Karel Dvořák – významný český novinářský fotograf

Publikováno: 12. dubna 2021 | autor Kateřina Davidová
Karel Dvořák – významný český novinářský fotograf

Jeho prvním fotografickým úspěchem byla bronzová medaile na Jubilejní výstavě 1891 za fotomontáž lounských pamětihodností. Ale už v roce 1889 stál u zrodu Klubu fotografů amatérů v Praze, vůbec prvního klubu v českých zemích. Později se stal jeho čestným členem, stejně tak jako celého Svazu československých klubů fotografů amatérů v Praze. Podílel se na založení dalších fotoklubů, například v Lounech nebo v Olomouci.

Dvořák byl klíčovou osobností nejen pro vznik fotografických klubů, ale též jednou ze zásadních postav amatérské fotografie přelomu 19. a 20. století. Činnost Karla Dvořáka ale nebyla jen organizačního charakteru. Přispíval do nejvlivnějšího periodika o fotografii první poloviny 20. století, totiž do Fotografického obzoru.

Karel Dvořák – významný český novinářský fotograf

Na svých přednáškách se zabýval lidovou osvětou tohoto umění mezi amatéry. Společně s Albertem Vojtěchem Fričem rozvíjel tzv. národopisnou fotografii. Jednalo se o propojení fotografie s výkladem nejen fotografickým, ale řekněme i výkladem zaměřeným na určitou problematiku, třeba geografickou oblast, zachycenou fotografem.

Karel Dvořák – významný český novinářský fotograf

Například jednu ze svých přednášek „Po stopách Jiráskova Bratrstva“, doprovázenou pochopitelně vlastními fotografiemi, přednesl Dvořák v neuvěřitelných třech stech sedmdesáti reprízách po nejrůznějších koutech Čech a Moravy.

Karel Dvořák – významný český novinářský fotograf

Zajímal se i o možnosti barevné fotografie (údajně pro jeho zájem o folklór a nutnost zaznamenat například barevnost krojů), měl zkušenosti postupně s kolorováním i technikou autochromu a asi největšího úspěchu pak dosáhl s technikou takzvaného uvachromu.

Karel Dvořák – významný český novinářský fotograf

Pocházel z rodiny sládka. Po studiu na reálce v Jihlavě studoval ve Vídni na Vysoké technické škole, odkud však 1882 musel odejít, neboť byl odsouzen za incident mezi Němci a Čechy v Třebíči. Od 1883 pracoval jako úředník na železnici. Z pozice technického eléva plzeňsko-březenské dráhy s působišti mj. v Podmoklech a v Lounech se vypracoval 1901 na ředitelství státních drah v Praze a posléze od 1903 do funkce vrchního inspektora c.k. státních drah v Olomouci. Po převratu byl povolán na ministerstvo do Prahy jako přednosta finančního oddělení. Do důchodu odešel 1926.

Karel Dvořák – významný český novinářský fotograf

Svou výstavní činnost ukončil na Výstavě Slovácka v Uherském Hradišti 1937. Pro své zásluhy patřil k zahajovatelům výstavy 100 let české fotografie. Byl jedním z nejvlivnějších a nejznámnějších fotoamatérů v imponujícím rozmezí více než 40 let. Těžiště jeho pozůstalosti se nalézá v muzeu v Olomouci, kde jsou negativy, kolorované diapozitivy a Uvachromy i písemnosti včetně vzpomínek.

Karel Dvořák – významný český novinářský fotograf

Karel Dvořák – 8. ledna 1859, Plandry u Jihlavy – 12. dubna 1946, Praha, byl významný český novinářský fotograf.

Už máte dubnové FOTOVIDEO?

Vzniklo vydání, které opět myslí na všechny své čtenáře a příznivce, a přitom je opět tak trochu mimořádné. Narodilo se totiž v době focení a natáčení nepříznivé, s upřímnou nadějí, že si už ten duben venku i v interiérech užijeme? Je to tak? Splnila se naše redakční očekávání a vaše upřímné přání? To jsme v době jeho přípravy nemohli vědět.

