Hora Kutná v umění výtvarném

Publikováno: 4. února 2024 | autor Redakce
hprakutna-perex.jpg

Kutnohorská umělecká agentura a galerie ArcusGallery (Husova 103 - v podloubí) připravila v kavárně Čert a Káča (Husova 102/5 - v podloubí) druhou výstavu. Nese výstižný název - Hora Kutná v umění výtvarném. Je to společná prodejní výstava několika výtvarníků, kteří dlouhodobě nebo příležitostně s ArcusGallery spoluprácují.

Vernisáž prodejní výstavy, kterou provedla Lenka Frankovicová, byla ve středu 31. ledna 2024. O hudební zářitek se postaral básník, kytartista a zpěvák Pavel Štědrý, který také výstavu zahájil zvukem keramického zvonce ArcusGallery.

Výstava navazuje na obdobnou za září 2019, kterou tendy ArcusGallery naístalovala v místním knihkupectví Kosmas a především na dva stejnojmennné velkoformátové umělecké nástěnné kalendáře pro rok 2021 a 2022.

hprakutna-perex.jpg

Základem současné výstavy jsou sbírkové fondy ArcusGallery, doplněné novými obrazy a grafickými listy, které autoři vytvařili právě pro tuto výstavu. Požádali jsme kurátora výstavy Hora Kutná v umění výtvarném Miroslava Moravce, aby připomněl některé zajímavé exponáty.

To pro mě vůbec není jednoduchá otázka, nejraději bych jsmenoval všechny. Především mě potěšilo, že autoři a autorky ochotně a vstřícně tvořili pro tuto skupinovou výstavu. Jsou na ní obrazy výtvarníků, kteří s ArcusGallery spolupracují dlouhodobě, například Bohunky Waageové nebo Vlastimila Bareše. Když bych přece jenom měl něco vyzvednout, tak to jsou především fotografie kutnohorského patriota a fotografa Jaromíra Procházky. A díky němu máme na výstavě i unikátní černobílé fotografie kameramana, fotografa a pedagoga Ilji Bojanovského, který s Kutné Hoře narodil a od roku 2008 je jejím čestným občanem.

hprakutna-prochazka.jpg

Zajímavostí je soubor leramických reliéfů Jiřiny Stupkové nebo dvě téměř abstraktní plátna Nikoly Lazarové, která tvoří pod pseudonymem Keykera. Představíme také několik kreseb Kateřiny Fantíkové, která začala s ArcusGallery spolupracovat nedávno, její první účastí je právě probíhající výstava Andělíčci, andělé... a andělky v pražské komorní galerii a vinárně U Posledního soudu.

Jak již bylo řečeno, výstava volně navazuje na vydání dvou stejnojmenných velkoformátových uměleckých kalendářů, jejich titulní strany i s originálními suchými pastely Veroniky Holé a akvarelem Františka Letáka jsou netradičním oživením výstavy.

hprakutna-fantik.jpg

A už jenom krátce připomenu malujícího fotografa a fotografujícího malíře v jedné osobě, Josefa Slavíčka, který se samozřejmě prezentuje malbou i fotografií....

Na výtvarná díla ostatních, které jsem nejmenoval, bych čtenáře webu Putování za uměním rád pozval na vernisáž či v dalších dnech, výstava je otevřená do neděle 18. února 2024."

Právě vychází
fv06-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.