Jsem pokaždé rád, když mohu mít v ruce nějakou technologickou a navíc špičkovou novinku hned po uvedení na trh. A jsem ještě radši, když ji využije i špičkový fotograf a já se ho mohu zeptat na první dojmy.
S Kevinem V. Tonem se potkáváme často nejen v pražských ulicích či ve FotoŠkoda a v Leica Gallery. Potkali jsme se i nad tímto novým Xiaomi, který má na zádech i logo Leica…
Kevine, tys měl tuto aktuální vlajkovou loď od Xiaomi v rukou jako jeden z prvních fotografů u nás. Cítíš v jejích výkonech někde ono zapojení společnosti Leica, která má své logo umístěné mezi objektivy?
Měl jsem letošní i loňský model a musím odpovědět ano. Leica si fotografický výstup ze svých Vario-Sumiluxů, kterými je mobil osazen, pečlivě hlídá. Vizuálně příjemný, kultivovaný obraz. Zkoušel jsem samozřejmě focení do formátu RAW, kdy mě zajímají neovlivněná data, která mohu dále zpracovávat.
Tohle je naprosto v pořádku, ale i pokud fotíš přímo do JPEG v jednom ze šesti nastavení, jsou výsledky parádní. Používal jsem pro barvu Leica Vibrant a pro černobílou Leica HC. Snad je to vidět na přiložených fotografiích.
Klasická otázka: fotil jsi převážně v Praze? Co vše jsi zkoušel?
Fotil jsem v Praze a v Berlíně. V Lindavě ve sklárnách Ajeto jsem zkoušel, jestli je možné pracovat v komplikovaných světelných podmínkách a používat mobil jako nástroj pro dokumentární fotografii v tom duchu, jakému se dlouhodobě věnuji a k tomu barevně. Ve zmíněných městech jsem se věnoval pouliční fotce, a to bez z nadsázky ve dne v noci.
Měl jsem tento nový smartphone s sebou v Londýně, fotil s ním v metru a je fakt, že kreslí hodně dobře i v méně osvětlených prostorách, ale třeba se mýlím. Jak to vidíš ty?
Nemýlíš, alespoň podle mých zkušeností. Zejména když si hlídáš světlo, vnímáš ho, využíváš a nejdeš proti němu. Večernímu, potažmo nočnímu focení jsem se věnoval dost. V Berlíně na představení modelu veřejnosti v rámci Night Hero jsem s ním pracoval nejen v nočních ulicích osvícených lampami a auty, ale i za vydatného deště. Spokojenost, až mě to překvapilo.
Tahal jsem ho v kapse po Londýně a Royal Ascotu v době vyhlášení EISA Awards 2024. Je to rychlý a hodně snaživý pomocník. Nadělal jsem spoustu cestovatelských i žánrových fotek, ale s Kevinem se samozřejmě nemohu měřit, takže se budu věnovat spíše technickým datům a postřehům.
Společnost Xiaomi představila svou nejnovější řadu vlajkových smartphonů Xiaomi 14T 26. září v Berlíně (Kevin byl u toho, jak víte již z jeho odpovědí výše). Výrobce v úvodu sdělil: „Tato řada je určena pro fotografické nadšence toužící po špičkových zobrazovacích možnostech.“ Tak proč je nevyzkoušet, že? Oba jsme se tedy chopili toho nejvyššího modelu, který má už tradičně v názvu „Pro“. Další krok k ještě lepšímu smartphonovému focení?
Přístroje Xiaomi 14T jsou vybaveny výpočetní fotografickou platformou Xiaomi AISP, založenou na technologii FusionLM, která zvyšuje dynamický rozsah a snižuje šum, díky čemuž zajišťuje zajímavé detaily a živé barvy i při nepříznivém osvětlení. S využitím rozsáhlých surových dat z FusionLM podporuje tato řada formát Ultra HDR, čímž zvyšuje zážitek z HDR, což je dnes většinou uživatelů smartphonů žádané… Funkce PortraitLM v rámci platformy AISP navíc vylepšuje režim Master Portrait, který pokrývá rozsah ohnisek 23 až 75 mm a zajišťuje vrstvené detailní portrétní fotografie se zvýšenou hloubkou, čistotou a přirozeným efektem bokehu.
K tomu jedna má osobní poznámka: Myslím si, že Ultra HDR je opravdu (pokud fotíte na automatický režim) barevně velmi výrazné, a chápu, že pro menší displeje je to třeba. Jsem známým příznivcem spíše potlačených barev, ale v tomto případě mi to HDR až tak nevadí. V případě manuálních režimů navíc cítíte opravdovou Leicu. K tomu musím velmi rád uznat, že nový bokeh těchto přístrojů je skutečně hodně přirozený a čistý. Nezklamal mě.
Xiaomi 14T Pro má opravdu velmi zajímavý systém tří fotoaparátů s pěti ohniskovými vzdálenostmi od 15 do 120 mm. To nabízí krásný rozsah a spoustu možností pro pokrytí různých typů fotografování. Jeho 50Mpx hlavní fotoaparát je vybaven clonou f/1,6 a nejnovější optikou Leica Summilux, která je spojena s obrazovým snímačem Light Fusion 900.
Díky velikosti snímače 1/1,31″, funkci Dual Native ISO Fusion Max a vysokému dynamickému rozsahu 13,57 EV zachytí (dle informací výrobce) tato sestava až o 32 % více světla než její předchůdkyně, což právě vytváří ještě živější a detailnější snímky. Přístroj obsahuje také asférický objektiv 7P s vysokou propustností, který zachycuje více světla a podporuje fotografování s vysokým dynamickým rozsahem.
Xiaomi 14T Pro je k dispozici ve třech barevných provedeních (Titan Gray, Titan Blue a Titan Black) se dvěma variantami úložiště (12 + 512 GB a 12 GB + 1 TB). Varianta 12 + 512 GB stojí aktuálně 20 999 Kč a variantu 12 GB+ 1 TB dostanete za 23 499 Kč.
Další typy této řady jsou samozřejmě mnohem levnější, ale to vše a spoustu dalších podrobností a vychytávek se můžete dočíst na stránkách výrobce, který se této nové řadě výrazně věnuje i ve svém novém e-shopu www.mi.com/cz.
Doporučujeme také výhodné předplatné s dárkem!