Když potkáte fotografa, který má na svých stránkách stovky výborných záběrů, píše doporučení na zajímavé fotografické lokality, zajímá ho široké spektrum společenských akcí, doporučuje fotografické výlety, tipy a triky na různá fotografování a k tomu má na Instagramu více než 12 tisíc sledujících, nedá vám to a musíte se zeptat, kde takové obrovské množství životní energie vlastně bere. A tak slovo dalo slovo a popovídali jsme si…
foto: Ondřej Nevole, Instagram, Facebook, www.ozp.cz
Ondřeji, musím se přiznat, že obdivuji váš akční přístup ke všemu, co děláte. Jste sportovec, všestranný fotograf, dokumentarista, otužilec a k tomu všemu máte náročné zaměstnání. Kde berete čas na fotografování a jak jste s focením vlastně začal?
Začátky sahají do dětských let, kdy jsem se k fotografii dostal díky své mamce. Půjčila mi svůj fotoaparát na pár snímků a tím to vše začalo. Ona byla jediná, která u nás doma fotila, a mně se líbila ta možnost zachycení krásného okamžiku. V té době byl kinofilm drahý, barevný film jsme měli jen na svátky a fotky se vyvolávaly v koupelně pod červenou žárovkou.
Fotografování mě baví, je to pro mě velký koníček a hlavně relax. První digitální fotoaparát jsem měl v roce 2001 a od klasického aparátu přešel časem k zrcadlovkám. Do přírody se snažím chodit co nejvíce a při focení odpočívat, takže když se nějaký volný čas najde, hlavně o víkendu, neváhám a jdu. Za fotkami vyrážím brzy ráno, anebo naopak zase v podvečer.
Bohaté fotografické zkušenosti, k tomu výstavy a reportáže z akcí – jaká byla vaše poslední výstava a jaké máte další fotografické plány do budoucna?
Má poslední výstava proběhla v městské galerii Třemošnice. Měl jsem tam vystaveno několik fotoobrazů a velká většina z nich dělá již radost doma někomu jinému. Podle toho soudím, že se výstava povedla a lidem se líbila. Někteří se vraceli i několikrát a to mě velmi těší i podle reakcí v návštěvní knize.
Do budoucna se chci neustále posouvat někam dál, zlepšovat, zkoušet a více cestovat. Zároveň jsem začal trochu více fotit i portréty, což mě také velmi baví a rozšiřuje mé obzory zase o kousek více. Další výstava je plánovaná ve Skutči letos na podzim od 31. října do 14. ledna 2024 a určitě se bude na co těšit.
Zmínil jsem se o otužování. Váš další velký koníček, kterého charakterizuje například vaše loňské vánoční přání. Můžete našim čtenářům trochu blíže popsat, proč a kde se otužujete a jak jde toto zajímavé hobby s fotografováním dohromady?
Už hodně dlouho se sprchuji chladnější vodou a na střední škole jsem chodil jednou týdně do sauny. Studený bazének byl něco, kam většina lidí nevstoupila, ale mě to naopak lákalo, to byl start mého otužování.
Studená sprcha ráno přes léto anebo ledové koupání v zimě již k sobě patří. Ve většině případů se chodíme koupat do zatopených lomů kolem Skutče, kde si vysekáme v zimě díru do ledu. Tohle zajímavé hobby jde s fotografováním dohromady celkem dobře. Všechna místa, kam chodíme, jsou v přírodě a fotoaparát mám většinou vždy s sebou. Mezi oblíbená místa patří lom Kaňon, říčka Žejbro u Chacholic nebo lom u Trhové Kamenice.
Jste zaměstnancem velké zdravotní pojišťovny, což je další vaše velké poslání, staráte se o zdraví velkého množství našich spoluobčanů. I jim doporučujete otužování? Může to provozovat každý? Jaký postup byste začátečníkovi v pokročilejším věku, jako jsem třeba já, doporučil?
Otužování bych určitě doporučil všem, kteří o tom už dlouho přemýšlejí anebo by to chtěli vyzkoušet. Má to skvělý vliv na tělo i duši a ten pocit, kdy vylezete z vody ven, je skvělý. Pravidelné otužování vede k pevnějšímu zdraví a v zimě vás to udrží ve skvělé kondici.
