Muzeum města Prahy pořádá v Zámeckém areálu Ctěnice výstavu věnovanou obuvi a ševcovskému řemeslu, které představí na podnikatelském úspěchu zlínské obuvnické firmy Baťa.
Podnikatelský příběh pohádkových rozměrů o chudém ševci, který svou pílí, pracovitostí a odvahou z malé dílničky v neznámé vesnici Zlín vybudoval společnost světového formátu. Myšlenky a morální hodnoty zakladatele firmy Baťa, Tomáše Bati, rezonují do dnešních dní. Jsou stále živé a inspirativní, jako byly před sto lety.
Na výstavě je na vybraných modelech představena dobová obuv a módní trendy v první polovině 20. století. Nejznámější typy dámské, pánské i dětské obuvi, například dnes již téměř zapomenuté modely „séglovek“ a meltonek nebo opět oblíbené dřeváky či perka. Nechybí ani ukázka obuvi z reptilie a sportovní obuv vyráběná firmou Baťa. Vystavena je speciální obuv navržená pro výstavu Expo v New Yorku v roce 1939, která nebyla vzhledem k politickým změnám v Československu v zahraničí nikdy prezentována. Exponáty obuvi zapůjčené z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně doplňují dobové oděvy módních pražských salónů a doplňky ze sbírek Muzea města Prahy, reklamní letáky, tisky a fotografie z třicátých let 20. století.
Součástí výstavy je ukázka realizace výstavby Baťova paláce čili Domu služeb, postaveného v duchu funkcionalismu v letech 1928–1929 na Václavském náměstí v Praze, který ve své době neměl v Československu obdoby. Kromě možnosti zakoupit si módní obuv nabízel totiž zákazníkům také oddělení pedikúry, správkárnu bot, dětský koutek, bufet s vyhlídkou i oddělení čistění obuvi.
V rámci výstavy jsou realizovány doprovodné programy, včetně výukových programů.
DOPROVODNÉ PROGRAMY PRO VEŘEJNOST
17. 9. 2022 Jablkobraní