Ačkoli se již na trhu nesetkáme s fotoaparáty pod značkou Olympus a od roku 2021 najdeme na přístrojích označení OM System, patří tento výrobce mezi jednu z mála firem, které zachovaly kontinuitu ve výrobě fotoaparátů a optických produktů obecně. Pojďme se tedy podívat podrobněji na historii značky.
Její počátky spadají do prvních desetiletí dvacátého století a stejně jako u jiných japonských společností i Olympus byl významným dodavatelem optických produktů pro japonské instituce.
Na rozdíl od jiných značek, které získávaly zkušenosti při výrobě dalekohledů či dálkoměrů především pro armádu, Olympus se etabloval na poli medicínském. Konkrétně pak v oblasti vývoje a výroby mikroskopů a lékařského vybavení, tyto produkty se totiž ve výrazné míře do Japonska importovaly především z Německa, což s sebou samozřejmě neslo vyšší náklady na pořízení.
Společnost Olympus byla založena v říjnu roku 1919 a jejím zakladatelem byl Takeshi Yamashita, který ji založil s vizí vyvinout a vyrábět mikroskopy kompletně na japonském území. Za zmínku stojí také Yamashitův přístup k vývoji mikroskopů, kdy se rozhodl nejít cestou kopírování již používaných výrobků německé provenience, ale naopak vedl tým inženýrů k tomu, aby se zaměřili na něco originálního. Prvním produktem tak byl v roce 1920 (pouhých šest měsíců po založení společnosti) mikroskop s označením Asahi. O rok později je oficiálně registrována značka Olympus.
Samotný název Oympus odkazuje na horu Olymp z řecké mytologie, která byla osídlena bohy. Nově vzniklá společnost tak reflektovala svoji snahu vytvářet špičkové a celosvětově známé produkty. Obdobně i v japonské mytologii existuje hora, která nese jméno Takachiho a její vrchol pojmenovaný jako Takamagahara je osídlen bohy.
Historicky je třeba rozlišovat značku Olympus a za ní stojící společnost, nejprve jí byla Takachiho Seisakusho, která se následně přejmenovala v roce 1942 na Takachiho Optical a v roce 1949 pak na Olympus Optical. Další změna nastala v roce 2003, kdy je vlastník přejmenován na Olympus Corporation.
Ve dvacátých letech 20. století uvedla společnost na trh několik dalších modelů mikroskopů – Showa GK a Seika (na počest vládce Hirohita). Ve třicátých letech se zaměřil Olympus výrazněji na vývoj čoček a optických prvků, které potřeboval pro stále rostoucí segment medicínského vybavení, a od roku 1934 spouští ucelené oddělení pro vývoj a výrobu optických čoček.
V polovině roku 1936 byly uvedeny tři prototypy pod značkou Zuiko – 105 mm f/4,5, 75 mm f/4,5 a 75 mm f/3,5 – optická konstrukce vycházela z osvědčeného modelu Tessar se čtyřmi prvky ve třech skupinách. Prodejní úspěchy objektivů však nebyly příliš dobré, takže bylo rozhodnuto vystavět kolem objektivů ucelený ekosystém a začít prodávat vlastní fotoaparáty.
Prvním pokusem byl fotoaparát Semi Olympus, který byl de facto shodný s modelem Semi Proud od výrobce Proud-sha, ale lišil se osazeným objektivem. Semi Olympus pracoval se svitkovým filmem, avšak exponované políčko mělo velikost 6 × 4,5 cm, zatímco standardní formát té doby býval 6 × 9 cm, odtud tedy i označení „semi“.
Další fotoaparát v pořadí již byl plně v rukou Olympusu, který si vyráběl i vlastní závěrky (Koho) a samozřejmě také celý fotoaparát. V roce 1936 je uveden model Semi Olympus II s horizontálně orientovaným tělem a pevným hledáčkem a také Olympus Standard, což byl dálkoměr pracující s...
Doporučujeme také výhodné předplatné s dárkem!