27.ročník Petzvalova mapového okruhu fotoklubů – PMOF

Publikováno: 8. prosince 2021 | autor Redakce
27.ročník Petzvalova mapového okruhu fotoklubů – PMOF

Dne 18.září 2021 byl závěrečným setkáním ukončen 27.ročník PMOF. Výjimečně bych se ale chtěl vrátit k jeho počátku. Po rozdělení republiky vznikly problémy se vzájemnou účastí českých a slovenských fotoklubů na území druhého státu. Kolega Štefan Paulovič z Fotoklubu PKO Bratislava přišel s návrhem uspořádat nový mapový okruh jen pro slovenské fotokluby a vyzval fotokluby k účasti. Tak vznikl "nultý" ročník, do kterého se však přihlásilo jen 7 klubů, a nakonec v termínu poslaly své fotografie jen čtyři. Proto kolega Paulovič pak opakoval svoji výzvu a prvního ročníku se již zúčastnilo 10 klubů.

Protože dříve měly slovenské kluby hlavně zkušenosti z MO Nekázanka, tak s drobnými úpravami byly přijaty jeho propozice. Na tom se podíleli i další dva známí fotografové kolegové Pirohár z Fotoklubu Hexagon Nové Zámky a Eliáš z Fotoklubu DMS Komárno. Roli hlavního organizátora přijal další významný fotograf Jozef Fašanga. Když já jsem začínal s historií všech mapových okruhů, tak to byl právě on, který mně poskytl všechny potřebné materiály včetně katalogů. To jsem již pak sám doplňoval kontaktem s úspěšnými fotografy v jednotlivých ročnících, a tak s vyjímkou 1.ročníku mám kopie fotografií, které se umístily do 3.místa, později do 5. místa, a nakonec nyní do 10.místa. Pouze v prvním ročníku mám fotografii z katalogu, která se umístila na 3.místě a pak tři na výběr takové, která se umístila na 1.místě, ale autor si již nepamatuje, která to byla, a to se týká i dalších dvou fotografií od jednoho autora, které se umístily na 1. a 3.místě a autor si to již nepamatuje. V současné době byly založeny webové stránky www.pmof.sk, kam samozřejmě po dohodě poskytnu materiály, které mám v Archivu MO. A proč vlastně vzpomínám na začátek tohoto mapového okruhu. Protože celou dobu ho doprovázel Jožka Fašanga. Toho ale 27.10.2021 zradilo srdíčko a odešel tak za kamarády do fotografického nebe. Tak ještě jednou touto vzpomínkou mu děkuji za jeho výbornou spolupráci.

Na začátku jsem se zmínil, že byl ukončen 27.ročník PMOF a jeho pořadatelem stejně jako vloni byl Fotoklub pri KC A.Sládkoviča v Detve. Závěrečné setkání proběhlo v Kulturnom dome Chudobienec v Detve. Ročníku se zúčastnilo 15 fotoklubů a na závěr byly přijaty drobné úpravy propozic. Na stejném místě je i výstava nejlepších fotografií, která trvá až do konce roku.

Pořadí fotoklubů:

1. Fotoklub HELIOS Komárno

2. Fotoklub ROKOŠ pri MKS Bánovce nad Bebr.

3. Piešťanský fotoklub

4. Stropkovský fotoklub

5. Fotoklub HEXAGON Nové Zámky

6. Fotoklub RK 1924 Ružomberok

7. Fotoklub GRANUS Podbrezová

8. Fotoklub Nitra pri KOS Nitra

9. Fotoklub Karola Plicku Martin

10. Fotoklub AMFO Zvolen

11. Združenie košických fotografov K91

12. Fotoklub pri MsKS Galanta

13. Fotoklub OBZOR pri KKS v Žilině

14. Fotoklub pri KC A.Sládkoviča Detva

15. Banskobystrický fotoklub

Pořadí jednotlivců:

