Asociace profesionálních fotografů ČR (APF ČR) uspořádala velkou reprezentativní výstavu výběru prací svých současných členů v Riihisaari – Savonlinna Museum ve finské oblasti Jižní Savo. O prezentaci českého umění v severských zemích pravda nepíšeme často, neboť je jich (možná z omezeného pohledu naší redakce) „jako šafránu“. Proto jsme vděčni Janu Pohribnému za dodané materiály a tento počin kvitujeme s povděkem.
Výstavu v pátek 26. dubna 2024 zahájili velvyslanec ČR ve Finsku Adam Vojtěch, radní pro kulturu Mikko Ripatti a Jan Pohribný, kurátor výstavy. Poděkování pracovníkům Muzea Riihisaari: Nikkemu Kaartinenovi, Anssimu Taskinenovi a Paavo Paakinenovi. Akce potrvá až do 15. září.
Jan Pohribný ve svém obsáhlém průvodním slově poměrně zeširoka charakterizoval českou kulturu minulosti i současnosti a následně se dostal ke specifikům současné české fotografie a charakterizoval osobnosti a práce vystavujících autorů.
Hned v úvodu konstatoval: „Říká se, že fotografie je paměť, jakýsi otisk skutečnosti, ačkoliv je to vždy jen dvourozměrná iluze toho, co nás obklopuje, určitý výsek reality, např. našeho života. Někdy velmi záleží, kdo a jak nám zprostředkovává tuto iluzi, které chceme věřit, že je skutečná jako náš život. Dovolte mi, abych vám nabídl vidění (ne)obyčejného života v jedné malé zemi v srdci Evropy, kde se vaří nejen dobré pivo a hraje docela úspěšně hokej, ale kde má kultura silnou a mnohovrstevnatou tradici. Česká kotlina byla vždy díky své poloze křižovatkou vlivů jiných kultur, které ovšem často přetavila do velmi originálního a svébytného pojetí.“
Finského návštěvníka jistě zaujme různorodý pohled a specifické přístupy jednotlivých českých autorek a autorů, jejichž krátké charakteristiky si vedle zhlédnutí vystavených prací může přečíst. Příkladem budiž: „A mnozí z nás jen tušili, že i za komunismu trochu jiný život kypí také kdesi v přítmí podezřelých barů a hospod, v osobních, velmi intimních výpovědích jako na fotografiích Libuše Jarcovjákové (* 1952), jejíž dílo předběhlo svou dobu a teprve nyní sklízí zaslouženou celosvětovou pozornost.“
Výstava je to velká, citlivě instalovaná v krásném prostředí a její kurátor Jan Pohribný zakončil úvodní řeč vernisáže následujícímu slovy: „Síla média fotografie, jak bylo řečeno v úvodu, je v její blízkosti realitě a zároveň v prostoru pro imaginaci, který se nám díky jejím tvůrcům někdy otevírá. Skrze díla 18 českých fotografek a fotografů vám dáváme nahlédnout do duše i kuchyně (ne)obyčejného člověka z této (ne)šťastně položené země uprostřed Evropy, kudy se občas valily malé i velké dějiny. My Češi jsme (až na výjimky) nikdy moc nebyli hrdinové, mnohokrát jsme ustoupili síle a agresi mocnějších bez boje, ale dokážeme se na sebe dívat kriticky, s ironií a humorem, jak o tom, pevně věřím, vypovídají vystavené fotografie.“
Doporučujeme také výhodné předplatné s dárkem!