JAN STRIA – Botswana: moje první Afrika

Publikováno: 29. června 2025 | autor Redakce
r1-39452.jpg

Doposud jsem šelmy a velká zvířata v přirozeném prostředí moc nefotil, takže možnost vydat se do jedné z nejdivočejších oblastí na světě jsem nemohl odmítnout. Na africkém kontinentu jsem už sice byl, několikrát za potápěním v Egyptě, ale nikdy jsem to nepovažoval, že bych zažil opravdovou Afriku.

Tu mám spojenou s pouštěmi, jako je Kalahari, s národními parky v Keni, s horami jako Kilimandžáro a právě s velkými zvířaty. Cílem byla Botswana, která je rozlohou více než sedmkrát větší než Česko.

r1-04675.jpg

Při vystoupení z letadla ve městě Maun jsem ucítil horký africký vzduch a tušil, že to bude stát za to. Osmdesátitisícové město Maun je často výchozím bodem do delty Okavanga, solných plání Makgadikgadi nebo pouště Kalahari. V půjčovně jsme vyzvedli pojízdné hotely v podobě vozů Toyota Hilux s nástavbou pro uskladnění zásob a zavazadel a dvěma skládacími stany na střeše. Už cestou směrem ke Kalahari jsme potkali prvního slona. Stejně jako u nás chodí srnky, tady se pásl slon.

r1-06132.jpg

Central Kalahari Game Reserve (CKGR) je druhou největší rezervací na světě a největší v Botswaně a my jsme do ní vstoupili branou Matswere Gate. Rezervace je v samotném srdci pouště Kalahari a je známá divokou a nedotčenou krajinou. Jak nám sdělil průvodce Honza, je to drsná, ale nádherná oblast, jedna z mála zbývajících opravdových divočin. Má rozlohu více než 5 milionů hektarů (52.800 km²), tedy asi ⅔ rozlohy České republiky.

r1-12518.jpg

Odteď jsme jezdili už jen po písčitých cestách a ty jsou z pravidla plné menších či větších děr, občas plných vody. Už teď bylo jasné, že o zážitky nebude nouze. Na planinu nazvanou Deception Valley jsme dorazili až chvíli po západu. I tak to mělo své kouzlo, konečně v divočině. Ještě chvíli jsme jeli směrem k místu na přespání. Sice se to nazývá camp site, ale v podstatě je to jen místo, kam lze zajet autem a kde bývá „záchod“ a „koupelna“. Do uvozovek jsem to dal proto, že se jedná jen o místo, kde je postavena spirála z dřevěných kůlů, v jejímž středu je vybetonovaný podstavec s dírou a toaletním prkénkem. V případě koupelny jde také o spirálu obloženou dřevem, kde někdy je a někdy není kýbl na vodu s kohoutkem, upevněný na kovovém laně a kladce. Vodu si samozřejmě každý doveze sám. V divočině není nic, tzn. žádná elektrika, voda ani mobilní signál.

r1-21804.jpg

První přivítání v divočině bylo ve velkém stylu. Už za tmy jsme dojeli na naše předem rezervované místo a vystoupili z aut. Vtom si jeden z nás všiml celkem šesti páru lvích očí v bezprostřední blízkosti. Rychle jsme naskákali zpět do aut. Byla to opravdu smečka lvů, jedna lvice se na nás přišla podívat opravdu zblízka, asi z 10 metrů.

r1-17369.jpg

Nic takového jsme nečekali, takže foťáky ještě nebyly připraveny. Vyfotil jsem ji alespoň mobilem. Zřejmě jsme je vyrušili v odpočinku. Takto snadno se naše plány změnily. Museli jsme popojet na jiné místo, dál od velkých koček. Stavění stanu s čelovkami bylo (alespoň pro mě) lehce stresující, docela často jsem se ohlížel. V průběhu večera jsme lvy ještě několikrát slyšeli z dálky, ale také prý až cca 200 m od nás. Lvi mají neuvěřitelně hlasitý řev, může být slyšet i na 5 km, při ideálních podmínkách ještě dál. Kromě lvího řevu byly v noci slyšet hyeny, ale i spousta hmyzu.

r1-35710.jpg

Vždy jsme vstávali asi půl hodiny před východem slunce, aby byl čas sbalit stany a vyrazit. Úplně první zvíře, které jsem vyfotil, byl oryx – přímorožec jihoafrický. Pak v rychlém sledu následovali šakal obecný a antilopa skákavá, těch se tam nacházelo opravdu hodně. Dále tam byla i spousta ptáků od menších skřivanů a snovačů přes leskoptve až po supy. Nicméně ta zajímavější zvířata bylo potřeba hledat. Bylo to více komplikované kvůli nedávným vydatným dešťům, díky kterým vegetace bujela úplně všude.

r1-37933.jpg

Očekával jsem, že Kalahari bude vyprahlá, s minimem porostu a suchými stromy, ale opak byl pravdou. V národních parcích a rezervacích se smí jezdit pouze po cestách, nikoliv mimo ně, čímž se hledání docela omezuje. Šelmy se totiž tak často kolem cest nevyskytují. Ani by se nemělo vystupovat z aut. Ráno jsme popojížděli zhruba do deseti hodin, než se slunce naplno rozpálilo a většina zvířat se před horkem schovala. Když bylo přes den slunečno a moc nefoukalo, teploty vystoupaly nad 30 °C, ale pocitově i nad 40 °C. Při odpoledním focení náš průvodce Honza v jednom lesíku blízko cesty zpozoroval levharta, přesněji tedy levhartici. Měla pěkně plné břicho a odpočívala rozložená ve větvích stromu.

r1-33570.jpg

Byl to úžasný pohled. Když jsme se lehce přiblížili, tak ze stromu seběhla a vyskočila na jiný. Důvodem byla její odložená kořist. Na stromě byla totiž asi ve výšce asi tří metrů přes větev přehozená mrtvá antilopa skákavá. Levhartice si šla chránit svůj úlovek a začala antilopu před námi žrát. Večer jsme grilovali steaky na ohni. Pohybovat se kolem aut a ohně prý bylo celkem bezpečné, rozhodně se ale nedoporučuje vzdalovat se. Během noci už vůbec ne, to je nejlepší nevylézat ze stanu....


Celý článek najdete v červencovém FotoVideo

Doporučujeme také výhodné předplatné s dárkem!


fv07-25-obalka-web3.jpg

Právě vychází
fv07-25-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.