Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec získalo – nepřekvapivě – zachycení jasné komety Neowise, konkrétně snímek nazvaný Velká kometa roku 2020. Autorem je Václav Paveza.
Kometa NEOWISE C/2020 F3 byla objevena 27. března 2020 kosmickým teleskopem WISE (Wide-field infrared Survey Explorer). Okolo Slunce se pohybuje retrográdně, tedy v opačném směru než například planety. Přiblížení ke Slunci, s perihelem 3. července 2020, změnilo výrazně parametry její dráhy a prodloužilo její oběžnou dobu ze 4500 let na 6700. Průměr jejího jádra je odhadován na 5 kilometrů.
Jako každá správná kometa se i NEOWISE pyšní nejen jasnou komou, tedy plynným obalem zahalujícím vlastní kometární pracho-kameno-ledové jádro, ale i pověstným kometárním ohonem. A jako správná jasná kometa má nejen jeden, ale dokonce dva. Ten viditelnější a mohutnější je ohon prachový a je zakřiven vlivem gravitačních efektů. Je tvořen, jak ostatně již jeho název napovídá, převážně prachem, uvolněným z povrchu komety. To se děje díky narušování struktury materiálu komety při uvolňování plynů v ní uzavřených, které se vypařují, nahřáty slunečním zářením. Slabší, tenčí a strukturovanější ohon, je ohon iontový. Ten je tvořen ionty plynů uvolňovaných z komety. Jeho tvar i směr je ovlivňován zejména tlakem slunečního záření, a tak vždy směřuje od Slunce. A to i v případě, kdy se kometa od Slunce vzdaluje a tento ohon si vlastně „tlačí“ před sebou.
Oba ohony se liší i barvou, iontový je namodralý až nazelenalý díky záření přítomných chemických prvků a molekul, prachový je bělavé barvy. Struktura obou ohonů je velmi vděčným ukazatelem zejména aktivity kometárního jádra. Jejich podrobným studiem můžeme odhadovat strukturální změny neviditelného jádra i s časovou informací. Zejména iontový ohon nám však přináší mnohdy i zajímavé informace z oboru úplně odlišného od kometárního. Ze změn jeho struktury můžeme totiž usuzovat na dopady sluneční aktivity, kdy rázové vlny vznikající například při slunečních erupcích tuto strukturu porušují. A sluneční astronomové tak mají úžasnou možnost sledovat šíření odezev sluneční činnosti ve velkých vzdálenostech od Slunce.
Zdroj: Astronomický ústav AV ČR Ondřejov a Facebook
Už máte SRPNOVÉ číslo časopisu FOTOVIDEO?
Najdete v něm například:
INSPIRACE: S FRANTIŠKEM ORTMANNEM
Povídání nejen o Vladimíru Mišíkovi a Andělech z karantény
INSPIRACE: VYŠEHRAD A NATIONAL GEOGRAPHIC
Petr Jan Juračka a jeho naprosto originální pohledy na Prahu z výšky i v podzemí.
RADOMÍR PEKARÍK A JIŘÍ CETKOVSKÝ
Dva výborní specialisté soutěžního tématu tohoto měsíce.
JAN PELIKÁN – VYNIKAJÍCÍ FOTOGRAF SPORTU
Rozhovor nejen o jeho úspěchu v soutěži Red Bull Illume…
LAOWA PŘEDSTAVUJE: 15 mm f/4 Wide Macro Shift
Ondřej Prosický: Divoká příroda na široko – mistrovské snímky, které musíte vidět!
TECHNIKA: ČERSTVÝ VÍTR MEZI DRONY
Autel Robotics EVO II Pro v testu.
TECHNIKA: NOVÝ CANON EOS R5
První dojmy Tomáše Třeštíka a Michala Baroka
FOTOGRAF ROKU: TÉMA: LIST, LISTY A LISTÍ
Ti nejlepší dokazují, že v Čechách i na Slovensku se fotit prostě umí! Prohlédněte si snímky dvaceti nejlepších seniorů a sedmi výborných juniorů v tomto tématu...
S naším předplatným opravdu ušetříte, a ještě k němu dostanete dárek dle vašeho výběru zdarma!
Předplaťte si nás, jde to velmi rychle a můžete si vybrat, zda po jednom či dvou či třech či šesti či dvanácti výtiscích, či… jak se vám to bude líbit
Vybírejte si například na:
http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/
https://www.send.cz/casopis/779/foto-video
https://foto-video.magaziny.cz/
https://predplatit.cz/detail/foto-video/200/
Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte s námi!