Dežo Hoffmann, dvorný fotograf Beatles, sa narodil pred 107 rokmi v Banskej Štiavnici

Publikováno: 25. března 2021 | autor Redakce
Dežo Hoffmann, dvorný fotograf Beatles, sa narodil pred 107 rokmi v Banskej Štiavnici

Aký vlastne bol Dežo Hoffmann? Čím zaujal ako fotograf i človek? Prečo žal úspech za úspechom – ak prejavom triumfu fotografa je už sám fakt, že zmyselná ikona sexapeelu Marilyn Monroe či sám veľký „Frankie Boy“ – Frank Sinatra sa neunúvali osloviť Deža, aby vyhovel ich záujmu pózovať mu pred objektívom v Londýne?!

Rodák zo Štiavnice sa narodil 24.mája 1912 židovským rodičom. Po smrti otca sa s matkou presťahoval do Žiliny, kde sa vrátil po absolvovaní základnej vojenskej služby v Piešťanoch, aby sa mohol vyučiť za typografa. Jeho kariérne začiatky sa spájajú s prácou biletára v pražskom divadle, no za zlomový bod môžeme označiť práve jeho príchod do ateliérov AB Studio na Barrandove, kde sa stal členom filmového štábu.

Dežo Hoffmann, dvorný fotograf Beatles, sa narodil pred 107 rokmi v Banskej Štiavnici

Po odchode z Československa stihol absolvovať stáž v pobočke americkej filmovej spoločnosti 20th Century Fox v Paríži. Jeho ďalšie kroky viedli do vojnových zón, kde nakrúcal dokumenty (napr. inváziu Mussoliniho v Etiópii). V Španielsku, kde sa stal členom novinárskeho združenia, sa spriatelil s mnohými významnými osobnosťami, vrátane Ernesta Hemingwaya či Roberta Capa, ktorí do veľkej miery ovplyvnili jeho pohľad na svet i tvorbu. Práca vojnového reportéra však odhalila aj svoje tienisté stránky – Hoffman bol celkovo trikrát zranený, z toho raz na istý čas dokonca stratil pamäť. V roku 1940 odišiel do Anglicka, kde sa pridal k jednotkám Československej armády, neskôr prešiel ku Kráľovskemu letectvu. Po skončení vojny sa však chystal vrátiť do rodnej krajiny, no osud to zariadil inak a svoj palubný lístok prepustil žene s dieťaťom, ktorej sa už miesto neušlo. Lietadlo, do ktorého nakoniec nenastúpil havarovalo a tragédiu nikto neprežil.

Dežo Hoffmann, dvorný fotograf Beatles, sa narodil pred 107 rokmi v Banskej Štiavnici

V Anglicku pomaly, ale isto začal rozbiehať svoju kariéru fotografa – otvoril si nahrávacie a fotografické štúdio a neskôr si zriadil fotoateliér priamo na londýnskej Soho.

Dežo Hoffmann, dvorný fotograf Beatles, sa narodil pred 107 rokmi v Banskej Štiavnici

V šoubiznisových kruhoch sa stával čoraz známejším a to aj vďaka spolupráci s periodikami ako Record Mirror, Daily Mirror či News Chronicle. V roku 1962 sa prvýkrát stretol s legendárnymi Beatles. Bolo to práve pre jeho novátorské vnímanie fotografie, pre ktoré sa stal pojmom vo svojom fachu. A to sa zapáčilo aj liverpoolskej kapele, pre ktorú sa stal dvorným fotografom. Svojim pohľadom na fotenie totiž zbúral zaužívané pravidlá, pričom do fotiek vniesol pohyb, voľnosť a spontánnosť. To sa pozdávalo aj mnohým iným hudobným legendám, ktoré sa mu bez zveličenia vrhali pred fotoaparát. Zo všetkých môžem spomenúť napr. Rolling Stones, Cliffa Richarda, Jimiho Hendrixa, Franka Sinatru, Eltona Johna a mnoho ďalších. Fotografoval však aj osobnosti hereckého plátna ako napr. Charlieho Chaplina, Marilyn Monroe, Marlona Branda, Sophiu Loren…

Dežo Hoffmann, dvorný fotograf Beatles, sa narodil pred 107 rokmi v Banskej Štiavnici

Podieľal sa aj na organizácii Bratislavskej lýry, kde sa mu podarilo prilákať svetoznáme osobnosti popmusic. Na začiatku 80. rokov skončil s fotografovaním a odišiel do dôchodku. Zomrel 26. marca 1986 v Londýne, v meste, v ktorom sa vďaka svojmu kumštu preslávil po celom svete.

ZDROJ: história bez hystérie – „História je najlepšou učiteľkou s obzvlášť nepozornými žiakmi.“ (wordpress.com)

Už máte dubnové FOTOVIDEO?

