11. ročníku Noci divadel se zúčastnily desítky tisíc návštěvníků

Publikováno: 11. ledna 2024 | autor Redakce
noc-divadel-reduta-hori-20231118bb-2.jpg

Tématem Noci divadel 2023 bylo „Hoří!“. 90 divadel a kulturních organizací ve více než 30 městech napříč republikou ho třetí listopadovou sobotu interpretovali nejrůznějšími způsoby a představili svůj jedinečný program opět desítkám tisíc návštěvníků.

12. ročník Noci divadel proběhne už 23. března 2024 na téma „Proměna“, které odkazuje nejen k letošnímu „kafkovskému“ výročí.

„Hoří!“ klimatická změna i nejstarší divadelní budova střední Evropy

Organizátoři přistoupili k zadanému tématu rozmanitými způsoby. Například v olomouckém Divadle na cucky navštívilo program Na sále Divadla na cucky hoří! více než 400 návštěvníků, kteří se tak zúčastnili průchozího workshopu s techniky divadla. „Zapálili“ oheň přímo na sále divadla pomocí světel, zvuků a kouřostroje, vyzkoušeli si práci se světelným i zvukovým pultem.

Institut umění – Divadelní ústav (IDU) v Praze připravil akční bojovku pro celou rodinu IDU v žáru Noci divadel. Na 7 stanovištích se diváci seznamovali nejen s tématem požárů v dramatické literatuře, ale také mohli diskutovat o tom, co aktuálně „Hoří!“. V rámci programu navštívili nejen hlavní budovu v Celetné ulici, ale také nové prostory IDU na adrese Nekázanka 16.

noc-divadel-reduta-hori-20231118bb-2.jpg

Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích pozvalo návštěvníky na komentované prohlídky divadla Bezpečák a Hasič, kde proběhlo seznámení s divadelní požární bezpečností.

Následoval večer se SlamPoetry, na který navázalo posezení u ohně v kulisách inscenace Maryša na nedalekém mostě přes řeku Vltavu.

Pražské Divadlo Na zábradlí plnému hledišti nabídlo atraktivní program Noc s Hamlety. Jeviště se stalo místem setkání největšího počtu žijících představitelů českých Hamletů. Hledaly se odpovědi například na tyto otázky: Jak se od sebe jednotliví Hamletové odlišovali a co měli společného? Jaké téma pro herce jejich postava nesla? Kdo držel v ruce skutečnou a kdo pouze kašírovanou lebku šaška Yoricka? Večera se účastnila exkluzivní herecká sestava: Otakar Brousek ml., Patrik Děrgel, Jaromír Hanzlík, Vladimír Javorský, Pavel Neškudla, Josef Trojan a další.

Národní divadlo Brno, konkrétně Divadlo Reduta, nejstarší kamenná divadelní scéna ve střední Evropě, která přežila 4 požáry, uvedla program Reduta hoří. Během zážitkové divadelní prohlídky napříč minulostí a budoucností scény návštěvníci zjistili, co nejrychleji hoří, které únikové prostory skrývají netušená tajemství a taky co se stane, když vládu nad budovou převezmou bezpečnostní technici a požárníci. Programem provázeli přední experti z řad umělců Opery, Činohry a Baletu Národního divadla Brno.

12. ročník Noci divadel nově v březnu na téma „Proměna“

Noc divadel se od roku 2024 přesunuje na nový jarní termín, tedy na nejbližší sobotu v týdnu, v němž celosvětově slavíme Světový den divadla, který připadá na 27. března. - 12. ročník Noci divadel v ČR tedy letos připadá na sobotu 23. března 2024.

Letošní téma 'Proměna' odkazuje nejen ke stoletému výročí úmrtí Franze Kafky, které rezonuje v připomínkách či inspiracích vycházejících z díla tohoto představitele pražské česko-německo-židovské kultury u nás i v zahraničí. Zároveň však může být opět východiskem k hravým či vážnějším interpretacím programu Noci divadel na témata aktuálních civilizačních proměn nebo 'kafkáren' v našem každodenním životě,“ říká dramaturgyně Noci divadel v ČR Martina Pecková Černá.

Registrace pro divadla je již otevřena na webových stránkách www.nocdivadel.cz

Právě vychází
fv07-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.