Do léta s časopisem NAŠE PŘÍRODA v čísle 3

Publikováno: 9. června 2021 | autor Redakce
Do léta s časopisem NAŠE PŘÍRODA v čísle 3

Jaro se letos moc nevytáhlo, uvidíme, zda to léto napraví… Každopádně na zlepšení nálady máme výborný prostředek – nové číslo Naší přírody. Najdete v něm článek o letošním ptáku roku – "káně obecné", svůj život představí sršeň obecná, opět navštívíte širé lány a mrknete, co na nich roste, na výlet se vydáte na naši jihomoravskou Saharu či k meandrům Odry a nezapomněli jsme ani na další tipy pro dětské hry. Přejeme hezké letní čtení…

Obsah čísla 3/21

Káně – dravec, co má drive / Alena Říhová

Sršeň – hmyzí zabiják? / Rostislav Poláček

Velké, širé, rodné lány II / Hana a Vladimír Motyčkovi

Ptačí řeka / Tomáš Grim

Snímky divoké přírody / Jaromír Zumr

Když kvete Sahara na jižní Moravě / Jakub Hloušek

Oderské meandry / Martin Janoška

Z pokladnice podkrkonošských sopek / Jan Vítek

Do přírody ohleduplně 2 / Tomáš Růžička

Stezka jeřábka Bošíka / Jan Moravec

Fascinující roční období – léto / Monika Tošenovská

Káně – dravec, co má drive

Všichni už víme, že ptákem roku se letos stala káně lesní. Náš nejhojnější dravec je běžně k vidění. Vysedává kolem cest a polí anebo plachtí vysoko nad otevřenou krajinou, zatímco se na nebi podepisuje široce rozmáchlým „v“. Přestože už ho jistě viděl každý z nás, je čas se s ním seznámit blíže.

Do léta s časopisem NAŠE PŘÍRODA v čísle 3

Do léta s časopisem NAŠE PŘÍRODA v čísle 3

Sršeň – hmyzí zabiják?

Bojíte se sršní? Máte z nich strach? Panikaříte, utíkáte před nimi nebo je dokonce zabíjíte L? Autor článku představí tohoto zástupce blanokřídlého hmyzu v jeho skutečné podobě a pokusí se napravit sršni (neoprávněně) špatnou reputaci.

Do léta s časopisem NAŠE PŘÍRODA v čísle 3

Oderské meandry

Oázu nespoutané přírody připomínají poslední kilometry Odry na území České republiky. Za městem Bohumínem se řeka vymaňuje ze svého zregulovaného koryta a na sedmi kilometrech až po soutok s Olší si teče, jak chce. Výsledkem jsou časté změny řečiště, podemleté břehy, neustále se měnící štěrkové náplavy i mohutné meandry, které se čas od času díky velké vodě protrhnou. Nevšední podívanou, která je u podobně velkých řek v Evropě již vzácná, zprostředkovává naučná stezka mezi Bohumínem a Kopytovem.

Do léta s časopisem NAŠE PŘÍRODA v čísle 3

 


 

Už máte červnové vydání časopisu FOTOVIDEO?

A co v něm najdete? Například:

Je už téměř léto, a tak jsme i s tímto vydáním hodně mezi květinami a ženami. Zasloužili se o to významní autoři jako Jan Stria, Nikola Elefant, Radek Kalhous, Filip Hrebenda, František Dostál, ale také Vít Hassan a známý street fotograf Kevin V Ton. Děkujeme jim a dalším za skvělou spolupráci při přípravě a těšíme se, že se vám naše společná práce bude líbit.

FV 06 21 obsah

Nechybí dvě nové rubriky a v trochu nezvyklém úvodníku se šéfredaktor rozplývá i tuhne Nad dopisy čtenářů….

Mimochodem! Vidíme, že si všímáte našich QR kódů, které výrazně rozšiřují zážitky s naším časopisem a píšete si o další videa tak, abyste si je mohli snímat čtečkou na vašem chytrém telefonu. Budou určitě!

