Petra, dvorního fotografa pražské zoo, možná někdy potkáte v jejích prostorách. Když ho budete jen chvíli sledovat při práci, určitě poznáte, že mu jde hlavně o maximální pohodu focených zvířat. To by ostatně mělo být snahou nás všech, když už se rozhodneme v jakékoli zoo fotit.
Pražská zoologická zahrada slavnostně zahájila 29. března svou 94. hlavní sezonu a já jsem hned poté požádal Petra o rozhovor. Věřím, že se vám bude líbit.
Dobrý den, Petře, jsem rád, že jste si na mě udělal čas. Vy jste právě v Zoo Praha zahájili sezonu, je to tak? Jak takové zahájení vypadá? Probouzíte zvířátka ze zimního spánku? Omlouvám se předem za neznalost, nechci to na úvod zlehčovat a těším se na vysvětlení, zajímá mě to.
Dobrý den a děkuji za pozvání. Na jaře se v zoo odzimovává spousta zvířat, některá za sebou mají určitou formu zimního spánku, jiná jen trávila čas ve vyhřívaném zázemí. Zvířata v zoologických zahradách pocházejí z různých kontinentů a podnebí a jejich roční cykly i způsob trávení zimy se liší. Zahájení sezony je událost především pro návštěvníky, kterých s teplejším jarním počasím začíná opět přibývat. Vrací se řada aktivit, které byly během zimy omezené nebo přerušené, jako například ukázky tréninku lachtanů.
Zoologická zahrada v Praze je obrovská, stále se rozvíjející a zdokonalující a vy jste její dvorní fotograf. Dá se to tak nazvat? Co je vlastně náplní vaší práce?
Mou prací je fotit, co je právě třeba. Často jde o novinky u zvířat jako narozená mláďata a jiné důležité události, dokumentace přestaveb a rekonstrukcí apod. Pak také zaznamenávám různé akce pro veřejnost, kterých Zoo Praha organizuje velké množství – od oslav významných událostí a dnů po zookroužky, přednášky a jiné projekty.
Dále fotím vybraná témata pro naše tiskoviny, do brožur, letáků nebo do Trojského koníka. Některé na pohled „jednoduché“ fotografie vyžadují hodně trpělivosti, je třeba se domlouvat s chovateli a fotit zvířata tak, aby nedocházelo ke zbytečnému vyvolávání stresu.
Co vše a jakou fotografickou techniku ke své práci používáte?
Fotografuji technikou Nikon. Momentálně používám fotoaparáty Nikon Z 9, Z 7 a D850. Objektivy v rozsahu ohnisek od 8 až po 600 mm, hlavně značek Nikon a pevných objektivů Sigma, u kterých mám oblíbená ohniska 40, 105 a 135 mm. Dále záblesky Godox 600 TTL a mnoho dalšího příslušenství: filtrů, stativů, stativových hlav, fotostanů… Co se týče softwaru, tak hlavně řetězec PhotoMechanic, DxO Photolab, Lightroom, Topaz Sharpen a Photoshop.
Pracujete v místech, která jsou oblíbená nejen návštěvníky všeho věku, ale jsou také někdy až enormně navštěvovaná fotografy. Jak se má takový nadšený fotograf v zoo chovat, co vše může a co určitě nemůže, či dokonce nesmí?
Focení zvířat vyžaduje především ohleduplnost vůči nim, obzvlášť na tak fotograficky exponovaném místě, jako je zoologická zahrada. Obecně není žádoucí používat při focení zvířat blesk. I když ho některá zvířata snesou lépe než jiná, tak ve chvíli, kdyby blesk začali bezhlavě používat všichni, kdo do zoo přijdou s foťákem, bude to problém.
V místech, kde je focení s bleskem výslovně zakázáno, jsou umístěny informační tabule, jedná se zejména o pavilony, ostatní je pak na uvážení každého jednotlivce, nakolik bude brát ohled na pohodu zvířat. Nejstriktnější zákaz platí ve Velemlokáriu, kde je focení zakázáno úplně z jakéhokoli zařízení, včetně mobilních telefonů.
Tím se dostávám k hodně diskutovanému tématu focení zvířat v zoo a ve volné přírodě. Někteří fotografové uznávají pouze wildlife, jiní milují focení a třeba i workshopy v zoo. Jak se díváte na rozdílnost focení v těchto dvou odlišných prostředích?
Jsou to dvě různé disciplíny, které bych vůbec nesrovnával. Každého baví něco jiného, takže je to v pořádku. V přírodě je to hodně o tom objekt k focení vůbec najít, vyžaduje to hodně času. Při focení v zoo se zase musíte vypořádat s celým zástupem rušivých prvků, které mohou výsledný dojem z fotky úplně zkazit. Výhodou zoologických zahrad je...
Doporučujeme také výhodné předplatné s dárkem!