1. D.Čaniga – Bánovce n.Bebr. – Súboj

01 27.ročník Petzvalova mapového okruhu fotoklubů – PMOF

2. M.Koleničová – Stropkov – Furmani

02 27.ročník Petzvalova mapového okruhu fotoklubů – PMOF

3. P.Seitler – Pieštany – Edo

03 27.ročník Petzvalova mapového okruhu fotoklubů – PMOF

4. T.Paule – Bánovce n.Bebr. – Gymnastka

04 27.ročník Petzvalova mapového okruhu fotoklubů – PMOF

5. Š.Csontos – Komárno – Můj malý pštros

05 27.ročník Petzvalova mapového okruhu fotoklubů – PMOF

6. D.Pastucha – Košice – Skok

06 27.ročník Petzvalova mapového okruhu fotoklubů – PMOF

7. L´.Čačko - Bánovce n.Bebr. – Pri raňajkách

07 27.ročník Petzvalova mapového okruhu fotoklubů – PMOF

8.-9. P.Grosch – Nové Zámky – Alpe di Siusi

08 27.ročník Petzvalova mapového okruhu fotoklubů – PMOF

8.-9. F.Holop – Komárno – Radosť z tanca

09 27.ročník Petzvalova mapového okruhu fotoklubů – PMOF

10.-11. J.Macák – Nitra – Architektura

10 27.ročník Petzvalova mapového okruhu fotoklubů – PMOF

10.-11. E.Štefanka – Pieštany – Dievča s kvetmi vo vlasoch

11 27.ročník Petzvalova mapového okruhu fotoklubů – PMOF

 

Závěrem bych chtěl poděkovat za výbornou spolupráci a poskytnutí všech materiálů pro vypracování tohoto příspěvku a pro uložení do Archivu MO kolegovi Bauerovi z pořádajícího fotoklubu. Blahopřeji autorům použitých fotografií v příspěvku k jejich umístění a přeji jim i další výborné fotografie. Pořadatelem příštího ročníku je Združenie košických fotografov K91. A ještě jednou vzpomínka na Jožku F.

Ing.Josef Podvalský


Už máte prosincové vydání časopisu FotoVideo?

Minulé vydání nám neprošlo díky krásné obálce Adolfa Ziky na prudérních a nemožných sociálních sítích, a tak jsme zvědavi, co s těmito sítěmi a jejich cenzory udělá naše aktuální prosincová obálka z dílny Gabriely Ksandr. Ale pojďme k věci a nechme sítě sítěmi!

V tomto vydání, které jsme vám namixovali z přebytku krásných materiálů a v duchu si potvrdili, že zase někdy musíme udělat nějaké trochu větší, najdete například moc zajímavé rozhovory s fotografy, kteří jsou opravdovými profíky. Jak už se stalo v pár předchozích číslech tradicí, přivádíme vám opět někoho z ciziny. Lorenz Holder bydlí kousek za hranicemi a tvoří na zajímavých lokalitách doslova fotografické obrazy. Velmi sympatická, španělská fotografka Marina Cano je pro změnu zase nejraději ve své milované Africe a v žánru wildlife si výborně rozumí s Vladimírem Čechem. Je to velmi zajímavý dvojrozhovor o jejich náročném focení a cestách divočinou za překrásnými záběry.

Časopis FOTOVIDEO 2021 12

A co takhle si prohlédnout skvělé práce Lucie Horůckové, čerstvě oceněného Kevina V Tona a přečíst si nádherné povídání o výpravách do makro světa s Veronikou Souralovou, která si k nám na chvíli odskočila od své náročné práce v Czech Photo Centru. Ve výčtu skvělých autorů prosincového FotoVideo samozřejmě nesmí chybět ani přední fotograf TASR Martin Baumann s jeho záběry které můžete vidět v řadě nejen slovenských médií.

