FOTOGRAFICKÁ MONOGRAFIE Z DÍLA ZDĚNKA FIŠERA

Publikováno: 29. září 2024 | autor Redakce
138-az2-7029-vzdor-po-ps-cb.jpg

Filmové dokumenty o výtvarném umění nyní často využívají namísto uměleckohistorického komentáře přímou výpověď umělců. Autentický komentář prožitků, pocitů a záměrů autorů v přímé konfrontaci s jejich dílem naznačuje o jejich tvorbě hodně.

Podobně působí i nedávno vydaná monografie Zděnek Fišer: Fotografie, která je ohlédnutím za celoživotní tvorbou ústeckého fotografa. V obrazové části převažují barevné akty vážící se k období po roce 2010. Úvodní ilustrované textové kapitoly vypovídají o jeho činnosti v 70. a 80. letech 20. století.

185--dsc6075--ps--3-.jpg

Fišer je známou osobností české fotografie, která společně s fotoskupinou Oči obohatila v období studia na Vysoké škole dopravní v Žilině historii o kapitolu souznící s dobovým trendem sociálního dokumentu. Na Slovensku, kde působil, šlo o průkopnickou aktivitu spojenou například s činností pouličních ateliérů a vystavováním fotografií mimo galerie přímo v prostředí, kde vznikaly. Docházelo tak k nejtěsnějšímu kontaktu snímků s životem společnosti, což je možné považovat za vyvrcholení cesty, která toto médium provázela v předchozí historii. Fotoskupina Oči záhy vešla v širší známost vydáním Manifestu všedního dne, organizací setkání osobností fotografie na moravsko-slovenském pomezí i vydáváním časopisu Dioptrie.

222-f-sha-0204-nebezpecny-konicek-ps-cb-.jpg

Fišer a jeho kolegové fotografovali jak ve škole, tak na dalších vybraných místech. Patřilo k nim i prostředí obnovované staré lesní železnice na Horehroní. Soubor Hronecká lesní železnice upoutal známou banskobystrickou Galerii F, která pozvala fotoskupinu na svá tvůrčí sympozia sociálně-zaujaté fotografie a Fišerovi připravila autorskou výstavu.

Zděnek Fišer se po ukončení studia vrátil na rodné Ústecko, kde s různými přestávkami pokračoval v organizátorské i tvůrčí činnosti. Zpočátku například připravoval výstavy v Galerii na terase, později založil vlastní galerii Oko. Publikoval odborné články, vedl kurzy fotografie a intenzivně se zabýval vydavatelskou činností ve spolupráci s pražskými osobnostmi fotografie.

85-f-zf9-9596-v-horach-.jpg

Po roce 1990 historici Anna Fárová a Pavel Scheufler spolu s dalšími přišli s myšlenkou založení Národního muzea fotografie. Nešťastnou shodou okolností se ji však dlouho nedařilo realizovat, a tak došlo v Muzeu umění v Benešově u Prahy alespoň k instalaci první stálé expozice historie české a slovenské fotografie. Díky hodnotné sbírce byla řešena velkoryse, ve třech výstavních síních nalezli návštěvníci téměř tři stovky snímků, mezi nimiž byly umístěny také práce fotoskupiny Oči. Dvacetiletý vývoj dal najevo, že práce Zděnka Fišera a jeho kolegů tvoří podstatný bod české historie tohoto média.

Fišerova tvorba mezitím prošla zásadní proměnou, přešel na barvu a začal preferovat výtvarnou skladbu obrazu. Zaměřil se hlavně na ženský akt, nikoliv ateliérový, ale využívající estetiku přírody svého kraje. Ve vzpomínkách říká, že má rád fotografie Tarase Kuščynského, Milana Borovičky a Miloslava Stibora, ale nesnaží se je napodobovat.

42-f-az2-8686-po-ps-cb-lovos-a-prackov.-udoli---kopie.jpg

Spíše jej můžeme přiřadit mezi žáky známého profesora Jána Šmoka, který v 60. a 70. létech vyzdvihoval akt jako předmět výtvarné kompozice i vizuální transformace. Z Fišerových aktů vytvořených v přírodním prostředí vyzařuje nejen estetika klasické obrazové kompozice, ale také svébytná obsahová interakce mezi ženským tělem a přirozeným prostorem krajiny.


Publikace je ve volném prodeji za sympatickou cenu 490 Kč, přesto je možné si ji objednat přímo v nakladatelství (knihy@fotostudioh.cz) či na adrese FOTO STUDIO H, Žukovova 95/53, 400 03 Ústí nad Labem.


Fišerovu tvorbu ve chvíli blížících se sedmdesátin dobře shrnula nejen nově vydaná publikace, ale i reprezentační výstava připravená na jaře 2024 v ústeckém městském muzeu. Knihu letos vydalo specializované fotografické nakladatelství FOTO STUDIO H jako svou 23. fotografickou publikaci. Kniha má 178 stran a obsahuje 112 černobílých a 103 barevných fotografií Zděnka Fišera, převážně aktů. Tisk na papíře 200 g lux, matná křída, formátu 228 × 264 mm dodává publikaci charakter bibliofilie.


Celý článek najdete v říjnovém FotoVideo

Doporučujeme také výhodné předplatné s dárkem!


fv10-24-obalka-web3.jpg

Právě vychází
fv10-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.