Dějiny ožívají v Národním muzeu

Publikováno: 2. července 2021 | autor Redakce
Dějiny ožívají v Národním muzeu

Není to tak dávno, co jsem byl pozván do Národního muzea na speciální produkci, kterou připravil velký tým architektů, odborníků, techniků a hlavně nadšenců.

Autor: Rudolf Stáhlich

Když to vezmu od kořenů, tak samozřejmě konstatuji, že Národní muzeum je největším muzeem v České republice. Pokrývá řadu oborů od přírodních věd až po specializované oblasti společenských věd. Spojuje sbírky materiálů dokumentujících vývoj přírody, historii a prehistorii českého i zahraničního původu. Několik let byla Historická budova Národního muzea uzavřena z důvodu rozsáhlé rekonstrukce. Slavnostní znovuotevření proběhlo 28. 10. 2018 při příležitosti výročí 100 let od vzniku Československa a 200 let od založení muzea. No a při této příležitosti…

Dějiny ožívají v Národním muzeu

Multimediální projekce „Momenty dějin“ ve spojovací chodbě

Při rekonstrukci se rozšířily výstavní prostory muzea, došlo k zastřešení dvoran a tím ke zvětšení výstavní plochy. Spojovací chodba mezi Historickou a Novou budovou vytváří díky novému podzemnímu propojení obou budov Muzejní komplex Národního muzea. Bylo zde nainstalováno více než 50 metrů panelů po obou stranách.

Dějiny ožívají v Národním muzeu

Hlavním záměrem architekta Martina Hejla bylo vytvořit multimediální projekci v novém unikátním prostoru podzemní chodby mezi Historickou budovou a Novou budovou. Martin Hejl, navrhl po obou stranách chodby projekci o celkové délce 112 metrů, což návštěvníkům přináší jedinečný zážitek. Bylo použito 38 kusů laserových projektorů Panasonic PT-RZ660 v kombinaci s ultrakrátkými objektivy ET-DLE035.

Dějiny ožívají v Národním muzeu

„Instalace ve Spojovací chodbě je výjimečná nejen svou velikostí, ale především zajímavým konceptem, nacházejí se zde dvě projekce proti sobě. Je druhou největší multimediální instalací na světě. Obraz generuje sestava projektorů, které jsou na každou stěnu složeny z 19 kombinovaných účinných synchronizovaných projekcí. Díky tomu vznikl filmový prostor v hyperpanoramatickém formátu," říká Petr Vlček, ředitel společnosti AVT Group.

Dějiny ožívají v Národním muzeu

Místní expozice nese název Momenty dějin a jedinečnou multimediální projekcí mapuje historii tohoto místa od prehistorie po současnost. Návštěvníci mohou sledovat proměny Václavského náměstí v Praze, detailní vizualizaci jednotlivých budov a událostí. Cílem celé expozice je maximální vtažení diváka do promítaného děje, o které se stará přes dva metry vysoký obraz a také pohlcující audiosystém s 32kanálovým zvukem.

Dějiny ožívají v Národním muzeu

Technické řešení

Celou projekci zajišťuje 38 laserových projektorů Panasonic PT-RZ660, které vytvářejí dokonale plynulý obraz ve spojení s 38 objektivy Panasonic ET-DLE035 s velmi krátkou projekční vzdáleností, aby se zabránilo oslnění návštěvníků a zároveň se eliminovalo rušení projekce jejich stíny. Jednotlivé obrazové části odbavují počítače Intel NUC (19 ks, každý pro 2 projektory) a jeden řídící počítač Intel NUC, který zajišťuje finální synchronizaci obrazu tak, aby byl absolutně bezešvý.

Dějiny ožívají v Národním muzeu

Protože samotnou instalaci doprovázela náročná a velmi přesná kalibrace obrazu, navrhla firma AVT Group pro projektory odpružený kotevní systém se speciálními silentbloky, které tlumí vibrace od provozu vozovky nad tunelem a eliminují tak vznik budoucích nepřesností, které by mohly narušit jednotnost obrazu. Před započetím samotné instalace proběhla provozní zkouška v jiných prostorách, aby byla předem potvrzena funkčnost celého systému.

Dějiny ožívají v Národním muzeu

Obrazovou část expozice doplňuje zvukový systém, který umožňuje komponovat zvuk na míru tak, aby byl v souladu s děním v obraze, tedy aby se zvuk s obrazem přímo pohyboval v reálném čase. Dosáhlo se toho vysokým počtem reproduktorů (32 ks Bose RMU105), z nichž má každý svůj vlastní kanál na zesilovači (4 ks 8kanálových zesilovačů PowerMatch 8250). Celá sestava je koncipována tak, aby mohly obě strany fungovat nezávisle na sobě. Vybrané reproduktory mají přes své kompaktní rozměry (nutné pro umístění do stísněných prostorů mezi stropními lamelami) dostatečný výkon a vhodnou vyzařovací charakteristiku, která umožňuje divákovi, potažmo posluchači identifikovat polohu zdroje zvuku, což vytváří ten správný prostorový vjem.

Dějiny ožívají v Národním muzeu

Takže jsem si to několikrát prošel a hlavně užil!

