Fotografická art kniha Barbory Jelínková Rozpomenutí s portréty Vilmy Cibulkové, Ivany Jirešové, Jana Hrušínského, Lukáše Musila a dalších osobností

Publikováno: 3. listopadu 2021 | autor Redakce
Fotografická art kniha Barbory Jelínková Rozpomenutí s portréty Vilmy Cibulkové, Ivany Jirešové, Jana Hrušínského, Lukáše Musila a dalších osobností

Renomovaná fotografka Barbora Jelínková vydává pozoruhodnou fotografickou art knihu Rozpomenutí. Na jejích stránkách se v plynoucí harmonii prolínají umělecké portréty známých osobností s niternými autorskými texty. Rozpomenutí je výjimečným počinem nejen svým obsahem, ale také velmi kvalitním zpracováním, včetně textilní vazby, v duchu té nejlepší tradice knihařského řemesla. Knižní debut Barbory Jelínkové vychází v limitovaném nákladu, v prodeji bude mimo jiné v uměleckém e-shopu 2market.cz

O knize jsem přemýšlela dlouho, ale všechno musí uzrát. Věděla jsem, že to nebude jen kniha plná fotografií. Mně musí věci dávat smysl, navazovat. Musím nad nimi přemýšlet tak dlouho, dokud nevidím souvislosti. A tak se všechno během posledního roku vyvíjelo vlastně každým dnem. Probouzela jsem se neustále s novými pocity a vhledy,“ říká Barbora Jelínková.

Barbora Jelínková ve své knize zachytila hudebníka Karla Havlíčka, herečky Vilmu Cibulkovou, Vlastinu Svátkovou, Denisu Nesvačilovou, Ivanu Jirešovou, Michaelu Badinkovou, Jitku Osičku, herce Jana Hrušínského, zpěvačku Lucii Vondráčkovou, výtvarníka Lukáše Musila aka Musu, malíře Richarda Kočího, sochaře Martina Žáka, MUDr. Jana Vojáčka a street art umělce Davida Strauzze. Proč právě jejich portréty? „Jsou to fotografie nastřádané během let. Někdo si ode mě fotografie osobně přál, někdy mám já vlastní touhu zkoumat sama sebe skrze fotografii, tedy oslovím toho, kdo je mi právě v daný čas odpovědí, a nějaké fotografie jsou i z vlastních projektů. Při finálním výběru bylo prioritou, aby kniha tvořila něco, co vychází ze mě. Proto jsou v knize ti, kteří jsou pro mě archetypy mého vlastního sebepoznání,“ odpovídá autorka.

Portrétní fotografie doplňují texty Barbory Jelínkové: „Texty vznikaly léta, jsou čistě mými pocity, tam, kde necítím hranice. Nikdo vás neomezuje svojí reakcí či hodnocením vašeho uvnitř, ani se nekonfrontujete s očekáváním pochopení. Prostě jen můžete. Píšu si často takové ty svobodné papíry po kabelkách, kam zaznamenávám myšlenky. Přináší mi to lehkost a vnitřní osvobození."

Všechny fotografie z knihy Rozpomenutí budou součástí velké autorské výstavy Barbory Jelínkové v rodné Mladé Boleslavi. Ve zdejší galerii představí veřejnosti svou dosavadní tvorbu – dosud nezveřejněné malby i portréty. Vernisáž se uskuteční 4. listopadu.

Fotografická art kniha Barbory Jelínková Rozpomenutí s portréty Vilmy Cibulkové, Ivany Jirešové, Jana Hrušínského, Lukáše Musila a dalších osobností

O autorce

Barbora Jelínková (*1986) je česká fotografka a výtvarnice zabývající se uměleckou fotografií, malbou a tvorbou jí svobodnou. Vyniká svým identickým rukopisem, kde vnukává opravdovost, skrze jí vlastní snový pohled. Přesto však s přiznáním surovostí života a esencí jemnocitu, která je nedílnou součástí každého z nás.  Její tvorba je spolupráce přítomného času a vzájemného propojení spolu s portrétovanou osobou. Ráda prohlubuje pocity, sahající až k vlastní entitě, pozoruje, kde končí iluze a začíná být viděna pravda vztahů a sebe samých.

Zachycuje především portrét širší veřejnosti a známé tváře české umělecké scény. Jejím specifikem je zviditelňování dětského světa v nejjemnější podobě.

Fotografická art kniha Barbory Jelínková Rozpomenutí s portréty Vilmy Cibulkové, Ivany Jirešové, Jana Hrušínského, Lukáše Musila a dalších osobností

Její obrazy jsou vyjádřením vnitřních pocitů, kde je hlavním sdělením ženský princip v mnoha podobách, zapracovaný do intuitivní malby. Stávají se jakýmsi vnitřním dialogem. Tam, kde už fotografie jí samotné nestačí. Pravidelně svou tvorbu představuje na autorských i kolektivních výstavách.

Velmi intenzivně se zapojuje do charitativních projektů a neziskových aktivit, které mají významné místo v jejích osobních projektech a staly se nedílnou součástí jejího vnitřního světa. Je autorkou úspěšného charitativního projektu “Jsem kým jsem”. Jejím životem a studiem se prolínala malba a kresba a také psané slovo a literatura.

