Emil Fafek – reportážní a sportovní fotograf

Publikováno: 3. června 2021 | autor Redakce
Emil Fafek – reportážní a sportovní fotograf

Rodák z Kuří – Fotograf Emil Fafek se narodil 3. června 1922 v Kuří u Říčan v domě čp. 21 v bednářské rodině Jarolíma Fafka. Rodina se později odstěhovala do Prahy. Po časném úmrtí otce se o rodinu starala maminka Marie Fafková–Vítovská.

Díky někdejší senátorce národně socialistické strany a předsedkyni Ženské národní rady Františky Plamínkové (později popravené nacisty), u níž paní Marie Fafková uklízela a prala, šel Emil Fafek na její doporučení do učení ke slavné firmě Karel Neubert a synové v Praze na Smíchově. Stal se fotografem.

Emil Fafek – reportážní a sportovní fotograf

Německou okupaci prožil v totálním nasazení v Německu, odkud zběhl a do vypuknutí Pražského povstání se skrýval. Ve fotoreportážích z Pražského povstání v květnu 1945 se vyhranil jeho věcný umělecký styl. 1945–90 byl fotoreportérem prvního mládežnického deníku Mladá fronta. S ním spolupracoval téměř do konce svého života.

Emil Fafek – reportážní a sportovní fotograf

Zdokumentoval únorové události 1948 (fotografie K. Gottwalda na Staroměstském náměstí), stavby a festivaly mládeže, budování těžkého průmyslu, kolektivizaci zemědělství, spartakiády. Snímky ze srpnové okupace 1968 zveřejnil až v devadesátých letech. Významně se zabýval sportovní fotografií a fotografiemi ze života mládeže, zachycoval často i humorné až groteskní situace všedního dne.

Emil Fafek – reportážní a sportovní fotograf

Za sportovní fotografii, na které je brankář Viliamem Schroif, se mu dostalo světového uznání v soutěži World Press Photo v Holandsku. Životním krédem Emila Fafka byla poctivá práce, láska ke své zemi. Fotograf byl vášnivým příznivcem všech druhů sportu. Malý obsahově omezený výsek z jeho tvorby výstavy v Kuří a v Říčanech zaznamenává i ragbyový sport. Stejně jako vystihuje i jiné oblasti života.

Emil Fafek – reportážní a sportovní fotograf

Emil Fafek – reportážní a sportovní fotograf

Emil Fafek – reportážní a sportovní fotograf

Emil Fafek – reportážní a sportovní fotograf

Emil Fafek – 3. června 1922, Kuří – 4. srpna 1997 Praha – byl český reportážní fotograf.


Už máte červnové vydání časopisu FOTOVIDEO?

A co v něm najdete? Například:

Je už téměř léto, a tak jsme i s tímto vydáním hodně mezi květinami a ženami. Zasloužili se o to významní autoři jako Jan Stria, Nikola Elefant, Radek Kalhous, Filip Hrebenda, František Dostál, ale také Vít Hassan a známý street fotograf Kevin V Ton. Děkujeme jim a dalším za skvělou spolupráci při přípravě a těšíme se, že se vám naše společná práce bude líbit.

FV 06 21 obsah

Nechybí dvě nové rubriky a v trochu nezvyklém úvodníku se šéfredaktor rozplývá i tuhne Nad dopisy čtenářů….

Mimochodem! Vidíme, že si všímáte našich QR kódů, které výrazně rozšiřují zážitky s naším časopisem a píšete si o další videa tak, abyste si je mohli snímat čtečkou na vašem chytrém telefonu. Budou určitě!

Fotograf roku má aktuální téma: Příroda ve městě

Projděme se po městě a zachyťme otisky a krásu matičky přírody. Parky mají svá kouzelná zákoutí, strom na náměstí majestátně odolává sevření urbanistiky. Alej v ulici poskytuje milosrdný stín a příroda se dere do města sama o sobě i bez lidského přičinění. Foťte a vkládejte své příspěvky na toto téma do soutěže Fotograf roku průběžně a kdykoli a nejpozději do 27. 6. 2021 na http://fotografroku.ifotovideo.cz

FOTOGRAF ROKU: ŽIVOT SE ZVÍŘATY

Speciální téma Fotografa roku: Makro – vyhraj objektiv Laowa

Aktuálně je v nabídce na našem trhu již 7 různých makroobjektivů Laowa. I proto se tato významná značka stala partnerem speciální kategorie, do níž můžete vkládat své makrofotografie. Makro je nádherný fotografický žánr plný úžasných překvapení. Čím překvapí naši soutěžící? Vítěz: získá možnost nákupu makroobjektivu Laowa a příslušenství dle vlastního výběru v celkové hodnotě 17 000 Kč. Vkládejte své snímky zde: http://fotografroku.ifotovideo.cz/galerie.php?theme=266

Je toho hodně, co vám v tomto vydání nabízíme, vybírejte například:

ROZHOVOR: NIKOLA ELEFANT

K módní fotografii jsem se dostala později

ROZHOVOR: NIKOLA ELEFANT

ROZHOVOR: VÍT HASSAN

Novinář a fotograf demonstrací na volné noze…

vit-hassan-02.jpg

RECENZE KNIHY: FRANTIŠEK DOSTÁL

Nádraží Braník aneb vlak do stanice touha

RECENZE KNIHY: FRANTIŠEK DOSTÁL

PRAXE: FILIP HREBENDA TAKÉ NA ISLANDU

Co si vzít s sebou a jak fotit v této žhavé destinaci?

PRAXE: FILIP HREBENDA TAKÉ NA ISLANDU

PRAXE: ANALOGOVÁ ŠKOLA INVESTIČNÍ?

Vyberete si specialitu nebo investiční kousek?

PRAXE: ANALOGOVÁ ŠKOLA INVESTIČNÍ?

PRAXE: JAN STRIA MAKRO FOTIL A TESTOVAL

Jak to jde s Canonem 100 mm f/2.8L RF nebo EF?

PRAXE: JAN STRIA MAKRO FOTIL A TESTOVAL

TECHNIKA: LAOWA ARGUS 33 mm f/0,95 CF APO

Jaká je tato překvapivá a vysoce světelná novinka?

TECHNIKA: LAOWA ARGUS 33 mm f/0,95 CF APO

FOTOGRAF ROKU: ŽIVOT SE ZVÍŘATY

Toto téma ihned po otevření nalákalo hodně kreativních a zkušených autorů. Jak jste dopadli vy?

POZOR, máme nový dárek plný poezie k vašemu předplatnému, vyberte si ho! Už jste si objednali vaše FotoVideo až domů! Je to stejně jednoduché, jako v jiných e-shopech!

K celoročnímu předplatnému časopisu FotoVideo prostě dárky odjakživa patří. Udělejte si radost (a také vašim blízkým?) na dalších dvanáct měsíců! S naším předplatným opravdu ušetříte. Vybírejte dle chuti, ale rychle, dárků je dost, ale některé jen v omezeném množství! Předplaťte si nás natrvalo, nebo si vyzkoušejte, zda nás chcete odebírat po jednom či dvou či třech či šesti či dvanácti výtiscích. Jak se vám to bude líbit. Ale s delší dobou předplatného výrazně klesá jeho cena a dárek je ZDARME k novému, celoročnímu předplatnému.

Vybírejte si na našem webu:

http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu levněji za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze a ještě vyděláte.

Zvolte si půvaby červnového FotoVideo

Právě vychází
fv06-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.