Projektory Panasonic zajišťují každému návštěvníkovi jedinečný zážitek z expozice Momenty dějin v Národním muzeu v Praze. Jedná se o druhou největší multimediální instalaci na světě a je fajn jí shlédnout. Zase tak časově náročné to není!


Už máte červencové vydání časopisu FOTOVIDEO?

Tento rok je pro nás velmi důležitý, nejen tou celoroční oslavou našeho čtvrtstoletí, ale i tím, že se snad jeho podstatná část odvine v normálních časech, a tak i časopisecká distribuce se po dvou letech ještě o něco zlepší. Tím chceme současně moc poděkovat všem, kteří si nás nově předplatili (a těm, co si předplatné obnovili určitě a ze srdce také!), díky nimž nám počet předplatitelů zase o dost stoupl.

Pětadvacáté léto s časopisem FotoVideo

Má to logiku, zvykáme si všichni na doručování všeho až domů, a tak proč ne také pravidelné dodávky časopis FotoVideo, když ho dostanu až domů, o den dříve, levněji a bez poštovného, navíc s vybraným dárkem zdarma při objednání (mimochodem, podívejte se na náš web do sekce předplatného, máme nové, letní dárky v limitovaných edicích a také nové, paměťové karty).

Využíváte QR kódy na přehrávání videí a webových stránek? Najdete je v tomto vydání skoro v každém článku! A když už tedy jsme u tohoto vydání: Je v něm hodně praktických článků. Je léto, jste určitě mnohem častěji venku, a tak jsme vám do tohoto červencového vydání připravili velký mix fotografické praxe a technických informací tak, abyste se třeba i poučili a inspirovali. Současně přinášíme docela zajímavé informace ze světa foto a video i díky, že jsme v řadě zajímavých akcí a událostí mediálními partnery. Ostatně, když jsme už u toho: pořádáte nějaké větší fotografické setkání, soutěž, výstavu, prezentaci? Pokud ano a je to vaše akce nevonící příliš komerční náplní, určitě nám o ní včas napište. Rádi o ní v některém z našich médií napíšeme. On ten náš web a časopis mají přeci jenom poměrně velký dosah. Stačí se jen podívat například na ty tři desítky tisíc fotografů registrovaných do soutěže Fotograf roku.

Fotograf roku má aktuální téma: Řada, řady

Řada čísel, stromů, lidí, věcí, zvířat… posloupnosti, události, exponenciální… Kde všude dokážete najít řadu? Doma, v zaměstnání, před obchodem, v obilí, na letišti, před kinem? Řada znamená určité uspořádání a někdy i nutnost… Foťte a vkládejte své příspěvky na toto téma do soutěže Fotograf roku průběžně a kdykoli a nejpozději do 31. 7. 2021 na http://fotografroku.ifotovideo.cz

Óda na domácí spotřebiče, Pavel Hujíček

Vybírejte z červencového FotoVideo například:

Pětadvacáté léto s časopisem FotoVideo

ROZHOVOR: EVA KUČMÁŠOVÁ

Vnímám studenty jako budoucnost fotografie…

ROZHOVOR: EVA KUČMÁŠOVÁ

SOUTĚŽ: EISA MAESTRO 2021

Tak kdopak asi zvítězil v národním kole?

SOUTĚŽ: EISA MAESTRO 2021

DOBRODRUŽSTVÍ AŽ NEUVĚŘITELNÉ

Extrémní fotograf v Irsku

DOBRODRUŽSTVÍ AŽ NEUVĚŘITELNÉ

FOTOUDÁLOST: VÁCLAV ŠILHA

Jak se fotí kroje na Chodsku?

FOTOUDÁLOST: VÁCLAV ŠILHA

PRAXE: FOTOŠKODA WEEK JE ZA NÁMI

A dál na plný plyn s programem a workshopy

PRAXE: FOTOŠKODA WEEK JE ZA NÁMI

TECHNIKA: OCUTNÁVKA NOVÉHO ULTRATELEZOOMU

TAMRON 150-500 mm F / 5-6,7 Di III VC VXD

TECHNIKA: OCUTNÁVKA NOVÉHO ULTRATELEZOOMU

… a další a další praktické, inspirativní i technické články

POZOR, POZOR, přidali jsme nové dárky! Chcete paměťovou kartu LEXAR, módní tašku či parfém? Vyberte si! Je to stejně jednoduché, jako v jiných e-shopech!

K celoročnímu předplatnému časopisu FotoVideo prostě dárky odjakživa patří. Udělejte si radost (a také vašim blízkým?) na dalších dvanáct měsíců! S naším předplatným opravdu ušetříte. Vybírejte dle chuti, ale rychle, dárků je dost, ale některé jen v omezeném množství! Předplaťte si nás natrvalo, nebo si vyzkoušejte, zda nás chcete odebírat po jednom či dvou či třech či šesti či dvanácti výtiscích. Jak se vám to bude líbit. Ale s delší dobou předplatného výrazně klesá jeho cena a dárek je ZDARME k novému, celoročnímu předplatnému.

Vybírejte si na našem webu:

http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu levněji za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze a ještě vyděláte.

Pětadvacáté léto s časopisem FotoVideo

 

Právě vychází
fv04-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.