Zatím vše nasvědčuje tomu, že se v letošním roce dočkáme celé řady zajímavých produktů, které poslouží především nadšencům analogové fotografie. Ostatně poslední várku novinek z analogového světa jsme přinesli nedávno a od té doby už se jich zase hodně vyrojilo.
Ačkoli postupně obliba analogové fotografie stoupá, výrazně se mění způsob jejího zpracování a také použití. Zatímco pro některé fotografy není analogová fotka tím pravým ořechovým, pokud si sami nevyvoláte film a následně nenazvětšujete fotografie v temné komoře, současný trend je zcela odlišný.
Princip fotografování zůstává stejný společně s vyvoláním filmového pásu, rozdílné je však následné zpracování filmu. V současnosti již začíná převažovat tzv. hybridní analogová fotografie, kdy je sice filmový materiál použit jako nosné médium pro zaznamenání obrazu, avšak výsledná fotografie je již digitalizovaná.
Velmi často se tak vyvolaný negativ ani nedostane do kontaktu se zvětšovacím přístrojem, ale je hned po vyvolání a ustálení digitalizován buďto pomocí skeneru, anebo rychlejší cestou v podobě přefocení negativu digitálním fotoaparátem. Poté následuje nezbytná – tu větší, tu menší – úprava ve vhodném fotoeditoru a máme „hotovo“.
Někomu to může připadat jako rouhání, pro někoho je to příliš složitý postup, když je přeci možné využít celou řadu nástrojů, které z digitální fotky „udělají“ fotku filmovou přidáním zrna a úpravou barevnosti charakteristickou pro konkrétní filmový materiál. V zásadě se ale jedná o nejrychlejší způsob, jak prezentovat výstup v podobě filmové fotografie, širokému obecenstvu v digitální podobě.
Vědoma si toho je celá řada výrobců, takže se objevují zejména nové filmové materiály, občas i nějaké nové chemikálie, a dokonce se někteří pouštějí i do vývoje zcela nových analogových fotoaparátů. Jen proces digitalizace pořád trochu vázne, dříve poměrně rozšířené skenery negativů se již prakticky nevyrábějí, a když už na nějaký narazíte, jedná se většinou o kompromisní řešení, které přináší výsledky nepříliš odlišné od výstupu plochého skeneru. Inu, snad se i v této oblasti dočkáme něčeho nového a smysluplného.
O této očekávané novince jsme informovali pár čísel nazpět, nyní se však objevilo hned několik nových obrázků očekávaného fotoaparátu a s nimi také ukázkové fotografie. Připomeňme, že za celým projektem stojí společnost Mint Camera, která dala vzniknout několika zajímavým fotoaparátům, navazujícím na historické předchůdce – zmiňme polaroidový model SLR670-S/SLR670-X, dvouoký aparát TL70 nebo dálkoměry RF70/SF70.
Společnosti se podařilo na přelomu roku získat souhlas s použitím značky Rollei a pustila se do vývoje nového modelu filmového fotoaparátu 35AF, který by měl navázat na legendární model Rollei 35, uvedený na trh v roce 1966, který se vyráběl s několika obměnami až do roku 2015. Původní model byl osazen objektivem Tessar 40 mm f/3,5, vybaven expozimetrem s CdS článkem napájeným baterií MR-9 (již nedostupná).
Hlavním tahákem nového modelu, jak již název napovídá, je integrace automatického ostření, které bude využívat technologii Lidar, známou z mobilních telefonů. Vedle toho pak přibude také vestavěný blesk a nově i automatický režim expozice. Vše ostatní by mělo být v zásadě zachováno, tedy celokovové tělo, víceprvkový objektiv (pět skleněných čoček) s ochrannými vrstvami a také plně manuální ovládání.
Na další technické detaily si zatím budeme muset počkat, nicméně v přehledu aktualit výrobce se objevilo několik střípků. Objektiv bude mít ohnisko 35 mm se světelností f/2,8 a maximální clonou f/16...
Doporučujeme také výhodné předplatné s dárkem!