Galerie 4 a Světlo Bretaně

Publikováno: 11. září 2023 | autor Redakce
bonneaudominique-foto.jpg

Výstava z cyklu Zahraniční fotografie. Skupinová výstava krajinářské, dokumentární a výtvarné fotografie profesionálních bretonských a českých fotografů.

Bretaň se rozkládá na severozápadě Francie, je omývána, častěji bičována vodami Atlantického oceánu. Bretaň je země opředená četnými legendami, pověstmi a tajemnými příběhy.

Mezi nejznámější patří legenda o zemi krále Artuše, meči Excalibur, kouzelníka Merlina a víly Vivienne, kořeny má zde i tragický příběh o Tristanovi a Isoldě. Vedle literárně zpracovaných legend existuje celá řada ústně podávaných příběhů o pirátství a lesních skřítcích.

svetlobretane-plakat.jpg

Bretaň je však známá díky svému světlu, které ostře odděluje světlo a stín při slunečném počasí, ale častěji je světlo cezené drobnými kapičkami deště a halí tak krajinu, předměty a lidi do šedavých odstínů. Proto je Bretaň vyhledávána malíři a fotografy z celého světa. Bretaň inspirovala např. Paula Gaugina, dala vznik „Pontavenské” škole. Z českých malířů se zde proslavil nejvíce Jan Zrzavý.

Na výstavě se prezentuje fotografka a výtvarnice Gwenola Haumont, fotografové Dominique BoneauJean Loup Chaumet.  Českou stranu reprezentuje fotografka Gabina Fárová, výtvarnice a fotografka Bára Ungerová a fotograf Jan Pohribný.

bonneaudominique-foto.jpg

Každý z vystavujících představuje Bretaň na základě své volné individuální tvorby. Různorodost témat nám tak přibližuje historickou i současnou krajinu, architekturu ale i drobné fragmenty nalezené na pobřeží oceánu nebo pohled autora z oceánu na dění a aktivity, které oceán nabízí. Různými pohledy nám tak autoři připravili malou ochutnávku toho, co nám Bretaň poskytuje – v Galerii 4 v Chebu můžete výstavu navštívit až do 20.10.

Právě vychází
fv07-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.