Astronomickým snímkem dne podle NASA je opět dílo českého fotografa. Vznikal několik nocí…

Publikováno: 12. května 2020 | autor Kateřina Davidová
Astronomickým snímkem dne podle NASA je opět dílo českého fotografa. Vznikal několik nocí…

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) pro svůj tradiční Astronomický snímek dne vybral na úterý ten s názvem „Lyrid Meteors from the Constellation Lyra” (Meteory Lyridy ze souhvězdí Lyry), který zachycuje maximum každoročního dubnového roje. Fotografie je dílem českého astronoma Petra Horálka, jehož tvorbu si NASA pro astronomický snímek dne vybrala již více než dvacetkrát. Pořídil jej u Sečské přehrady a na snímku je vidět kromě 29 meteorů i letní úsek Mléčné dráhy, jasné hvězdy Vega či Altair a hladina Seče.

Snímek NASA publikovaný 12. května je výsledkem snímání během několika nocí. Pozadí snímku – obloha s Mléčnou dráhou nad hladinou Seče – bylo vytvořeno v noci maxima roje (21./22. dubna 2020) z břehu tzv. Čáslavské zátoky jako panorama, zatímco druhý aparát snímal celou oblohu časosběrně.Astronomickým snímkem dne podle NASA je opět dílo českého fotografa. Vznikal několik nocí…

„Časosběrné snímání probíhalo i v nocích před maximem a po něm. Záběry meteorů pak byly do podkladového snímku přidány matematicky. Lze díky tomu poznat, že 29 zachycených rojových meteorů vylétá soustředně z místa poblíž jasné hvězdy Vega v souhvězdí Lyry, po němž roj nese svůj název,” popsal Horálek, jenž je současně popularizátorem astronomie.

Tento snímek NASA je v pořadí již 5. pořízený právě ze Sečské přehrady. Další snímky Petra Horálka si prohlédněte: ZDE.Petr Horálek

 

Je na čase ušetřit, a ještě získat praktickou a potřebnou věc. Rok 2020 prožijte s naším časopisem, který vychází pravidelně koncem každého kalendářního měsíce. Objednáte si ho a dostanete po zaplacení výhodný dárek ZDARMA dle vašeho výběru. Objednejte si tedy raději hned a vybírejte v časopise na stranách 96 a 97 a také elektronicky například na:

http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

https://www.send.cz/casopis/779/foto-video/

https://foto-video.magaziny.cz/

https://predplatit.cz/detail/foto-video/200/

Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji, a ještě k tomu ta cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! UŠETŘÍTE!

 

Už máte voňavé květnové FOTOVIDEO? Podívejte se, co v něm najdete: ZDE.

Voňavé květnové FOTOVIDEOVoňavé květnové FOTOVIDEO – vychází 30. 4. 2020

Právě vychází
fv03-24-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.