Bedřich Grünzweig, fotograf, který fotil mezi nebem a zemí.

Publikováno: 3. dubna 2021 | autor Kateřina Davidová
Bedřich Grünzweig, fotograf, který fotil mezi nebem a zemí.

Jeho nejslavnější fotografie s názvem „Mezi nebem a zemí“ zachycuje myče oken, který visí na lanech na budově OSN s pozadím sluncem ozářené řeky. Fotografovat začal bez odborné průpravy, a fotil to, co viděl okolo sebe. Jeho fotografie jsou zdánlivě reportážní žánrovky, avšak při pozornějším pohledu jsou to energií a emocemi nabité snímky lidí, ať už z New Yorku nebo ze zemí, v nichž jako úředník OSN pracoval.

Bedřich Grünzweig se narodil v Praze v roce 1910 v rodině vojenského důstojníka Ludvika Grünzweiga. Roku 1912 se rodina přestěhovala do Brna, kde Ludvik Grünzweig pracoval jako vedoucí inženýr v Královopolské strojírně. Bedřich vystudoval v Brně střední školu a roku 1928 odešel studovat do Vídně ekonomii. V letech 1930–1932 studoval opět v Brně na technice. Poté dva roky sloužil v armádě a roku 1934 nastoupil jako vedoucí úředník v cukrovaru v Ratiboři. V roce 1939 odjel tajně se svou ženou Juditou do Spojených států. Jeho rodiče, bratr i babička však doma během války zahynuli v koncentračních táborech.

V New Yorku se Bedřich Grünzweig podílel na vybudování československé expozice na výstavě Expo.V expozici pak dále pracoval během trvání výstavy. Seznámil se zde s Alexandrem Hackenschmiedem, s nímž se spřátelil a jenž mu umožnil potkat se s dalšími uznávanými osobnostmi.

V roce 1940 začal fotografovat New York. Nikdy se však nestal profesionálním fotografem. V letech 1941–1947 pracoval v New Yorku pro Československou informační kancelář (exilovou vládu) a pak až do roku 1974 v OSN, kde se mimo jiné účastnil různých mírových operací a rozvojových programů v bývalých koloniích (např. v Kongu), během nichž rovněž fotografoval.

Bedřich Grünzweig, fotograf, který fotil mezi nebem a zemí.

Kromě reportážních snímků vytvořil i velké množství dokumentárních portrétů známých osobností–např. Leonarda Bernsteina, Marcela Marceau, Raviho Shankara.

Bedřich Grünzweig, fotograf, který fotil mezi nebem a zemí.

V období let 1974–1994 byl poradcem ředitele International Center of Photography. Do Československa se poprvé vrátil na návštěvu až roku 1969, později pak znovu v letech 1972, 1983, 1991 a 1998.

Bedřich Grünzweig, fotograf, který fotil mezi nebem a zemí.

Bedřich Grünzweig zemřel roku 2009. Jeho fotografie jsou zastoupeny ve sbírkách různých muzeí a institucí, např. United Nations Photography Archives a New York Museum of Modem Art.

Bedřich Grünzweig, fotograf, který fotil mezi nebem a zemí.

Bedřich Grünzweig (3. dubna 1910, Praha – 2009) byl americký fotograf českého původu.

Už máte dubnové FOTOVIDEO?

Vzniklo vydání, které opět myslí na všechny své čtenáře a příznivce, a přitom je opět tak trochu mimořádné. Narodilo se totiž v době focení a natáčení nepříznivé, s upřímnou nadějí, že si už ten duben venku i v interiérech užijeme? Je to tak? Splnila se naše redakční očekávání a vaše upřímné přání? To jsme v době jeho přípravy nemohli vědět.