Fotograf roku má aktuální téma: Příroda ve městě

Projděme se po městě a zachyťme otisky a krásu matičky přírody. Parky mají svá kouzelná zákoutí, strom na náměstí majestátně odolává sevření urbanistiky. Alej v ulici poskytuje milosrdný stín a příroda se dere do města sama o sobě i bez lidského přičinění. Foťte a vkládejte své příspěvky na toto téma do soutěže Fotograf roku průběžně a kdykoli a nejpozději do 27. 6. 2021 na http://fotografroku.ifotovideo.cz

FOTOGRAF ROKU: ŽIVOT SE ZVÍŘATY

Speciální téma Fotografa roku: Makro – vyhraj objektiv Laowa

Aktuálně je v nabídce na našem trhu již 7 různých makroobjektivů Laowa. I proto se tato významná značka stala partnerem speciální kategorie, do níž můžete vkládat své makrofotografie. Makro je nádherný fotografický žánr plný úžasných překvapení. Čím překvapí naši soutěžící? Vítěz: získá možnost nákupu makroobjektivu Laowa a příslušenství dle vlastního výběru v celkové hodnotě 17 000 Kč. Vkládejte své snímky zde: http://fotografroku.ifotovideo.cz/galerie.php?theme=266

Je toho hodně, co vám v tomto vydání nabízíme, vybírejte například:

ROZHOVOR: NIKOLA ELEFANT

K módní fotografii jsem se dostala později

ROZHOVOR: NIKOLA ELEFANT

ROZHOVOR: VÍT HASSAN

Novinář a fotograf demonstrací na volné noze…

vit-hassan-02.jpg

RECENZE KNIHY: FRANTIŠEK DOSTÁL

Nádraží Braník aneb vlak do stanice touha

RECENZE KNIHY: FRANTIŠEK DOSTÁL

PRAXE: FILIP HREBENDA TAKÉ NA ISLANDU

Co si vzít s sebou a jak fotit v této žhavé destinaci?

PRAXE: FILIP HREBENDA TAKÉ NA ISLANDU

PRAXE: ANALOGOVÁ ŠKOLA INVESTIČNÍ?

Vyberete si specialitu nebo investiční kousek?

PRAXE: ANALOGOVÁ ŠKOLA INVESTIČNÍ?

PRAXE: JAN STRIA MAKRO FOTIL A TESTOVAL

Jak to jde s Canonem 100 mm f/2.8L RF nebo EF?

PRAXE: JAN STRIA MAKRO FOTIL A TESTOVAL

TECHNIKA: LAOWA ARGUS 33 mm f/0,95 CF APO

Jaká je tato překvapivá a vysoce světelná novinka?

TECHNIKA: LAOWA ARGUS 33 mm f/0,95 CF APO

FOTOGRAF ROKU: ŽIVOT SE ZVÍŘATY

Toto téma ihned po otevření nalákalo hodně kreativních a zkušených autorů. Jak jste dopadli vy?

POZOR, máme nový dárek plný poezie k vašemu předplatnému, vyberte si ho! Už jste si objednali vaše FotoVideo až domů! Je to stejně jednoduché, jako v jiných e-shopech!

K celoročnímu předplatnému časopisu FotoVideo prostě dárky odjakživa patří. Udělejte si radost (a také vašim blízkým?) na dalších dvanáct měsíců! S naším předplatným opravdu ušetříte. Vybírejte dle chuti, ale rychle, dárků je dost, ale některé jen v omezeném množství! Předplaťte si nás natrvalo, nebo si vyzkoušejte, zda nás chcete odebírat po jednom či dvou či třech či šesti či dvanácti výtiscích. Jak se vám to bude líbit. Ale s delší dobou předplatného výrazně klesá jeho cena a dárek je ZDARME k novému, celoročnímu předplatnému.

Vybírejte si na našem webu:

http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu levněji za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze a ještě vyděláte.

Zvolte si půvaby červnového FotoVideo

Právě vychází
fv05-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.