Otužování svým způsobem může provádět každý, někdo do studené vody strčí jenom nohy a někdo pokročí dál. Důležité však je se ale nijak nenutit a mít chuť, tělo vám samo řekne, jestli ano, nebo ne. Já jsem začínal klasickou sprchou a postupně snižoval teplotu vody. Když jsem chtěl přejít na venkovní koupání, začínal jsem v létě v lomu.
Jak šel čas a blížila se zima, teplota vody postupně klesala, lidí ubývalo. Najednou přišel první mráz, hladinu pokryl slabý led… Takový postup bych asi doporučil každému, kdo by chtěl s otužováním začínat. Pomalu a v klidu, nikam nespěchat, neříkat si, že musím.
Otužování je pro většinu lidí jednoznačně zdraví prospěšné. Zlepšuje imunitní systém, posiluje cirkulaci krve a metabolismus, zvyšuje energetickou hladinu a snižuje stresovou odezvu. Výhodou je, že může být prospěšné téměř každému, kdo si chce zlepšit své zdraví a výkonnost.
Jedním z hlavních benefitů otužování je zvýšená odolnost proti nemocem. Studie ukazují, že pravidelné vystavování těla chladu může posílit imunitní systém a zvýšit produkci bílých krvinek, které bojují proti infekcím. Kromě toho otužování podporuje tvorbu buněk, které chrání naše tělo před volnými radikály a zánětlivými procesy. Díky posílené imunitě a lepší ochraně před nemocemi se otužování může projevit snížením četnosti nachlazení, rýmy a jiných infekčních onemocnění.
Dalším pozitivním účinkem otužování je zlepšení cirkulace krve a metabolismu. Když se tělo vystavuje chladu, cévy se stahují, což vede ke zvýšenému průtoku krve a živin do orgánů a svalů. Tím se zvyšuje jejich výkonnost a efektivita. Otužování také podporuje tvorbu hnědého tuku, který spaluje energii z tukových zásob a přispívá k regulaci hmotnosti. Navíc studie naznačují, že otužování může zlepšit citlivost na inzulin a snížit riziko vzniku cukrovky.
Posledním, ale nezanedbatelným efektem otužování je snížení stresové odezvy. Studie prokázaly, že vystavování těla chladu stimuluje produkci endorfinů, známých jako hormony štěstí a zároveň snižuje hladinu kortizolu, což je stresový hormon. Pravidelné otužování může tedy pomoci zmírnit úzkost, zlepšit náladu a zvýšit celkovou odolnost vůči stresu. Kromě toho chladná voda a vzduch mají povzbuzující účinky na nervový systém a mohou zlepšit kvalitu spánku.
Otužování je tedy jednoduchý a efektivní způsob, jak zlepšit své zdraví a pohodu. Začít může každý postupně, například studenou sprchou nebo krátkým pobytem venku v chladném počasí. Časem lze přejít k intenzivnějším formám otužování, jako je chůze bosýma nohama po sněhu nebo ledové koupele. Vždy je ale nutné naslouchat svému tělu a postupovat pozvolna.
Každý, kdo má dlouhodobé zdravotní problémy, by se ale měl před zahájením otužování poradit s lékařem.
Když to naše povídání shrnu: jste člověkem, na kterého se obrací o radu začínající i pokročilí fotografové, doporučujete a propagujete otužování, staráte se o zdraví naší populace. Máte ještě nějaké další, třeba zatím jen skryté zájmy a aktivity, nebo jsme vyčerpali o vás vše? Jaké je vlastně vaše životní motto?
Určitě mě můžete potkat na svých cestách za fotkou i na silnici v roli motorkáře, je to jeden z mých oblíbených dopravních prostředků. I na motorce si dokážu hezky odpočinout a baví mě to, proto fotím i závody na přírodním okruhu v Hořicích.
Rád jezdím na kole, chodím plavat a vyrážím za kulturou. Moje motto? Dělejte to, co vás baví, dělejte to podle sebe a mějte z toho radost. Pak je to poznat i na výsledku.
Doporučujeme také výhodné předplatné s dárkem!