Fotoudálost – KROJOVANÁ VÁCLAVA ŠILHY

Publikováno: 25. června 2021 | autor Redakce
Fotoudálost – KROJOVANÁ VÁCLAVA ŠILHY

Pokaždé, když se v minulých letech vrátil z nějaké divočiny a já měl možnost sledovat jeho úžasné fotoreportáže o původních obyvatelích, říkal jsem si, kde Václav ty nápady bere. Prostě jsem mu lidsky i fotograficky záviděl. Nedávno nastal čas po nucených cestovatelských pauzách a já ho sleduji pro změnu, jak na Chodsku připravuje svou novou knihu…

Foto a odpovědi: Václav Šilha, https://photo-silha.cz, www.facebook.com/vaclav.silha.1

Fotoudálost – KROJOVANÁ VÁCLAVA ŠILHY

Vašku, Jižní Georgie, Antarktida, Indie, Jižní Sandwichovy ostrovy či příslušníci kmene Huronů tě přestali lákat, nebo ti zachutnaly chodské koláče? Jak vznikl nápad fotografovat chodské kroje, navíc stylem holandských mistrů?

Láká mě strašně moc věcí. Je ale pravda, že momentálně mám před očima pouze aktuální projekt. Na focení českých krojů a zvyků jsem se připravoval hodně dlouho. Vlastně až tak, že jsem si chvilkami říkal, že pro samé kecání o něm se snad k realizaci nedostanu. Naštěstí to přišlo a jsem hrozně rád.

Celé to vzniklo jednoduše. Při focení mizejících kultur po celém světě jsem si uvědomil, že i u nás je spousta věcí, které vlastně neznám. Kroji počínaje a starými řemesly konče. Máš pravdu, že chodské koláče jsou nesrovnatelně lepší než pojídání červů v Amazonii, navíc chodská pohostinnost opravdu nezná mezí.

Nejedná se ale jen o Chodsko. Postupně chci fotografovat i další české regiony. Vím, že mnohde bude těžké najít tradice v nepříliš pozměněné formě, ale věřím, že něco ještě najdu.

Fotoudálost – KROJOVANÁ VÁCLAVA ŠILHY

Na Chodsku ale pracuješ komplexně – fotíš i nahráváš, je to tak? Co všechno k tomu používáš a s kým spolupracuješ?

Nejedná se vskutku jenom o fotografie, ale celý projekt je poněkud komplexnější. Společně s Ochranným svazem autorským (OSA) připravujeme knihu o českých zvycích, krojích, písních atd. Její součástí budou i QR kódy, pod nimiž budou videa nebo písně. Samozřejmě bych na tento projekt nestačil sám, a proto jsme v týmu čtyři: Jiří Vidman, Michaela Pupíková, Vladimír Mika a já. Z firem zatím spolupracujeme s českým zastoupením Canonu a se společností Fomei. Uvítal bych i další formy spolupráce, protože jak už jsem naznačil, jde o velice náročný projekt…

Celý článek si přečtěte v červencovém vydání časopisu FOTOVIDEO:

Tento rok je pro nás velmi důležitý, nejen tou celoroční oslavou našeho čtvrtstoletí, ale i tím, že se snad jeho podstatná část odvine v normálních časech, a tak i časopisecká distribuce se po dvou letech ještě o něco zlepší. Tím chceme současně moc poděkovat všem, kteří si nás nově předplatili (a těm, co si předplatné obnovili určitě a ze srdce také!), díky nimž nám počet předplatitelů zase o dost stoupl.

Pětadvacáté léto s časopisem FotoVideo

Má to logiku, zvykáme si všichni na doručování všeho až domů, a tak proč ne také pravidelné dodávky časopis FotoVideo, když ho dostanu až domů, o den dříve, levněji a bez poštovného, navíc s vybraným dárkem zdarma při objednání (mimochodem, podívejte se na náš web do sekce předplatného, máme nové, letní dárky v limitovaných edicích a také nové, paměťové karty).

