Fotograf David Gaberle míří „Na Prahu“

Publikováno: 30. ledna 2018 | autor Redakce
David Gaberle "Na Prahu"

David Gaberle -  Fujifilm X-Photographer

"Na Praha"

 

KDY A KDE:

Od 30. ledna - do 27. února 2018

Každý den kromě pondělí od 9.00 hod. - do 21.00 hod.

Centru architektury a městského plánování / Vyšehradská 51, Praha 2

David Gaberle se už ve své prvotině Metropolight (2017) přihlásil k velké tradici momentní fotografie, obvykle označované jako subjektivní dokument. V letech 2012 až 2016 takto pořizoval snímky ve světových metropolích. V minulém roce tento ověřený model přenesl do svého rodiště a fotografoval Prahu.

Pod zdánlivě jednoduchými a na první pohled snad nepříliš atraktivními záběry se skrývá bohatá řeč odkazů. Vše je potenciálním nositelem možných sdělení. Je přitom charakteristické, že na těchto snímcích jsou lidé vrženi do prostoru velkoměsta. Obvykle procházejí, stojí zády nebo jsou natolik vzdáleni, že výraz jejich tváře zůstává divákovi utajen. Jsou zobrazeni jako anonymní lidé bez konkrétnosti, gesty ani výrazem tváře nenavazují dialog. Autor se ale o to více soustředí na symbolický jazyk gest, sleduje jemné nuance končetin, nachýlenosti těl a na vztah člověka k místu, kde je zobrazen.

Vytištěné fotografie jsou na výstavě zastoupeny jen ve skromné míře. Většinu snímků představuje obří projekce, kde jsou fotografie doplněny autentickými zvuky z fotografovaných míst. Vše propojuje instalace sestavená z různých vizuálních prvků pražské ulice sejmutých z vystavených fotografií. V několika samostatných vrstvách je tu představeno město, které dennodenně vídáme, ale jen málokdy vnímáme.

Právě vychází
fv06-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.