CITIES – STANKO ABADŽIČ SE VRACÍ DO PRAHY

Publikováno: 1. července 2023 | autor Redakce
dscf9986.jpg

Máme velkou radost z toho, že můžeme díky našemu dávnému kamarádovi a fotografickému spolubojovníkovi Gariku Avanesjovanovi v Praze opět přivítat slavného a čtenáři nesmírně oblíbeného fotografa Stanka Abadžiče, kterému vděčíme nejen za nádhernou dokumentaci Prahy, ale samozřejmě i za úžasný přístup k fotografování aktu.

Umělcovo pražské období a o fotografii vůbec

Když se Abadžič roku 1995 stěhoval do Prahy, tak mu horké slunce toho srpnového dne symbolizovalo pozitivní energii našeho města, jak říká ve svých vzpomínkách. S pocitem jakéhosi znovuzrození začal zkoumat Prahu se svým středoformátovým fotoaparátem, a tak na nějaký čas zahodil práci fotoreportéra a objevil v sobě umělce.

dscf6334.jpg

„Potkal jsem lidi, kteří zůstali originální a autentičtí, nikam nespěchali a odmítli se podílet na extrémech globalizace. Čím více jsem odhaloval Prahu, tím více jsem začal vnímat fotografii jako uměleckou formu. Ten pocit byl intenzivní jako výbuch sopky.“

005.jpg

Záhadná krása starobylých pražských ulic a slepých uliček mu také pomohla prohloubit pocit mystéria, které je znát v mnoha fotografických obrazech. Tajemná póza a voyeuristický podtext Zvědavosti, Praha proměňuje běžnou scénu v cocteauovskou meditaci o nevědomých pohnutkách.

dscf9998.jpg

Povrchová objektivita A Day When Everything Goes Wrong je podkopána vizuálním napětím vytvořeným rozsypaným ovocem, převráceným motorem a ostrými úhly slunečního světla a stínu. Abadžicova hlava, srdce a duch dosáhly díky jeho fotografii...


Celý článek najdete v červencovém čísle FotoVideo

Doporučujeme také výhodné předplatné s dárkem!


fv07-23-web3.jpg

Právě vychází
fv06-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.