Film o Jindřichu Zdíkovi

Publikováno: 23. listopadu 2021 | autor Rudolf Stáhlich
Film o Jindřichu Zdíkovi 1

Stavební úpravy románského paláce nabídly příležitost
na vznik filmu o Jindřichu Zdíkovi.

Nedávno nám do redakce došla jedna poměrně útlá tisková zpráva od Mgr. Tomáše Kasala z olomouckého Muzea umění. I my se rádi podíváme do dávné a slavné historie, že?

Film o Jindřichu Zdíkovi 3

Arcidiecézní muzeum Olomouc včetně románského Zdíkova paláce jsou kvůli stavebním úpravám uzavřeny, ale pro zájemce o historii a kulturu to má jedno plus. Díky tomu zde mohl režisér Theodor Mojžíš začít natáčet dokument Olomoucký biskup uprostřed Evropy o jedné z největších osobností českých zemí první poloviny 12. století – olomouckém biskupovi Jindřichu Zdíkovi (asi 1083 – 1150).

Film o Jindřichu Zdíkovi 4

„Myšlenka na tento dokument vznikla už před zhruba dvanácti lety, kdy jsme v Muzeu umění Olomouc uspořádali velkou výstavu o biskupu Zdíkovi. Problémem je, že skutečně hmatatelného materiálu o této osobnosti je velmi málo. Nynější stavební úpravy románského paláce však nabízejí možnost dostat se doslova pod povrch až do doby vzdálené tisíc let. Jsme tedy velmi rádi, že se Theodor Mojžíš této příležitosti chopil,“ uvedl Ondřej Zatloukal, ředitel Muzea umění Olomouc.

Film o Jindřichu Zdíkovi 5

Koprodukční snímek České televize a společnosti  Video Theo bude štáb natáčet a stříhat po celý příští rok a pokud vše klapne, odvysílá jeho premiéru Česká televize na jaře roku 2023. „Průvodcem hodinového dokumentu bude herec Jaroslav Plesl, který zde bude vystupovat sám za sebe. Jako člověk, který má rád historii i jako pátrač po osudu Jindřicha Zdíka,“ doplňuje režisér Theodor Mojžíš, který před dvěma lety uvedl ve spolupráci s Muzeem umění Olomouc hrané dokumentární drama Barokní velmož o olomouckém biskupovi Karlu z Lichtensteinu-Castelcorna.

Film o Jindřichu Zdíkovi 6

Právě vychází
fv06-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.