Festival Film a architektura přinesl osobní příběhy autorů ikonických budov i mrazivé osudy brutalistních staveb

Publikováno: 6. října 2022 | autor Redakce
02-fa-2022-plakat.jpg

Oslavy mezinárodního dne architektury jsou tady. Jedenáctý ročník festivalu Film a architektura s podtitulem Body zlomů zavítal ve dnech 29. 9. – 4. 10. do dvou desítek českých a slovenských měst. Uvedl 34 krátkých a celovečerních filmů i diskuze s tvůrci a odborníky.

Festival představil nejen proslulá díla a osobnosti architektonické scény, jako je španělský architekt Ricardo Bofill, izraelský sochař Dani Karavan, letošní laureát Pritzkerovy ceny Francis Kéré nebo první dáma české architektury Alena Šrámková.

Zaměřil se také na málo známé tvůrce stojící za slavnými stavbami, aktuální témata architektury jako nakládání s realizacemi 2. poloviny 20. století či vytváření alternativních a udržitelných způsobů stavění i architektonické inspirace režiséra Jana Hřebejka.

01-fa-2022-fb-event.png

Hlavním filmem festivalu je zahajovací snímek Inženýrova fantazie, který bude promítán  již tento čtvrtek 29. září v pražském kině Světozor. Velmi důvěrný a lidsky natočený příběh vzdává hold géniovi Peteru Riceovi, který spolupracoval na významných stavbách konce 20. století jako je Opera v Sydney, Centre Pompidou v Paříži nebo Lloyd’s Building v Londýně. Jedná se o díla, do nichž Peter Rice vstupoval velmi invenčním způsobem a formoval jejich svébytnou podobu.

Zároveň překračoval hranice svého oboru a stál i za projektem venkovním divadla, které funguje pouze na osvětlování měsíčním světlem. O překračování hranic oboru a o skromném životě profesním i osobním této významné osobnosti architektury bude výjimečně dobře natočený a poutavý film.

02-fa-2022-plakat.jpg

Sekce Body zlomů je věnována mimo jiné brutalismusu – jeho přijímání veřejností, většinou neradostému osudu a hledání nových forem využití těchto staveb. Budoucností bývalé berlínské laboratoře tzv. Myšího bunkru z roku 1981, ve které se v odehrávaly pokusy na zvířatech se zabývá snímek Battleship Berlin, po jehož projekci v pražském CAMPu bude následovat i diskuze s režisérem.

Soviet Modernism. Brutalism. Post-modernism přinese ukrajinskou filmovou pouť po brutalistních stavbách postsovětského bloku, které s příchodem války rychle mizí. Dalšími dokumenty sekce vyprávějí příběhy betonového kolosu Brutalist Central Library architekta Johna Madina v britském snímku Ztracený Paradise, historie na ústupu nebo poslední záběry českého zástupce raného high-techu ve filmu Kontakt Transgas.

“Promítání v rámci našeho festivalu je samo o sobě exkluzivní, jelikož se velká část z těchto filmů bohužel nikdy nedostane do české distribuce. To ovšem neznamená, že běžnému divákovi nemají co nabídnout, právě naopak. Bez ohledu na to, jestli jsou z oboru nebo ne, mají návštěvníci jedinečnou možnost poznat jak důležitou roli pro každého z nás hraje podoba a forma okolí, ve kterém žijeme. Další unikátností je i třeba filmový počin z roku 1970 známého španělského architekta Ricarda Bofilla, autora mimo jiné několika českých realizací. Snímek s názvem Esquizo budeme výjimečně promítat v neděli 2. října v kině Ponrepo.” říká kurátorka festivalu Karolína Vacková.

battleship-berlin.jpg

Překračování oborů se věnuje snímek Pina renomovaného německého režiséra Wima Wenderse. Zachycuje ty nejlepší choreografie legendární tanečnice a choreografky Piny Bausch zasazené do unikátních architektonických lokací řady významných současných autorů, jako jsou Rem Koolhaas, Norman Foster, studio SANAA a další.

Festival Film a architektura oficiálně zakončí už v pondělí 3. října bizarní dokument The Bubble o utopické komunitě amerických důchodců, na který naváže filmový komentář Vít Schmarce a Aleše Stuchlého z pořadu Čelisti Radia Wave.

V regionech bude možné zhlédnout dokument Architektura zítřka sledující pracovní rytmus Winyho Maase, spoluzakladatele světoznámého nizozemského studia MVRDV. V brněnské vile Tugendhat bude pak speciálně promítán krátký snímek o německé designerce Lilly Reich dlouhodobě spolupracující s architektem vily Ludwigem Miesem van der Rohe.

detours.png

Festival Film a architektura zavítá letos do Prahy, Berlína, Brna, Frýdku-Místku, Frýdlantu, Hodonína, Hradce Králové, Hranic, Josefova Dolu, Karlových Varů, Libčic nad Vltavou, Nymburku, Opavy, Ostravy, Pardubic, Piešťan, Plzně, Rajeckých Teplic, Řevnic, Ústí nad Labem, Vratislavic nad Nisou, Vysokého Mýta, Zlína a Žiliny.

Vstupenky na festival Film a architektura naleznete na filmarchitektura.cz. Vybrané projekce jsou pro návštěvníky přístupné zdarma.

Film a architektura probíhá paralelně s festivalem Den architektury, který od 30. září do 6. října nabízí na tři sta zdarma přístupných akcí ve stovce měst a obcí po celé republice i na Slovensku a zve na exkurze do běžně nepřístupných budov, architektonické procházky, cyklovyjížďky, přednášky i program pro děti. Mottem letošního ročníku je “Nebourej, transformuj!” a festival se tak z velké části zaměřuje na ekologický, ekonomický i etický rozměr architektury a výstavby a nabídne zdárná řešení rekonstrukcí a revitalizací.

Program dále připomene osobnost slovinského architekta Josipa Plečnika, od jehož narození uplynulo v letošním roce 150 let, představí i jeho následovníky a kolegy z Vídeňské školy Otto Wagnera. Festival vzdá také poctu české architektce Aleně Šrámkové. Kompletní program je k dispozici na www.denarchitektury.cz.

Spolek Kruh, organizátor festivalů Den architektury a Film a architektura, čerpá z dvou desítek let zkušeností v oboru a z dlouhodobé spolupráce s architekty, spolky a institucemi ve všech regionech. Vznikla tak síť, do níž se v průběhu deseti let zapojilo nad 180 měst na území České republiky i na Slovensku. Na přelomu září a října tak v rámci oslav Mezinárodního dne architektury proběhne více než 300 akcí a 60 filmových projekcí.

Právě vychází
fv12-22-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.