Spousta videa v časopise FotoVideo

Velké téma, které hýbe naším virtuálním a digitálním světem. Zájem o video roste přímo exponenciálně a my to jasně vidíme na množství stažených QR kódů, které přidáváme do jednotlivých článků. Opravdu vás nesledujeme, ale autoři a zpovídaní fotografové sami píší, že na svých webových či YouTube stránkách zaznamenali výrazný nárůst většinou hned po zveřejnění v našem časopise. Také máte ve svém chytrém telefonu nahranou čtečku QR kódů? Je to snadné, těch aplikací je několik a nezaberou v telefonu téměř žádné místo. Jen si jí kliknutím otevřete a rámeček lehce přiblížíte ke QR kódu v časopise a video či webové stránky se vám hlásí a automaticky běží. Žádné další složité operace a vy máte dvojí zážitek – z četby i doplňujícího videa. Foto a video prostě patří k sobě!

A velké fotografické lahůdky

Vyberte si z naší široké nabídky, která vznikla opět a jenom na základě vašich potřeb. Jak už jsme se zmínili, pracujeme v týmu a díky tomu dokážeme reagovat na velké množství naprosto aktuálních podnětů. Na tomto vydání se podílela opět řada významných osobností, kterým jsme za skvělou spolupráci velmi. Nebudeme tentokrát vyjmenovávat tu řadu skvělých jmen, seznámíte se s nimi postupně při listování dubnovým FotoVideem, které vám nabízí vše, co máte rádi (snad?) a hlavně přeje pohodu (a to nejen s ním), zdraví a snad už konečně i to kvalitní, upřímné a Dobré světlo!

Vyberte si z dubnového FotoVideo třeba následující:

OSOBNOST: JAROSLAV KUČERA

Dívky a paní z nedávné historie? Určitě vás budou zajímat!

OSOBNOST: JAROSLAV KUČERA

RECENZE: ČESKÁ FOTOGRAFIE V DATECH 1839-2019

Vladimír Birgus a Pavel Scheufler uvádějí novou knihu, která patří do vaší knihovny.

RECENZE: ČESKÁ FOTOGRAFIE V DATECH 1839-2019

OSOBNOST: GARIK AVANESIAN

Velké lidské příběhy v dosud nezveřejněných fotografiích velkého fotografa.

OSOBNOST: GARIK AVANESIAN

PRAXE: ZVĚTŠENÁ VIDEOPORADNA

Jakou techniku zvolit pro natáčení videa? Poradí vám dva odborníci.

PRAXE: ZVĚTŠENÁ VIDEOPORADNA

TECHNIKA: TISKNEME SI FOTOGRAFIE SAMI

Velký průvodce výběrem tiskárny a fotopapíru – 1. díl

TECHNIKA: TISKNEME SI FOTOGRAFIE SAMI

FOTOGRAF ROKU: VYHODNOCENÉ TÉMA „DOMÁCÍ KVĚTINY“

Výsledky možná překvapí, ale jsou nádherné. Květiny se vám povedly!

FOTOGRAF ROKU: VYHODNOCENÉ TÉMA „DOMÁCÍ KVĚTINY“

… a samozřejmě další spoustu zajímavých článků!

POZOR! Už jste si objednali vaše FotoVideo až domů! Je to stejně jednoduché, jako v jiných e-shopech!

Navíc k vaší objednávce máme pro vás další dárky ZDARMA. K celoročnímu předplatnému časopisu FotoVideo prostě dárky odjakživa patří. Udělejte si radost (a také vašim blízkým?) na dalších dvanáct měsíců! S naším předplatným opravdu ušetříte. Vybírejte dle chuti, ale rychle, dárků je dost, ale některé jen v omezeném množství! Předplaťte si nás natrvalo, nebo si vyzkoušejte, zda nás chcete odebírat po jednom či dvou či třech či šesti či dvanácti výtiscích. Jak se vám to bude líbit. Ale s delší dobou předplatného výrazně klesá jeho cena a dárek je ZDARME k novému, celoročnímu předplatnému.

Vybírejte si na našem webu:

http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu levněji za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze a ještě vyděláte.

Užijte si dubnové FotoVideo

 

Právě vychází
fv04-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.