Kouzlo dvanácti stran

Publikováno: 26. října 2023 | autor Redakce
dsc-9046abcdefga.jpg

Než zaplavily svět skleněné destičky a jiné moderní pomůcky, byl nástěnný kalendář na zdi každé kanceláře i chodby v domácnosti naprostou samozřejmostí. Velké procento v široké nabídce vždy tvořily umělecké akty.

A vývozní ikony jako František Drtikol, Jan Saudek či později Tono Stano, byly stálicemi kanceláří od Kolbenky po ministerstva. Prostě ulehčit si práci pohledem na krásný akt, který každý měsíc vystřídá jiný, a vytáhnout se tou nejkrásnější dívkou na zdi byla alespoň pro muže skoro otázka cti.

dsc-6577abcdexa.jpg

Doby se mění, zvyky, lidé i věci odcházejí, ale kalendáře s krásnými ženami bez známek oděvu jsou stále zde. Poslední dvě dekády se dá za největší stálici tohoto oboru považovat Adolf Zika a my máme dnes možnost exkluzivně představit polovinu obsahu jeho nového autorského kalendáře pro rok 2024.

Adolfe, naposledy jsem vás zpovídal v listopadu před dvěma lety, když jste se po delší odmlce vrátil k fotografii aktu. Co se od té doby změnilo?
Rudo, nezměnilo se nic, a zároveň všechno. Jde o to, jestli to bereme z profesního, nebo z osobního pohledu. Z profesního se nezměnilo nic, stále jsem fotograf, stále jsem režisér a čím dál více i producent.

dsc-7040abcdeaa.jpg

Z osobního se ale změnilo skoro vše, protože se mi před dvěma lety narodilo čtvrté dítě, s čímž jsme v mém věku úplně nepočítali. Když jsem malou vezl z porodnice, tak jsem si chvilku říkal: No, kamaráde, to bude hodně zajímavý, jak chceš ten den nafouknout a káru utáhnout? Takže se začaly dít věci a změny a ten malý človíček přeorganizoval celý můj život.

Myslel jsem, že začneme nějakým pikantním příběhem s modelkou, která zůstala viset někde na útesu, ale zatím to vypadá na rodičovský rozhovor.
Ne, ne, nebojte. Ono to se vším strašně souvisí. Já jsem to myslím říkal už před těmi dvěma lety. Stalo se totiž to, že jsem poprvé v kariéře musel letět na focení sám jen s modelkou, bez své ženy nebo bratra asistenta.

dsc-8968abb-zrno.jpg

Byl jsem zvyklý na malý, ale důležitý štáb čtyř lidí a na něj jsem byl při tvorbě nastaven. Vlastně jsem se vždy staral hlavně o objekt a tvořil a neřešil produkci kolem. Jenže to se teď na tři kalendáře za sebou změnilo, neboť...


Celý článek najdete v listopadovém FotoVideo

Doporučujeme také výhodné předplatné s dárkem!


fv11-23-web3.jpg

Právě vychází
fv07-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.