Spousta videa v časopise FotoVideo

Velké téma, které hýbe naším virtuálním a digitálním světem. Zájem o video roste přímo exponenciálně a my to jasně vidíme na množství stažených QR kódů, které přidáváme do jednotlivých článků. Opravdu vás nesledujeme, ale autoři a zpovídaní fotografové sami píší, že na svých webových či YouTube stránkách zaznamenali výrazný nárůst většinou hned po zveřejnění v našem časopise. Také máte ve svém chytrém telefonu nahranou čtečku QR kódů? Je to snadné, těch aplikací je několik a nezaberou v telefonu téměř žádné místo. Jen si jí kliknutím otevřete a rámeček lehce přiblížíte ke QR kódu v časopise a video či webové stránky se vám hlásí a automaticky běží. Žádné další složité operace a vy máte dvojí zážitek – z četby i doplňujícího videa. Foto a video prostě patří k sobě!

A velké fotografické lahůdky

Vyberte si z naší široké nabídky, která vznikla opět a jenom na základě vašich potřeb. Jak už jsme se zmínili, pracujeme v týmu a díky tomu dokážeme reagovat na velké množství naprosto aktuálních podnětů. Na tomto vydání se podílela opět řada významných osobností, kterým jsme za skvělou spolupráci velmi. Nebudeme tentokrát vyjmenovávat tu řadu skvělých jmen, seznámíte se s nimi postupně při listování dubnovým FotoVideem, které vám nabízí vše, co máte rádi (snad?) a hlavně přeje pohodu (a to nejen s ním), zdraví a snad už konečně i to kvalitní, upřímné a Dobré světlo!

Vyberte si z dubnového FotoVideo třeba následující:

OSOBNOST: JAROSLAV KUČERA

Dívky a paní z nedávné historie? Určitě vás budou zajímat!

OSOBNOST: JAROSLAV KUČERA

RECENZE: ČESKÁ FOTOGRAFIE V DATECH 1839-2019

Vladimír Birgus a Pavel Scheufler uvádějí novou knihu, která patří do vaší knihovny.

RECENZE: ČESKÁ FOTOGRAFIE V DATECH 1839-2019

OSOBNOST: GARIK AVANESIAN

Velké lidské příběhy v dosud nezveřejněných fotografiích velkého fotografa.

OSOBNOST: GARIK AVANESIAN

PRAXE: ZVĚTŠENÁ VIDEOPORADNA

Jakou techniku zvolit pro natáčení videa? Poradí vám dva odborníci.

PRAXE: ZVĚTŠENÁ VIDEOPORADNA

TECHNIKA: TISKNEME SI FOTOGRAFIE SAMI

Velký průvodce výběrem tiskárny a fotopapíru – 1. díl

TECHNIKA: TISKNEME SI FOTOGRAFIE SAMI

FOTOGRAF ROKU: VYHODNOCENÉ TÉMA „DOMÁCÍ KVĚTINY“

Výsledky možná překvapí, ale jsou nádherné. Květiny se vám povedly!

FOTOGRAF ROKU: VYHODNOCENÉ TÉMA „DOMÁCÍ KVĚTINY“

… a samozřejmě další spoustu zajímavých článků!

POZOR! Už jste si objednali vaše FotoVideo až domů! Je to stejně jednoduché, jako v jiných e-shopech!

Navíc k vaší objednávce máme pro vás další dárky ZDARMA. K celoročnímu předplatnému časopisu FotoVideo prostě dárky odjakživa patří. Udělejte si radost (a také vašim blízkým?) na dalších dvanáct měsíců! S naším předplatným opravdu ušetříte. Vybírejte dle chuti, ale rychle, dárků je dost, ale některé jen v omezeném množství! Předplaťte si nás natrvalo, nebo si vyzkoušejte, zda nás chcete odebírat po jednom či dvou či třech či šesti či dvanácti výtiscích. Jak se vám to bude líbit. Ale s delší dobou předplatného výrazně klesá jeho cena a dárek je ZDARME k novému, celoročnímu předplatnému.

Vybírejte si na našem webu:

http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu levněji za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze a ještě vyděláte.

Užijte si dubnové FotoVideo

 

Právě vychází
fv04-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.