Laowa 15 mm f/4,5 0,5× Wide Angle Macro v rukou a bedlivým okem Borise Stojanova

Publikováno: 18. července 2025 | autor Redakce
-bst8298.jpg

Když jsou Poděbrady dobrý na srdce, budou stačit i na Laowu. To byl jediný plán, co jsem dokázal vymyslet poté, co jsem ji v nabitém týdnu dostal na rychlý test. Počasí si to ale nemyslelo, takže jsem rovnou vyzkoušel, jestli to není slečinka do kavárny a snese trochu středoevropského deště. Snese. Ani nenastydla.

Text a foto: Boris Stojanov, Facebook

Máme tu další šíro od Laowy – 15 mm, světelnost f/4,5 pokračující až na f/32, s kontaktama, konečně (pro Canon EF, Sony FE a Nikon Z). Clonu měníte klasicky voličem na foťáku a je propsána do EXIF, což je opět pokrok správným směrem. Vynikající korekce distorze – všechny obrázky jsou bez korekce zkreslení, pouze s korekcí expozice. Umí makro 1:2, což znamená, že 1 cm na čipu jsou 2 cm objektu, prostě zvětšení 0,5×.

03-ven1545fe.jpg

Tělo je vlastně hladké, je zde jen ostřicí kroužek s pevným a hladkým chodem, který moc nepoužijete, protože na stupnici je za hustě značeným začátkem startujícím na vzdálenosti 0,13 m první normální číslo 1 m a pak rovnou nekonečno. Pokud má váš foťák něco jako Focus peaking, tedy zdůraznění zaostřené vzdálenosti, dáte si něco pod značku nekonečno, clonit stačí veskrze na jmenovitých f/4,5 a fotíte všechno v hyperfokální vzdálenosti.

06-ven1545fe.jpg

Pršelo celé odpoledne a bylo tak nějak šedivo, takže z vidiny krásného odpoledne na lázeňské kolonádě ve stínu stromů, se stalo „tour de kavárny“ s lehkou procházkou a hledáním něčeho, co by bylo tím šírem zajímavé vyfotit. Měl jsem s sebou oblíbený pracovní nástroj v podobě Sony A7 RV, jejíž 61Mpx rozlišení umí prověřit kvalitu skla dokonale, je náchylná na blbě komunikující bajonety a v případě potřeby umí režim APS-C, ve kterém dává stále ohromujících rozlišení 28 Mpx. Snad si to pamatuju, je to nepodstatné, hledat to nebudu.

-bsr6899.jpg

Fotografování

Vlastně na pohodu, díky stupnici, která potěší spíše vyznavače makra než krajináře, nemáte vlastně moc práce, protože podle tabulek je hyperfokální vzdálenost při cloně f/8 na vzdálenosti 0,953 m. Od ní máte ostrost až do nekonečna. Kdo to kdy zkoušel, ví, že při vysokých rozlišeních digitálu to až tolik nefunguje, na druhou stranu je spousta fotek, kde nepotřebujete ostré žiletky. Samozřejmě že to taky miluju, zvláště s pěkným 3D efektem a krémovým bokehem, ale tahle Laowa je sympaticky malý a hlavně lehký cesťák do tašky – váží milých 308 g a za tu nízkou hmotnost a cenu by ani nemusela fotit barevně, odpustil bych jí to.

-bsr6885.jpg

Pokud máte Sony či jiný foťák, co umožňuje rychlé přepnutí na formát APS-C, máte v tu chvíli 15 + 22,5 mm a pořád dost dat, že můžete řezat. Jestli jedete na hrady/zámky, městskou architekturu či interiéry, je to vlastně skvělý sklo, který vám tohle všechno umožní zaznamenat ve vysoké kvalitě. Navíc se skvělou vnitřní korekcí svislic, kterou můžete pokořit pouze vlastní slepotou či chybou.

-bsr6902.jpg

Barvy jsou chladnější, trochu bych řekl s modrým akcentem, ale nijak urážející. Zase hezky tahají zelenou, kterou si letos díky mokrému jaru se střídajícím se sluncem užíváme i na počátku června. Kresba je příjemná, jak jsme u Laowy zvyklí.

-bsr6938.jpg

Trochu zklamáním může být relativně hlasité cvakání při změně clony, což de facto kazí představu začínajících videotvůrců a jejich vidinu na levný šíro. Pro mě jako fotografa to omezující není a tento krok Laowy chápu – nebudete si konkurovat, když máte divizi Cinema… Zvláštní pocit ve mně naopak vyvolal design těla, který je od bajonetu k frontální čočce rovný, zakončený malou sluneční clonou – jde sundat a našroubovat filtr lidského průměru 62 mm.

-bsr6882.jpg

Design vlastně trochu připomíná fantastické objektivy Loxia od Carl Zeisse, a to včetně modrého proužku. Již u nich jsem poznamenal, že ten objektiv vypadá, jako když mám na foťáku nasazenou ruličku od toaleťáku, protože tím, že fotím s velmi světelnými objektivy řady GM, jejich těla nabírají hned za bajonetem až hovadskou šířku. Stejně jako u Zeisse ani u Laowy nemá však design dopad na kvalitu výstupu. Jediný pozitivní dopad je fakt, že mám konečně dost místa na prsty.

-bsr6884.jpg

Laowa tedy přinesla světu snad tisící verzi širokáče, který opět přidává něco navíc. Má skvělou korekci svislic a můžete s ním blbnout s focením detailů. Třeba vyfotit zblízka rozkrojený meloun na pláži nebo puchejř na patě, až půjdete pochod Praha–Prčice. Mimochodem, zrovna na takové akci vás díky hmotnosti nebude otravovat, což je skvělé. Na výlet do míst, jako je třeba francouzské Gordes, bude perfektní, a když už tam budete, v nedalekém Arles je 2000 let staré zachovalé koloseum, kam se hodí taky.

-bsr6937.jpg

Lány fialový trávy všude kolems tím taky dáte i nějaký ty „fčele a motýle“ zblízka cvaknete, cestovní parťák jak víno. Pokud si k tomu vezmete A7 CR namísto A7 RV, ušetříte dalších 20 dkg v batohu, což se taky počítá. Šíro s polomakrem na letošní cesty se jmenuje Laowa 15 mm f/4,5 0,5× Wide Angle Macro.

Líbí se mi:

  • kompaktní rozměr a hmotnost
  • kvalita korekce svislic
  • kvalita výstupu
  • velmi dobrá cena

Mohlo by být lepší:

  • chladný projev nemusí korespondovat s ostatními objektivy
  • plastové provedení není nesmrtelné
  • cvakání clony není vhodné pro změnu DOF při natáčení videa

Cena a dostupnost

Tento objektiv je na našem trhu za 11 895 Kč a na slovenském za 459 eur a můžete ho mít s bajonety pro full-frame Canon EF, Canon RF, Leica L, Nikon F, Nikon Z, Sony FE, přičemž bajonety Canon EF, Nikon Z a Sony FE jsou vybaveny automatickou clonou (AE) ovládanou z těla fotoaparátu, zapisují tedy do EXIF.


Celý článek najdete v červencovém FotoVideo

Doporučujeme také výhodné předplatné s dárkem!


fv07-25-obalka-web3.jpg

Právě vychází
fv07-25-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.