Fotografie pro vás – Paměť nás šálí, snímek zůstává

Publikováno: 1. července 2021 | autor Redakce
Fotografie pro vás – Paměť nás šálí, snímek zůstává

Projekt Fotografie pro vás, realizovaný Kulturním Jižním Městem o.p.s a Městskou částí Praha 11 ve spolupráci se Svazem českých fotografů,z.s. a Národním archivem ČR, vychází ze snahy představit fotografii mimo galerie, ale zároveň ji oprostit od reklamní a agitační prázdnosti.

Vystavené fotografie, pocházejí většinou ze sbírkového fondu Svazu českých fotografů zahrnujícího více než 12 tisíc fotografií současných i dřívějších autorů, profesionálů i amatérů, uloženého v Národním archivu ČR.

Spojují neopakovatelnost zobrazené skutečnosti s osobním přístupem autora, jeho hodnocením, prožitkem, emocemi.

Pouhá paměť nestačí na rychlé přeměny, a právě tady je fotografie ideálním pomocníkem, nástrojem, partnerem historie. Dokáže často zachytit, co by stálo mnoho slov.

Abychom si mohli uvědomit, jak žijeme, je třeba poznat povahu a poetiku předešlé doby – nejen odlišnost prostředí, jednání, každodenních prožitků, ale koneckonců i jinakost chápání a fotografického zobrazování.

Svět fotografie je světem dobrodružství. Je nahlížením do soukromí a odkrýváním lidských myslí. Je interpretací společnosti, světa přírody, rozmanitých podob krásy. Je nádherným zážitkem pro tvůrce i diváka.

Výběr si neklade nárok na úplnost představených dějů a osobností, ani se nesnaží je interpretovat jinak než obrazem. Skládá živý obrazový příběh rozmanitosti života a postojů od historie po současnost.

Fotografie pro vás – Paměť nás šálí, snímek zůstává

Projekt Fotografie pro vás nabídne v měsíčním odstupu deset fotografických výstav střídavě na téma Jak se žilo/žije a Mezníky historie:

Jak se žilo – první a druhá republika – červen

Jak se žilo za socíku – srpen

Jak se žilo za normalizace – říjen

Jak se žije s humorem – prosinec

Jak se žije v ulicích – leden

Jak se žije v souladu s přírodou – únor

Jak se žije s uměním v ulicích města – březen

Mezníky historie – Protektorát a rok 1945–červenec

Mezníky historie – Rok 1968 a 1969–září

Mezníky historie – Rok 1989–listopad

Fotografie pro vás – Paměť nás šálí, snímek zůstává

Každá z výstav nahlédne i do fotografické paměti Městské části Praha 11 – Chodova.

Věříme, že vás zaujmou, potěší a třeba také pobídnou k vlastnímu fotografování naší současnosti.

Fotografie pro vás – Paměť nás šálí, snímek zůstává

1. 6. 2021 – 30. 4. 2022 pochozí zóna u stanice metra Háje.
Projekt Fotografie pro vás nabídne v měsíčním odstupu deset fotografických výstav ve veřejném prostoru přímo u stanice metra Háje.


Už máte červencové vydání časopisu FOTOVIDEO?

Tento rok je pro nás velmi důležitý, nejen tou celoroční oslavou našeho čtvrtstoletí, ale i tím, že se snad jeho podstatná část odvine v normálních časech, a tak i časopisecká distribuce se po dvou letech ještě o něco zlepší. Tím chceme současně moc poděkovat všem, kteří si nás nově předplatili (a těm, co si předplatné obnovili určitě a ze srdce také!), díky nimž nám počet předplatitelů zase o dost stoupl.

Pětadvacáté léto s časopisem FotoVideo

Má to logiku, zvykáme si všichni na doručování všeho až domů, a tak proč ne také pravidelné dodávky časopis FotoVideo, když ho dostanu až domů, o den dříve, levněji a bez poštovného, navíc s vybraným dárkem zdarma při objednání (mimochodem, podívejte se na náš web do sekce předplatného, máme nové, letní dárky v limitovaných edicích a také nové, paměťové karty).