Kontakty

www.barborajelinkova.com

Už máte listpadové vydání časopisu FOTOVDEO?

Fotografický akt patří mezi ty nejkrásnější a nejstarší fotografické disciplíny. Vychází samozřejmě ze vzorů děl slavných malířů a sochařů a dokázal přivést pohled na krásu lidského těla k určité dokonalosti. Není to disciplína jednoduchá, patří k mistrovským, a ne každému se jeho pokusy jí zvládnout daří. O to více jsme rádi, že vám tuto krásu můžeme v našem listopadovém vydání nabídnout.

Něžná krása listopadového FotoVideo

Máme radost z výborného návratu Adolfa Ziky, který aktuálně opět drží svůj foťák hodně intenzivně v rukou a tvoří a raduje se z každé nové fotky. Jeho úspěchy na poli dokumentárního filmu jsou sice vynikající, ale jeho nové fotky nám přesto hodně chyběly. Stihne to všechno najednou? Jaké jsou jeho plány? O tom se dočtete v docela velkém rozhovoru, který jsme dokončili těsně před uzávěrkou.

Jérôme Sessini – mimořádný člověk a vynikající fotograf. Povedlo se nám ho na chvíli zastavit a získat od něj několik odpovědí na naše otázky, a hlavně ty jeho fotky! Podívejte se, jak fotí člen proslulé agentury Magnum Photos a to hned v úvodu listopadového vydání.

Nechat se školit perfektním Liborem Vaicenbacherem, navíc až v jihoamerickém Ekvádoru, musí být neskutečným zážitkem. Přečtěte si a můžete se třeba i kochat: „Tlumené barvy a umírněný design vysokohorských druhů ptáků už brzy měla vystřídat záplava barev a tvarů na úpatí vulkánu Sumaco…“ je to vážně zážitek.

A co takhle tradiční kalendář Jiřího Ksandra, opět plný citlivé nahoty a excelentně laděné barevnosti? Všimli jste si, že v tomto vydání střídáme nádheru lidského těla s dokonalými záběry přírody? To potvrzuje další článek, který si dovolíme doporučit vaší pozornosti: Jak na ledňáčky s Davidem Zemanem. Neposedný a nádherně barevný ledňáček je častým a náročným objektem zájmu mnoha fotografů, a tak jim třeba Davidovy zkušenosti přijdou vhod.

Časopis FOTOVIDEO 2021 11

Nezapomeňte si občas prohlédnout některé z videí, která vám v našich článcích nabízíme formou QR kódu. Dozvíte se ještě více…

A máme tu druhé téma 22. ročníku soutěže Fotograf roku

Jdeme do ulic má uzávěrku 28. 11. 2021

Street photography (česky pouliční fotografie) je dokumentární disciplína, užívající techniky přímé fotografie, tedy co nejvíce realismu bez jakékoliv manipulace nebo technického zkreslení. Soustředí se na konkrétní okamžiky (nejen v ulicích), které kolem nás plynou, a ty se snaží fotograf v nezměněné formě zachytit a zaznamenat.

Více na: http://fotografroku.ifotovideo.cz

Časopis FOTOVIDEO 2021 11 obsah

Z listopadového vydání časopisu FotoVideo vám například vybíráme:

INTERVIEW: Jérôme SESSINI

„Nemám rád rigidní kategorie“, říká člen Magnum Photos

INTERVIEW: Jérôme SESSINI

ROZHOVOR: ADOLF ZIKA

„Všechno je jinak, ale tenkrát v Mánesu jsem to myslel vážně!“

ROZHOVOR: ADOLF ZIKA

DIVOKÁ PŘÍRODA: ŠKOLNÍ VÝLET Do EKVÁDORU

Zdejší příroda splňuje tři základní ,nej‘

DIVOKÁ PŘÍRODA: ŠKOLNÍ VÝLET DO EKVÁDORU

PRAXE: NAŠE FOTOPORADNA

Proč si neusnadnit práci s prioritami?

PRAXE: NAŠE FOTOPORADNA

TECHNIKA: NENÍ FILTR JAKO FILTR

Nová značka H&Y mění hru na našem trhu

TECHNIKA: NENÍ FILTR JAKO FILTR

FOTOGRAF ROKU: KOMU PATŘÍ VÍTĚZSTVÍ V 11. KOLE?

O překvapení nebývá v naší soutěži nouze

FOTOGRAF ROKU: KOMU PATŘÍ VÍTĚZSTVÍ V 11. KOLE?

… a další a další důležité, inspirativní i praktické články

Je čas na nové předplatné! Vyberete si některou ze čtyřčlenných sad brašniček Lowepro, paměťovou kartu LEXAR, módní tašku či parfém, předplatné ZONER? Vybírejte rychle, jednotlivé dárky jsou v omezených počtech! Objednání předplatného FotoVideo stejně jednoduché, jako v jiných e-shopech!

Vybírejte si na našem webu: http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Doporučujeme! Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu levněji za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze a ještě vyděláte. Takové je naše předplatné!

Něžná krása listopadového FotoVideo

 

Právě vychází
fv06-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.