Arles je křižovatkou mezinárodní fotografie

Publikováno: 1. října 2023 | autor Redakce
005-sesterstvo-vystava-v-kostele-sv-anny-foto-vaclav-podestat.jpg

Výstižně to prohlásil u příležitosti zahájení letošního fotografického setkání Patrick de Carolls, starosta tohoto jihofrancouzského města. Více než padesát let se totiž během letních měsíců pravidelně stává rušným místem setkávání fotografů, konání tvůrčích dílen a prezentací výstavních projektů.

Program letošního ročníku připravil tým pod vedením současného ředitele Rencontres de la Photographie Christopha Wiesnera a Aurélie de Lanlayové.

012-zahajeni-letosniho-festivalu-v-arles-10-07-2023-foto-vaclav-podestat.jpg

Zahrnoval v několika sekcích autorské i kolektivní výstavy, soutěžní oddíl a rovněž úzký výběr nominovaných knižních projektů. Poklidné jihofrancouzské město nebylo naštěstí během prvního červencového týdne viditelně poznamenáno gradujícími násilnými protesty, vyvolanými 27. 6. zastřelením sedmnáctiletého chlapce alžírského a marockého původu v Nanterre, na předměstí Paříže či v nedaleké Marseille, důležitém dopravním uzlu na cestě do Arles.

004-emma-sarpaniem-self-portrait-as-cindy-2022-press.jpg

Jakkoliv se moderní stavba Franka Gehryho, nová dominanta města, zcela vymyká převážně historické arleské zástavbě, návštěvníci Luma (The Tower) jej už respektují jako jedno ze zásadních výstavních center. Díky nadaci Luma zde bylo možné zhlédnout rozsáhlou retrospektivu Constellation (Konstelace), dnes již ikonických černobílých fotografií Američanky Diany Arbusové.

016-arles-anticka-arena-ve-stredu-mesta-foto-vaclav-podestat.jpg

Práce bývají často charakterizovány jako zrcadlo autorčiny psychiky. Možná proto byla pro danou instalaci cíleně zvolena adjustace v labyrintu kovových konstrukcí s odraznými zrcadly – možnost pozvolného sledování stěžejních děl a souběžně objevování i těch méně frekventovaných. Pro nepoučeného diváka byla nevýhodou kurátorská rezignace na chronologické řazení 450 vystavených děl. Atraktivitě projektu neubraly ani hlídané počty diváků v galerii. Pořídit si fotografii instalace či vlastní „selfie“ v prostoru bylo nejen zapovězeno, ale i důsledně střeženo.

010-dolores-marat-chromaticke-disrupce-foto-instalace-vaclav-podestat.jpg

V nedalekém pavilonu La Mécanique Générale přitahovala zájem výstava zahrnující tři soubory v současnosti velice oceňovaného...


Celý článek najdete v říjnovém FotoVideo

Doporučujeme také výhodné předplatné s dárkem!


fv10-23-web3.jpg

Právě vychází
fotovideo-08-2024-stranka-01.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.