Vzniklo vydání, které opět myslí na všechny své čtenáře a příznivce, a přitom je opět tak trochu mimořádné. Narodilo se totiž v době focení a natáčení nepříznivé, s upřímnou nadějí, že si už ten duben venku i v interiérech užijeme? Je to tak? Splnila se naše redakční očekávání a vaše upřímné přání? To jsme v době jeho přípravy nemohli vědět.

Spousta videa v časopise FotoVideo

Velké téma, které hýbe naším virtuálním a digitálním světem. Zájem o video roste přímo exponenciálně a my to jasně vidíme na množství stažených QR kódů, které přidáváme do jednotlivých článků. Opravdu vás nesledujeme, ale autoři a zpovídaní fotografové sami píší, že na svých webových či YouTube stránkách zaznamenali výrazný nárůst většinou hned po zveřejnění v našem časopise. Také máte ve svém chytrém telefonu nahranou čtečku QR kódů? Je to snadné, těch aplikací je několik a nezaberou v telefonu téměř žádné místo. Jen si jí kliknutím otevřete a rámeček lehce přiblížíte ke QR kódu v časopise a video či webové stránky se vám hlásí a automaticky běží. Žádné další složité operace a vy máte dvojí zážitek – z četby i doplňujícího videa. Foto a video prostě patří k sobě!

A velké fotografické lahůdky

Vyberte si z naší široké nabídky, která vznikla opět a jenom na základě vašich potřeb. Jak už jsme se zmínili, pracujeme v týmu a díky tomu dokážeme reagovat na velké množství naprosto aktuálních podnětů. Na tomto vydání se podílela opět řada významných osobností, kterým jsme za skvělou spolupráci velmi. Nebudeme tentokrát vyjmenovávat tu řadu skvělých jmen, seznámíte se s nimi postupně při listování dubnovým FotoVideem, které vám nabízí vše, co máte rádi (snad?) a hlavně přeje pohodu (a to nejen s ním), zdraví a snad už konečně i to kvalitní, upřímné a Dobré světlo!

Vyberte si z dubnového FotoVideo třeba následující:

OSOBNOST: JAROSLAV KUČERA

Dívky a paní z nedávné historie? Určitě vás budou zajímat!

OSOBNOST: JAROSLAV KUČERA

RECENZE: ČESKÁ FOTOGRAFIE V DATECH 1839-2019

Vladimír Birgus a Pavel Scheufler uvádějí novou knihu, která patří do vaší knihovny.

RECENZE: ČESKÁ FOTOGRAFIE V DATECH 1839-2019

OSOBNOST: GARIK AVANESIAN

Velké lidské příběhy v dosud nezveřejněných fotografiích velkého fotografa.

OSOBNOST: GARIK AVANESIAN

PRAXE: ZVĚTŠENÁ VIDEOPORADNA

Jakou techniku zvolit pro natáčení videa? Poradí vám dva odborníci.

PRAXE: ZVĚTŠENÁ VIDEOPORADNA

TECHNIKA: TISKNEME SI FOTOGRAFIE SAMI

Velký průvodce výběrem tiskárny a fotopapíru – 1. díl

TECHNIKA: TISKNEME SI FOTOGRAFIE SAMI

FOTOGRAF ROKU: VYHODNOCENÉ TÉMA „DOMÁCÍ KVĚTINY“

Výsledky možná překvapí, ale jsou nádherné. Květiny se vám povedly!

FOTOGRAF ROKU: VYHODNOCENÉ TÉMA „DOMÁCÍ KVĚTINY“

… a samozřejmě další spoustu zajímavých článků!

POZOR! Už jste si objednali vaše FotoVideo až domů! Je to stejně jednoduché, jako v jiných e-shopech!

Navíc k vaší objednávce máme pro vás další dárky ZDARMA. K celoročnímu předplatnému časopisu FotoVideo prostě dárky odjakživa patří. Udělejte si radost (a také vašim blízkým?) na dalších dvanáct měsíců! S naším předplatným opravdu ušetříte. Vybírejte dle chuti, ale rychle, dárků je dost, ale některé jen v omezeném množství! Předplaťte si nás natrvalo, nebo si vyzkoušejte, zda nás chcete odebírat po jednom či dvou či třech či šesti či dvanácti výtiscích. Jak se vám to bude líbit. Ale s delší dobou předplatného výrazně klesá jeho cena a dárek je ZDARME k novému, celoročnímu předplatnému.

Vybírejte si na našem webu:

http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu levněji za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze a ještě vyděláte.

Užijte si dubnové FotoVideo

Za 1 den
vyjde nové číslo FotoVideo.
fv05-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.