Před šestnácti lety přišli studenti Školy Michael s nápadem, že by svá díla měli sdílet s širší veřejností, nejen s učiteli nebo návštěvníky školy. Vznikl tak FESTMICHAEL, dnes už tradiční přehlídka nejlepších prací studentů Střední a Vyšší odborné školy reklamní a umělecké tvorby Michael, která každý rok oživuje veřejný prostor hlavního města.
Velkoformátová výstava na pražském náměstí Míru představuje i letos práce grafiků, fotografů a designérů interiéru. Vernisáž a slavnostní předávání ocenění proběhly ve čtvrtek 12. června přímo na náměstí Míru. Ještě předtím uvedli své krátkometrážní filmy studenti filmové tvorby v legendárním kině Lucerna. Publikum v sále následně rozhodlo, který film získal Cenu diváka.
Tématem letošního ročníku je My Heroes. Ředitelka školy Monika Hrubešová jej komentuje slovy: „Mladí lidé vždy hledají inspiraci a vzory. Zajímalo nás, kdo jsou hrdinové jejich generace. Objevují se tradiční témata: rodiče, sportovní osobnosti, známé tváře nebo zvířata. Jiní studenti se zaměřili na postavení žen, menšin nebo otevřeli otázku války a válečných hrdinů. Jsme hrdí na to, že naši studenti dokážou vnímat svět kolem sebe s citem a odpovědností a přetavit své pohledy do výtvarné a filmové řeči.“
FESTMICHAEL zároveň ukazuje, jak se rozrůstá komunita úspěšných absolventů školy. Mnozí z nich se na vernisáž pravidelně vracejí – přicházejí nejen zavzpomínat a pozdravit bývalé učitele, ale i sdílet profesní úspěchy. Letos bude festival moderovat absolvent Školy Michael režisér Dominik Kalivoda, známý především díky celovečernímu debutu Velké finále PSO, za který získal nominaci na Českého lva 2024.
Na vernisáži byli oceněni nejlepší studenti oborů Fotografie a nová média, Design interiéru, Grafický design a Filmová tvorba. O výběr se postarala odborná porota složená z výrazných osobností české umělecké scény: fotografů Karla Cudlína a Tomáše Třeštíka, grafika Martina Strnada a zástupců designového Studia IHOR. Nejlepší studentské filmové počiny vybírali režisér Vladimír Michálek, mimo jiné držitel deseti Českých lvů za film Je třeba zabít Sekala, a Biser Atanasov Arichtev, režisér, který je spojován především s kultovními seriály Vyprávěj a První republika. Účast také přislíbila scenáristka Halina Pawlowská, která se se studenty setkává v rámci dlouholeté spolupráce v hodinách filmové tvorby.
Vítězové jednotlivých kategorií si odnesli skleněný artefakt ve tvaru žárovky – symbol nápadu, kreativity a světla – a také ceny od našeho časopisu. Záštitu nad festivalem převzal radní hlavního města Prahy pro oblast školství, sportu a volného času Antonín Klecanda.
Výstava na náměstí Míru trvá do 10. července 2025 a nabídne všem kolemjdoucím možnost poznat svět očima nastupující generace kreativních tvůrců.
Doporučujeme také výhodné předplatné s dárkem!