Vydejte se s námi do Galerie Ambit, Jungmannovo nám.18, Praha 1, denně 10-18 hod, 17. 10.- 4. 11. 2024
Letošní souhrnná výstava Svazu českých fotografů (SČF) zahrnuje jak tvorbu současných členů, tak v podobě samostatné expozice připomíná ohromný tvůrčí potenciál jednoho z autorů sbírky fotografií SČF – nedoceněného Viléma Reichmanna. Je doplněna fotografiemi členů spřátelené slovenské organizace fotografů – Zväzu slovenských fotografov. Jejím smyslem je každoroční připomenutí činnosti naší nejstarší a největší organizace fotografů s více než stoletou tradicí.
Vilém Reichman - 3687
Pro autory SČF bylo zvoleno jednotné téma ZEMĚ. Mnohovýznamovost tohoto pojmu se celkově podařilo naznačit. Nejvíce autorů uchopilo téma v jeho téměř prvotním významu – hlína, zemina, ornice, povrch, to po čem šlapeme, na čem někdy uléháme, co kultivujeme a osazujeme. V dalším významu jde o moji krajinu, rodnou zemi, kus Země, který obývám, kde jsem doma. Tu pak mohu vyhrazovat vůči dalším, spřáteleným, navštíveným a poznávaným zemím. Zemi ve významu pevnina, souš, konfrontujeme s kamenem, horninou, vodou, které Zemi také pokrývají. Pojem zahrnuje i vše, co na zemi a v zemi roste, co formuje prožitek krajiny jako stromy, keře, rostliny vůbec. Patří sem, co na zemi teče, co z ní vyvěrá, co se z ní vypařuje. V nejširším slova smyslu je země vším, co na Zemi žije, včetně člověka. Pojmenováváme a zobrazujeme „zemi věčného ledu“, ale také „zemi Indiánů“, „svatou zemi“, „matičku zemi“ či „zemi živitelku“. Autorům členské výstavy se ani nepodařilo všechny možné významy vyčerpat. A pokud se vám bude zdát, že určitá fotografie téma nevystihuje, uvědomte si, že na Zemi je všechno možné...
Stejně jako předcházející mapuje letošní výstava široké pole aktivit SČF.V expozici z cyklu Pocta osobnosti V.Reichmanna nechává nahlédnout do tajů fotografické sbírky SČF, téměř čtrnácti tisíc fotografií současných i dřívějších autorů uložených v Národním archivu ČR. Účastí skupiny tvůrčí skupiny mentálně hendikepovaných fotografů Večernice potvrzuje motivující a inspirační zkušenost, jíž se pro tyto autory stává začlenění mezi zkušené fotografy.
Jiří Černý - Česká pole
Spojením minulosti se současností, tvůrčích aktivit s příležitostí k zastavení a zamyšlení nad smyslem života a tvorby oslovuje výstava diváky, jimž přibližuje specifiku fotografického uskupení současného SČF, jemuž zavazující tradice ukládá kultivaci tvorby a výtvarného projevu fotografující veřejnosti. Výstava je součástí projektu Historie a současnost SČF podpořeného Ministerstvem kultury ČR.
Více informací o činnosti SČF na www.scf.cz
Vystavující autoři:
Karel Jiří Čapek, Jiří Černý, Jiří Durdík, Ludmila Dušková, Milan Fara, Antonín Gerža, Jan Hanuš, Lukáš Hušek, Tanya Kirilova, Tomáš Klika, Tomáš Knot, Jiří Kočí, František Látal, Václav Lahovský, Stella Lišková, Roman Löwinger, Ivan Mikšík, Štěpánka Nohýlková, Milan Paukert, Otakar Petříček, Zdeněk Ráž, Monika Sandrová, Bedřich Sebera, Evžen Siegl, skupina Večernice, Martina Šimková, Věra Široká, Jiří Uvízl, Miloš Vendlek, Alena Vykulilová, Marcela Zuchová
Kurátorka výstavy: Věra Matějů, Design: Dana Bleyov, Realizace: Karolina Hunády a Lukáš Kalivoda