Galerie Dukla vystavuje portréty z New Yorku fotografky Marie Tomanové

Publikováno: 21. září 2023 | autor Redakce
galerie-dukla-marie-tomanova-as-we-are-1920x1080-72pn.png

Ostravská Galerie Dukla na podzim představí tvorbu v New Yorku žijící fotografky Marie Tomanové. Ta se ve své výstavě As We Are věnuje naději, svobodě a pocitu individuality, které divákům zprostředkuje skrze sérii portrétních fotografií. Výstava trvá do 12. listopadu.

Galerie Dukla hostí výstavu As We Are fotografky Marie Tomanové, jež sklízí úspěchy u nás i v zahraničí. Rodačka z Mikulova, která aktuálně žije v New Yorku, vystavila portrétní fotografie pocházející především z jejího projektu New York New York z roku 2021, který autorka nazývá portrétem města skrze lidi.

Na vystavených snímcích jsou zachyceni mladí lidé, kteří se věnují módě, umění a do New Yorku si přijeli splnit své sny stejně jako kdysi Tomanová. Přestože fotografované osoby jsou mnohdy výrazně nalíčené a oblečené do výstředních modelů, autorka v tom shledává určitý druh přirozenosti a svobody, které jí jsou blízké.

galerie-dukla-marie-tomanova-as-we-are-1920x1080-72pn.png

Typickým prvkem pro Tomanovou je důraz na empatické propojení mezi vystaveným dílem a divákem. „Je to inkluzivní proces, který lidem umožňuje najít se v díle, a hraje podstatnou roli v důležitosti, kterou Tomanová přisuzuje individualitě a svobodě,“ popisují kurátoři výstavy Thomas Beachdel a Šimon Kříž tvorbu fotografky. Právě důraz na individualitu je nejen silný, ale také nadějný aspekt její tvorby. Být sám sebou je v pořádku, a to bez ohledu na to, kým jsme nebo kým chceme být.

„Toto je budoucnost bez genderových binarit a zastaralých definic krásy. Marie nám ukazuje, že lidé mohou jednoduše být. Kéž by generace mladých Američanů byla jako Mariiny fotky z newyorského Downtownu, stejně rozmanitá a inkluzivní,“ shrnuje v úvodu ke knize Young American americký fotograf Ryan McGinley autorčinu snahu skrze portréty zachytit naději v lepší budoucnost a nastavit tak zrcadlo konzervativnímu a netolerantnímu společenskému prostředí a politické situaci ve světě.

„Dílo Tomanové můžeme zasadit do kontextu stále silnějšího a důležitějšího hlasu mladé kultury, který přetváří definice genderu, společnosti, kultury a možná je také součástí procesu zažehnutí nenápadné, avšak velmi nutné ideologické revoluce,“ doplňují kurátoři Beachdel a Kříž.

Právě vychází
fv10-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.