Ivan Šlapeta – Stín ve tmě mizí

Publikováno: 16. února 2023 | autor Redakce
slapeta1.jpg

V NAMU v nedávné době vyšlo životopisné vyprávění Ivana Šlapety, kameramana více než čtyř desítek celovečerních hraných filmů (Každý mladý muž, Hotel pro cizince, Trhák, Vrchní, prchni! a další). Text je pramenem pro studium československé a české filmové historie, ale díky živosti Šlapetova vyprávění a vzpomínkám na celou plejádu klasiků české kinematografie, s nimiž spolupracoval, zaujme i laické zájemce o film a jeho tvorbu.

Text knihy s podtitulem o filmu a přátelství je životopisným vyprávěním kameramana Ivana Šlapety, odehrávajícím se v rozmezí let 1938–2021. Zahrnuje období první republiky, válečné roky, konec války, komunistický převrat, vpád armád varšavské smlouvy, normalizaci, rok 1989 a roky následující.

Na pozadí historických událostí sledujeme nejprve poutavé příběhy ze života středostavovské rodiny, v níž autor vyrůstal, posléze jeho profesní růst, který vrcholí v období slavné etapy českého filmu v letech šedesátých, již ukončila invaze „spřátelených“ armád.

slapeta1.jpg

 

Text je specifický nejen zachycením atmosféry u filmu v dotyčných letech, ale taky úhlem pohledu muže za kamerou. Dozvíme se, jak je jeho práce podmíněná nejen technikou a kvalitou filmové suroviny, ale i profesní zručností, komunikativností, vynalézavostí, řemeslným fortelem a kreativitou.

Šlapeta není historikem, byl ale přímým účastníkem vzniku slavných českých filmů, dívá se na ně zevnitř, okem a myslí kameramana. Dovede zdůraznit momenty, které podle něj byly určující pro úspěch nebo neúspěch filmu, a svůj, resp. kameramanský podíl na tom či onom.

Právě vychází
fv05-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.