Časopis FOTOVIDEO 2021 12 obsah

Ve svém výčtu doporučených článků se samozřejmě vždy dostaneme k praktickým materiálům Petra Březiny a spoustě novinek ze světa techniky. S napětím jsme očekávali, jak dopadne dvanácté kolo soutěže Fotograf roku na téma STOPY, se kterým jste se poprali opravdu dokonale. Přečtěte si výsledky a my se vám mezitím přiznáme, že jsme s průběhem této naší největší celostátní fotografické soutěže velmi spokojeni, protože roste a vzkvétá a my v redakci rádi každý den sledujeme nové a nové snímky z již započatého, dvaadvacátého ročníku.

Mějte se pohádkově, užijte si prosinec třeba i s tímto snad vydařeným FotoVideem občas v rukou a my se těšíme na setkání s vámi v ročníku dalším.

A určitě si nezapomeňte prohlédnout některé z videí, která vám v našich článcích nabízíme formou QR kódu. Dozvíte se mnohem a mnohem více…

Pozor! Už se můžete pilně věnovat třetímu tématu 22. ročníku soutěže Fotograf roku

Černobílý příběh má uzávěrku přesně s koncem roku 20211, tedy 31. 12. 2021

Fotografie založená na vyvážení kontrastu černé a bílé. Kvalitní černobílý snímek by měl být zamýšlen jako monochromatický v momentě stisku spouště. Černobíle můžeme ztvárnit všechny dostupné náměty. díky absenci barev lze černobílou zařadit k těžším fotografických žánrům vyžadujícím cit k detailu a preciznost při zpracování.

Více na: http://fotografroku.ifotovideo.cz

Časopis FOTOVIDEO 2021 12 obsah

Vybírejte s námi z prosincového vydání časopisu FotoVideo:

INTERVIEW: LORENZ HOLDER

„Podle mého názoru je nejdůležitější cíl…“

INTERVIEW: LORENZ HOLDER

ROZHOVOR: VERONIKA SOURALOVÁ

„Fotografie mravenců mě přivedly k soutěži Czech Press Photo.“

ROZHOVOR: VERONIKA SOURALOVÁ

FOTOUDÁLOST: FotoŠkoda FEST je úspěšně za námi

A můžeme se těšit na jaro ve dnech 30. 5. - 5. 6. 2022.

FOTOUDÁLOST: FotoŠkoda FEST je úspěšně za námi

PRAXE: TISK, NEBO MOKRÝ PROCES?

Co na to Libor Rambousek technický ředitel CEWE?

PRAXE: TISK, NEBO MOKRÝ PROCES?

TECHNIKA: Konec benzínových agregátů v Čechách?

Bateriové centrály EcoFlow DELTA Max a DELTA mini.

TECHNIKA: Konec benzínových agregátů v Čechách?

TECHNIKA: Tamron 28-75 mm F 2.8 Di III VXD G2

Jak nám vyšel v redakčním testu?

TECHNIKA: Tamron 28-75 mm F 2.8 Di III VXD G2

FOTOGRAF ROKU: KOMU PATŘÍ VÍTĚZSTVÍ VE 12. KOLE?

A poslední téma 21 ročníku naší velké soutěže je vyhodnoceno…

FOTOGRAF ROKU: KOMU PATŘÍ VÍTĚZSTVÍ VE 12. KOLE?

… a samozřejmě další na jeho stránkách…

Nové předplatné časopisu FotoVideo a další nové dárky. Chcete batoh, tašku? Vyberte si některou ze čtyřčlenných sad brašniček Lowepro, paměťovou kartu LEXAR, módní tašku či parfém, předplatné ZONER? Vybírejte rychle, jednotlivé dárky jsou v omezených počtech! Objednání předplatného FotoVideo stejně jednoduché, jako v jiných e-shopech!

Vybírejte si na našem webu: http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Doporučujeme! Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu levněji za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze a ještě vyděláte. Takové je naše předplatné!

FotoVideo podvanácté

 

Právě vychází
fv03-24-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.