Využíváte QR kódy na přehrávání videí a webových stránek? Najdete je v tomto vydání skoro v každém článku! A když už tedy jsme u tohoto vydání: Je v něm hodně praktických článků. Je léto, jste určitě mnohem častěji venku, a tak jsme vám do tohoto červencového vydání připravili velký mix fotografické praxe a technických informací tak, abyste se třeba i poučili a inspirovali. Současně přinášíme docela zajímavé informace ze světa foto a video i díky, že jsme v řadě zajímavých akcí a událostí mediálními partnery. Ostatně, když jsme už u toho: pořádáte nějaké větší fotografické setkání, soutěž, výstavu, prezentaci? Pokud ano a je to vaše akce nevonící příliš komerční náplní, určitě nám o ní včas napište. Rádi o ní v některém z našich médií napíšeme. On ten náš web a časopis mají přeci jenom poměrně velký dosah. Stačí se jen podívat například na ty tři desítky tisíc fotografů registrovaných do soutěže Fotograf roku.

Fotograf roku má aktuální téma: Řada, řady

Řada čísel, stromů, lidí, věcí, zvířat… posloupnosti, události, exponenciální… Kde všude dokážete najít řadu? Doma, v zaměstnání, před obchodem, v obilí, na letišti, před kinem? Řada znamená určité uspořádání a někdy i nutnost… Foťte a vkládejte své příspěvky na toto téma do soutěže Fotograf roku průběžně a kdykoli a nejpozději do 31. 7. 2021 na http://fotografroku.ifotovideo.cz

Óda na domácí spotřebiče, Pavel Hujíček

Vybírejte z červencového FotoVideo například:

Pětadvacáté léto s časopisem FotoVideo

ROZHOVOR: EVA KUČMÁŠOVÁ

Vnímám studenty jako budoucnost fotografie…

ROZHOVOR: EVA KUČMÁŠOVÁ

SOUTĚŽ: EISA MAESTRO 2021

Tak kdopak asi zvítězil v národním kole?

SOUTĚŽ: EISA MAESTRO 2021

DOBRODRUŽSTVÍ AŽ NEUVĚŘITELNÉ

Extrémní fotograf v Irsku

DOBRODRUŽSTVÍ AŽ NEUVĚŘITELNÉ

FOTOUDÁLOST: VÁCLAV ŠILHA

Jak se fotí kroje na Chodsku?

FOTOUDÁLOST: VÁCLAV ŠILHA

PRAXE: FOTOŠKODA WEEK JE ZA NÁMI

A dál na plný plyn s programem a workshopy

PRAXE: FOTOŠKODA WEEK JE ZA NÁMI

TECHNIKA: OCUTNÁVKA NOVÉHO ULTRATELEZOOMU

TAMRON 150-500 mm F / 5-6,7 Di III VC VXD

TECHNIKA: OCUTNÁVKA NOVÉHO ULTRATELEZOOMU

… a další a další praktické, inspirativní i technické články

POZOR, POZOR, přidali jsme nové dárky! Chcete paměťovou kartu LEXAR, módní tašku či parfém? Vyberte si! Je to stejně jednoduché, jako v jiných e-shopech!

K celoročnímu předplatnému časopisu FotoVideo prostě dárky odjakživa patří. Udělejte si radost (a také vašim blízkým?) na dalších dvanáct měsíců! S naším předplatným opravdu ušetříte. Vybírejte dle chuti, ale rychle, dárků je dost, ale některé jen v omezeném množství! Předplaťte si nás natrvalo, nebo si vyzkoušejte, zda nás chcete odebírat po jednom či dvou či třech či šesti či dvanácti výtiscích. Jak se vám to bude líbit. Ale s delší dobou předplatného výrazně klesá jeho cena a dárek je ZDARME k novému, celoročnímu předplatnému.

Vybírejte si na našem webu:

http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu levněji za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze a ještě vyděláte.

Pětadvacáté léto s časopisem FotoVideo

 

Právě vychází
fv03-24-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.