SEJKOT 1989 35 2024 - Výstava spojuje zdánlivě nespojitelné dvě tvůrčí tváře Romana Sejkota, dokumentárně reportážní a uměleckou inscenovanou fotografii. Takových fotografů není moc.
Přijměte pozvání na výstavu Romana Sejkota do salonu v království zmrzliny Crème de la Crème v Praze 1 na Národní třídě 23.
Díla jsou pro Vás připravena od 18.10. do 11.12.2024.
Autor sám říká, že nikdy nechtěl být umělcem, že se to vlastně stalo náhodou, za kterou vděčí profesorům Jánovi a Pavlovi Šmokovi a dr. Miloslavu Stiborovi. Chtěl být reportážním fotografem a „tepat nešvary doby“. To šlo za socialismu snadno, šlendriján byl všude.
Na výstavě to dokládají ukázky z cyklu „Za socialismu bylo líp“ včetně první fotografie otištěné v novinách (1983). Speciálka Nápoje se nacházela u Václavského náměstí a výloha vzbudila zájem devatenáctiletého fotografa. Pořídil snímek, vstoupil do prodejny a zeptal se, zda opravdu nemají vůbec nic k pití a uslyšel: „Neumíš číst, mladej?“ Odpověděl, „No, číst umím, ale nerozumím tomu.“ Prodavač už neřekl ani slovo, myslel si, že chlapec je agent provokatér.
Panorama Pražského hradu s mordorovým kouřem z nemocnic na Karláku či Zahradní Město tonoucí ve smogu, to vše nevyhnutelně vedlo k Listopadu 1989 a ke vzniku slavné fotografie (americký časopis LIFE) z pádu komunismu u nás. „V pátek večer, 24. 11., jsem se šel podívat na Národní, jestli se někde něco neděje. Bylo ticho, když tu se otevřela okna několika bytů a lidi začaly řvát „Jakeš odstoupil! ÚV KSČ padlo!“.
Oznámily to televizní noviny. Okamžitě jsem běžel k Václaváku, protože jsem věděl, že tam se budou dít věci a bylo to tak… Na chlapa mávajícího vlajkou skočila ženská a začala ho líbat. Pak oba běželi deštěm sněhem k soše Václava. Přidávali se další a euforie byla všude. Neopakovatelný zážitek!“ Přesně po 35 letech jsou dobové originály k vidění v Crème de la Crème s dokonalým výhledem na podloubí, kde došlo k masakru studentů 17.11.1989.
Umělecká tvorba, inscenovaná ateliérová a exteriérová fotografie, je na výstavě reprezentována velkoplošnými 3D obrazy (St. Catharine, Grand Selle) i pracemi menšími, včetně zcela nevinného prvního školního aktu Jablko (Pocta Haskinsovi & Šmokovi, 1982), který později vedl k legendárnímu obrazu Heartpple (1990). Třešničkou na dortu je luxusní „nekonečný mamologický kalendář“ s názvem „Nejkrásnějším šperkem na hrudi ženy jsou její ňadra… RS“, věnovaný nekonečnému boji s karcinomem prsu (Radiodiagnostická divize firmy FOMEI). Vidět jej mohou pouze ženy v ordinacích. Nyní jej můžete spatřit a dokonce vlastnit i vy, když se zúčastníte dobročinné aukce.
Autor
ROMAN SEJKOT
RS se věnuje umělecké, reportážní a reklamní fotografii. V celosvětové soutěži profesionálních fotografů WORLD PRESS PHOTO obsadil v roce 1994 třetí místo v kategorii Sports Stories s příběhem o mentálně postiženém plavci. Z fotografií složený animovaný film O SPORTOVCI získal v roce 1994 na mezinárodním festivalu dokumentárních a animovaných filmů v německém Lipsku cenu IG Medien. Na mezinárodním fotografickém festivalu Les Rencontres de la photographie d‘Arles, byly v roce 1995 vystaveny a odměněny akty RS cenou KODAK EUROPEAN PANORAMA. RS učil na FSV UK (1992-1995), na Fakultě multimediálních komunikací UTB (2003-2004), od roku 2009 působí na FEL ČVUT (Katedra kybernetiky, Centrum strojového vnímání) a od roku 2017 pracuje v CIIRC ČVUT. Hostoval s přednáškami na VŠUP, FAMU, MFF UK a PŘF UK. Je člen APF ČR, SN ČR a S.V.U. Mánes. Je zastoupen v mnoha knihách, mimo jiné v publikaci PHOTOGRAPHERS ENCYCLOPAEDIA INTERNATIONAL, 1839 TO THE PRESENT.