loďkách po českých řekách a objevují jejich romantická zákoutí, napsal Sitenský scénář další publikace. Ovlivněn filmovým propagačním snímkem z Apeninského poloostrova, ve kterém „italské krásky“ putující na kolech ukazují hrady a zámky, vytvořil koncepci pro českou adaptaci pod názvem Putování na kole a během jednoho léta i fotografie do plánované knihy. Redaktor ji odmítl a doporučil Sitenskému dívky nahradit chlapci, a tak v létě 1959 vyjel fotograf s pěti mladými muži na obdobnou cestu.

Ladislav Sitenský – Na kole

Varianta s chlapci byla stejně neúspěšná a nebyla vydána. Sitenský se obrátil na soud, ve kterém ho zastupovala JUDr. Dagmar Burešová. Soud vyhráli a publikace s chlapci na kolech vyšla v roce 1963, ovšem doplněná snímky zemědělských strojů a záběry z továren.

Ladislav Sitenský – Na kole

Výstava bude sestavená z jak dívčí, tak mládenecké varianty cykloputování po středních a jižních Čechách z přelomu 50. a 60. let 20. století. K výstavě vyjde publikace podpořená grantem Ministerstva kultury ČR.

Ladislav Sitenský – Na kole

Kurátorem výstavy je Jan Freiberg, spolupráce Adéla Kándlová, vnučka Ladislava Sitenského.

24. 6. 2021 - 25. 9. 2021

Galerie Františka Drtikola Příbram

Místo konání:

Tyršova 106, Příbram I, 261 01 Příbram

út–ne 9–17 h

http://galerie-drtikol.com


Už máte červencové vydání časopisu FOTOVIDEO?

Tento rok je pro nás velmi důležitý, nejen tou celoroční oslavou našeho čtvrtstoletí, ale i tím, že se snad jeho podstatná část odvine v normálních časech, a tak i časopisecká distribuce se po dvou letech ještě o něco zlepší. Tím chceme současně moc poděkovat všem, kteří si nás nově předplatili (a těm, co si předplatné obnovili určitě a ze srdce také!), díky nimž nám počet předplatitelů zase o dost stoupl.

Pětadvacáté léto s časopisem FotoVideo

Má to logiku, zvykáme si všichni na doručování všeho až domů, a tak proč ne také pravidelné dodávky časopis FotoVideo, když ho dostanu až domů, o den dříve, levněji a bez poštovného, navíc s vybraným dárkem zdarma při objednání (mimochodem, podívejte se na náš web do sekce předplatného, máme nové, letní dárky v limitovaných edicích a také nové, paměťové karty).

Využíváte QR kódy na přehrávání videí a webových stránek? Najdete je v tomto vydání skoro v každém článku! A když už tedy jsme u tohoto vydání: Je v něm hodně praktických článků. Je léto, jste určitě mnohem častěji venku, a tak jsme vám do tohoto červencového vydání připravili velký mix fotografické praxe a technických informací tak, abyste se třeba i poučili a inspirovali. Současně přinášíme docela zajímavé informace ze světa foto a video i díky, že jsme v řadě zajímavých akcí a událostí mediálními partnery. Ostatně, když jsme už u toho: pořádáte nějaké větší fotografické setkání, soutěž, výstavu, prezentaci? Pokud ano a je to vaše akce nevonící příliš komerční náplní, určitě nám o ní včas napište. Rádi o ní v některém z našich médií napíšeme. On ten náš web a časopis mají přeci jenom poměrně velký dosah. Stačí se jen podívat například na ty tři desítky tisíc fotografů registrovaných do soutěže Fotograf roku.

Fotograf roku má aktuální téma: Řada, řady

Řada čísel, stromů, lidí, věcí, zvířat… posloupnosti, události, exponenciální… Kde všude dokážete najít řadu? Doma, v zaměstnání, před obchodem, v obilí, na letišti, před kinem? Řada znamená určité uspořádání a někdy i nutnost… Foťte a vkládejte své příspěvky na toto téma do soutěže Fotograf roku průběžně a kdykoli a nejpozději do 31. 7. 2021 na http://fotografroku.ifotovideo.cz

Óda na domácí spotřebiče, Pavel Hujíček

Vybírejte z červencového FotoVideo například:

Pětadvacáté léto s časopisem FotoVideo

ROZHOVOR: EVA KUČMÁŠOVÁ

Vnímám studenty jako budoucnost fotografie…

ROZHOVOR: EVA KUČMÁŠOVÁ

SOUTĚŽ: EISA MAESTRO 2021

Tak kdopak asi zvítězil v národním kole?

SOUTĚŽ: EISA MAESTRO 2021

DOBRODRUŽSTVÍ AŽ NEUVĚŘITELNÉ

Extrémní fotograf v Irsku

DOBRODRUŽSTVÍ AŽ NEUVĚŘITELNÉ

FOTOUDÁLOST: VÁCLAV ŠILHA

Jak se fotí kroje na Chodsku?

FOTOUDÁLOST: VÁCLAV ŠILHA

PRAXE: FOTOŠKODA WEEK JE ZA NÁMI

A dál na plný plyn s programem a workshopy

PRAXE: FOTOŠKODA WEEK JE ZA NÁMI

TECHNIKA: OCUTNÁVKA NOVÉHO ULTRATELEZOOMU

TAMRON 150-500 mm F / 5-6,7 Di III VC VXD

TECHNIKA: OCUTNÁVKA NOVÉHO ULTRATELEZOOMU

… a další a další praktické, inspirativní i technické články

POZOR, POZOR, přidali jsme nové dárky! Chcete paměťovou kartu LEXAR, módní tašku či parfém? Vyberte si! Je to stejně jednoduché, jako v jiných e-shopech!

K celoročnímu předplatnému časopisu FotoVideo prostě dárky odjakživa patří. Udělejte si radost (a také vašim blízkým?) na dalších dvanáct měsíců! S naším předplatným opravdu ušetříte. Vybírejte dle chuti, ale rychle, dárků je dost, ale některé jen v omezeném množství! Předplaťte si nás natrvalo, nebo si vyzkoušejte, zda nás chcete odebírat po jednom či dvou či třech či šesti či dvanácti výtiscích. Jak se vám to bude líbit. Ale s delší dobou předplatného výrazně klesá jeho cena a dárek je ZDARME k novému, celoročnímu předplatnému.

Vybírejte si na našem webu:

http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu levněji za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze a ještě vyděláte.

Pětadvacáté léto s časopisem FotoVideo

Právě vychází
fv07-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.