V neustále se měnícím světě fotografie nás často provází diskuse o tom, bez čeho se správný fotograf neobejde. Pro mě je to stále nedocenitelný stativ. Jako biolog a wildlife fotograf mohu jeho nepostradatelnost jen potvrdit, zejména při focení ptactva.
Uvedu pět hlavních důvodů, díky kterým stativ nedocenitelným způsobem přispívá k mému úspěchu v kreativní fotografii ptactva.
Jak dlouho dokážete udržet fotoaparát u oka? Udržíte bez hnutí zvolený záběr? Nebo záběr v hledáčku neustále poskakuje? V mnoha případech čekám poměrně dlouho, než se začne něco dít. Pokud mám fotoaparát s objektivem na stativu, šance okamžitě reagovat a zachytit rozhodující okamžik se výrazně zvyšuje. Současně se také mohu pečlivě věnovat kompozici.
Vidíte přilétat ptáka, najednou zvednete rychle fotoaparát a chcete fotit. To je přesně situace, kdy ptáka vyplašíte. Nejenže tak nepořídíte vysněnou fotografii, ale navíc můžete ptáka ohrozit. Jste-li například blízko hnízda, můžete ho i vyhnat z jeho domova.
To, že je třeba brát ohled na životní prostředí, dokonale ilustruje tato fotografie papouška žlutoramenného přistávajícího u hnízda, kterou jsem pořídil v Austrálii. Skrýval jsem se v úkrytu a čekal, až se bude papoušek vracet do své hnízdní dutiny u termitiště. Papoušek žlutoramenný je kriticky ohrožený druh, a proto jsem úzce spolupracoval se skupinou ochránců přírody.
Ti mi umožnili přístup do této oblasti a poradili, jak blízko se mohu dostat, aniž bych mu narušil hnízdění. Zásadní je mít fotoaparát s objektivem připevněný na stativu, abyste s ním pohybovali při příletu ptáka co nejméně a nevyrušili ho. Zatímco jsem čekal na přílet papouška, díky stativu jsem pevně udržel precizně zvolený záběr.
Co ptáci v letu? Nemůžete prostě fotit jen z ruky? Ano, můžete. Když vím, že se poté budu muset velmi rychle přemístit, dělám to také. Nicméně jsem zjistil, že pokud pták letí v úrovni mých očí nebo mírně pod, posazení 400mm či delšího objektivu na stativu s gimbalovou hlavou mi umožňuje daleko plynuleji sledovat dráhu jeho letu. Mám tak větší šanci mít ho stále v záběru a udržet ostřicí body na jeho těle.
Při focení papouška ara arakanga (scarlet macaw), vzlétajícího ze stromu v Mexiku, jsem přesně tak postupoval. Byl jsem na posedu a díval se mírně dolů na strom, kde se shromáždilo několik papoušků. Když vzlétli, mohl jsem je sledovat a pořídit pěkné snímky za letu 400mm objektivem na stativu s gimbalovou hlavou...
Doporučujeme také výhodné předplatné s dárkem!