Fotograf Jaroslav Kučera chystá vydání knihy Klid před bouří se snímky z doby normalizace

Publikováno: 11. října 2022 | autor Redakce
05-na-můstku,-praha--1976-Ⓒ-jaroslav-kučera---klid-před-bouří.jpg

Vtip i smutek, něco erotiky i začouzené interiéry výčepů a vináren. A k tomu normalizační dusno, které lidem ničilo životy. Připravovaná kniha fotografa Jaroslav Kučery vypráví o životě v 70. a 80. letech.

Jaroslav Kučera patří mezi známé fotoreportéry a dokumentaristy, jejichž snímky dokáží samy o sobě vyprávět příběhy. Stačí jim k tomu obraz, slova nejsou nutná.

01-obalka-knihy-jaroslava-kucery-klid-pred-bouri.jpg

Jenže Kučera má navíc výjimečný dar: dokáže své fotografie doprovodit osobním vyprávěním, vzpomínkami a postřehy, což příběhy zachycené na snímcích ještě umocňuje a dává jim zcela nový rozměr.

03-ukazka-dvoustrany-z-knihy-klid-pred-bouri-(maketa)..jpg

Připravovaná kniha Klid před bouří je i díky této autorově schopnosti výjimečným dokumentem, který zachycuje realitu života za bývalého režimu. Bez nostalgie a bez retro patosu ukazuje, jak se žilo za normalizace štamgastům z hospod čtvrté cenové, svůdně krásným dívkám na strahovských kolejích, pražské kavárenské bohémě i lidem čelícím šedivé a stísňující každodennosti.

04-ukazka-dvoustrany-z-knihy-klid-pred-bouri-(maketa)..jpg

„V posledních letech jsem se stále více vracel k fotografiím ze 70. a 80. let, době, kdy jsem byl ještě plný sil, měl spousty kamarádů a kamarádek, spoustu práce a poměrně hodně fotografoval. Nakonec jsem vybral 280 z oněch dob a rozhodl se vydat svědectví o době Klidu před bouří. Nebyl jsem nikdy zaměstnán v nějakém měsíčníku, týdeníku, či deníku, jen jsem občas dostal externí možnost spolupráce na jakési reportáži. Proto knihu neprezentuji jako objektivní, popisnou zprávou tehdejší společnosti. Je to ryze subjektivní výběr zajímavých fotografií z více či méně atraktivních prostředí, která jsem navštívil,“ konstatuje Kučera.

„Publikaci Klid před bouří jsem měl v podstatě už připravenou, jenže přišlo razantní zdražení papíru. Záleží mi na tom, aby kniha byla perfektní, abych z ní měl radost já i čtenáři. Věděl jsem, že nechci snižovat náklady na úkor kvality, a tak jsem se rozhodl hledat nové možnosti spolufinancování celého projektu. Nakonec jsem se rozhodl pro kampaň na Hithitu, kde mohou vydání podpořit fanoušci a všichni, kterým by se připravovaná kniha mohla líbit,“ vysvětluje Kučera.

10-nuselska-4,-praha-1976-Ⓒ-jaroslav-kučera---klid-před-bouří.jpg

Chystaná kniha očima kritičky fotografie Daniely Mrázkové

„Výstižnější název pro své fotografie z oněch dvou desetiletí tak zvané normalizace, rozpínajících se mezi sovětskou okupací Československa v srpnu 1968 a Sametovou revolucí v listopadu 1989, snad Jaroslav Kučera ani nemohl najít. Pravda, na povrchu života byl tehdy klid. Ale zvláštní, zdánlivý, jak tomu bývá před bouří. Pod jeho povrchem to vřelo. Potlačovanými emocemi, masovou frustrací, schizofrenií dvojí existence, vnitřní emigrací, nutkavou potřebou spiklenectví… Kučera ten zvláštní klid, ten zdánlivě nezobrazitelný dobový konflikt vnější a vnitřní reality fotografoval.

Podařilo se mu vytvořit jeho specifický portrét. Jak? Svou neobyčejnou citlivostí k člověku, svou schopností vžít se do jeho pocitů, jeho životní situace. Nadáním empatie k „lidem, které jsem potkal…“. Ostatně, ´setkání s lidmi, které potkal´, jsou základem i všech dalších Kučerových fotografických cyklů, které následovaly a vstoupily do dějin, ať už se jmenují jakkoliv.“

radana,-praha-střešovice,-1971-Ⓒ-jaroslav-kučera---klid-před-bouří.jpg

Údaje o chystané publikaci

Jaroslav Kučera: Klid před bouří. 336 stran, rozměr 260 x 297 mm, pevná vazba, 264 autorských černobílých fotografií. Vydává nakladatelství Jakura. Vydání knihy se předpokládá v polovině listopadu tohoto roku.

Jaroslav Kučera

se narodil se 19. 12. 1946 ve vesnici Ředhošť v okrese Litoměřice. V roce 1966 maturoval na Střední průmyslové škole stavební na Mělníku. Stavební fakultu ČVUT absolvoval v r. 1973 a ihned poté se stal fotografem a externě fotil pro různé časopisy a podniky.

Volný čas věnoval černobílému sociálnímu dokumentu. Je držitelem Grantu primátora 1995, Hlavní ceny Czech Press Photo 2000 a 1. ceny Euro Press Photo 2001. Dosud měl na 60 autorských výstav po celém světě. Více informací na www.jaroslavkucera.com

Právě vychází
fv07-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.