Využíváte QR kódy na přehrávání videí a webových stránek? Najdete je v tomto vydání skoro v každém článku! A když už tedy jsme u tohoto vydání: Je v něm hodně praktických článků. Je léto, jste určitě mnohem častěji venku, a tak jsme vám do tohoto červencového vydání připravili velký mix fotografické praxe a technických informací tak, abyste se třeba i poučili a inspirovali. Současně přinášíme docela zajímavé informace ze světa foto a video i díky, že jsme v řadě zajímavých akcí a událostí mediálními partnery. Ostatně, když jsme už u toho: pořádáte nějaké větší fotografické setkání, soutěž, výstavu, prezentaci? Pokud ano a je to vaše akce nevonící příliš komerční náplní, určitě nám o ní včas napište. Rádi o ní v některém z našich médií napíšeme. On ten náš web a časopis mají přeci jenom poměrně velký dosah. Stačí se jen podívat například na ty tři desítky tisíc fotografů registrovaných do soutěže Fotograf roku.

Fotograf roku má aktuální téma: Řada, řady

Řada čísel, stromů, lidí, věcí, zvířat… posloupnosti, události, exponenciální… Kde všude dokážete najít řadu? Doma, v zaměstnání, před obchodem, v obilí, na letišti, před kinem? Řada znamená určité uspořádání a někdy i nutnost… Foťte a vkládejte své příspěvky na toto téma do soutěže Fotograf roku průběžně a kdykoli a nejpozději do 31. 7. 2021 na http://fotografroku.ifotovideo.cz

Óda na domácí spotřebiče, Pavel Hujíček

Vybírejte z červencového FotoVideo například:

Pětadvacáté léto s časopisem FotoVideo

ROZHOVOR: EVA KUČMÁŠOVÁ

Vnímám studenty jako budoucnost fotografie…

ROZHOVOR: EVA KUČMÁŠOVÁ

SOUTĚŽ: EISA MAESTRO 2021

Tak kdopak asi zvítězil v národním kole?

SOUTĚŽ: EISA MAESTRO 2021

DOBRODRUŽSTVÍ AŽ NEUVĚŘITELNÉ

Extrémní fotograf v Irsku

DOBRODRUŽSTVÍ AŽ NEUVĚŘITELNÉ

FOTOUDÁLOST: VÁCLAV ŠILHA

Jak se fotí kroje na Chodsku?

FOTOUDÁLOST: VÁCLAV ŠILHA

PRAXE: FOTOŠKODA WEEK JE ZA NÁMI

A dál na plný plyn s programem a workshopy

PRAXE: FOTOŠKODA WEEK JE ZA NÁMI

TECHNIKA: OCUTNÁVKA NOVÉHO ULTRATELEZOOMU

TAMRON 150-500 mm F / 5-6,7 Di III VC VXD

TECHNIKA: OCUTNÁVKA NOVÉHO ULTRATELEZOOMU

… a další a další praktické, inspirativní i technické články

POZOR, POZOR, přidali jsme nové dárky! Chcete paměťovou kartu LEXAR, módní tašku či parfém? Vyberte si! Je to stejně jednoduché, jako v jiných e-shopech!

K celoročnímu předplatnému časopisu FotoVideo prostě dárky odjakživa patří. Udělejte si radost (a také vašim blízkým?) na dalších dvanáct měsíců! S naším předplatným opravdu ušetříte. Vybírejte dle chuti, ale rychle, dárků je dost, ale některé jen v omezeném množství! Předplaťte si nás natrvalo, nebo si vyzkoušejte, zda nás chcete odebírat po jednom či dvou či třech či šesti či dvanácti výtiscích. Jak se vám to bude líbit. Ale s delší dobou předplatného výrazně klesá jeho cena a dárek je ZDARME k novému, celoročnímu předplatnému.

Vybírejte si na našem webu:

http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu levněji za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze a ještě vyděláte.

Pětadvacáté léto s časopisem FotoVideo

Právě vychází
fv02-24-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.