Hahnemühle – tiskárny pro foto a fineartový tisk

Publikováno: 16. dubna 2025 | autor Redakce
02-obr-uvod-rs2018-fine-art-gesamtmood-glossy-02-lpr.jpg

Druhý díl seriálu o uměleckých a fotografických papírech pro inkoustové tiskárny Canon, EPSON a HP.

Výrobci tiskáren úzce s firmou Hahnemühle spolupracují. Jejich společným zájmem je, aby média, která patří ke světové špičce v oboru fine art, byla s foto a fineartovými tiskárnami plně kompatibilní a vzájemný výkon byl maximalizován.

Jaké tiskárny si rozumí s papíry Hahnemühle?

Média Hahnemühle pro inkoustový tisk jsou kompatibilní s těmito řadami tiskáren:

  • Canon PIXMA G / MG / iX / iP / TS / PIXMA PRO / imagePROGRAF / imagePROGRAF PRO
  • EPSON EcoTank L / Stylus Photo / Expression Premium / Stylus PRO / SureColor P
  • HP Smart Tank / DesignJet Z

Jsou to stolní (domácí) i velkoformátové (studiové) fototiskárny používající tzv. water-based inkousty, tedy inkousty na vodní bázi. Rozeznáváme dvě kategorie inkoustů na vodní bázi: dye-based (barvivové) a pigmentové. Z hlediska dlouhodobé archivace fotografií a uměleckých grafik poskytují jednoznačně vyšší výkon pigmenty.

02-obr1-canon-ipf-pro-1100.jpg

Vzhledem k vysoké gramáži a tuhosti mnohých papírů a pláten je dobré upozornit, že některé tiskárny přijmou média jen do tloušťky cca 0,3 mm a plošné hmotnosti 270 g/m2. Milovníci uměleckých inkjetových médií tradičně používají tiskárny s water-based inkousty třídy pigment těchto řad:

  • Canon PIXMA PRO / imagePROGRAF / imagePROGRAF PRO
  • EPSON Stylus PRO / SureColor P
  • HP DesignJet Z

Jsou to zároveň tiskárny, které disponují podavačem tuhých a hmotných médií, tzv. fineartovým podavačem. Zvládnou zpracování v podstatě jakkoli hmotného a tuhého materiálu a jsou proto nejlepší volbou pro potisk médií Hahnemühle Digital FineArt.

02-obr2-epson-sc-p900.jpg

Jmenujme oblíbené modely pigmentových fototiskáren užívaných k výrobě uměleckých fotografií a grafik:

  • A3+: Canon iPF PRO-300, EPSON SC-P700
  • A2+: Canon iPF PRO-1100, EPSON SC-P900
  • 61 cm: Canon iPF PRO-2600, EPSON SC-P7500, HP DesignJet Z9+ W3Z71A
  • 111,8 cm: Canon iPF PRO-4600, EPSON SC-P9500, HP DesignJet Z9+ W3Z72A
  • ≥ 152,4 cm: Canon iPF PRO-6600, EPSON SC-P20500, HP DesignJet Z9+ Pro

Platí, že segment stolních tiskáren A4 zaplňují modely výhradně s dye-based inkousty. Mezi modely A3+ najdeme fototiskárny jak s dye-based, tak pigmentovými inkousty. Veškeré inkoustové fototiskárny formátu A2+ a rolové (velkoformátové) modely jsou osazeny výhradně sadou pigmentových inkoustů. Úžasná vlastnost pigmentů, opravdu dlouhodobá stálost, je vyvážena i slabinou, a to kvalitou lesklých reprodukcí. Dosahovaný stupeň lesku na lesklých fotopapírech je v případě pigmentů vždy nižší, než jaký dosáhnou dye-based inkousty.

Ty mají v tomto jednoznačné prvenství. Proto se výrobci snaží tento hendikep pigmentů minimalizovat speciálními technikami. Canon a HP obohacují pigmentovou sadu pryskyřičnou kazetou, kterou HP nazývá Gloss Enhancer a Canon pak Chroma Optimizer. Bezprostřední „zalévání“ tisku pryskyřicí vede ke zvýšení lesku, samozřejmě za cenu zvýšených nákladů.

EPSON jde jinou cestou: nepřidává speciální kazetu, ale skrze funkci Black Enhance Overcoat selektivně klade na tisk šedý inkoust, což opět vede k vyšší harmonizaci inkoustu s přijímací vrstvou papíru a subjektivně má pozorovatel dojem vyššího a sjednoceného lesku. Žádná uvedená technika však nedosahuje dokonalosti lesku v případě potisku dye-based inkousty. Pro jistotu zopakujme jejich slabinu: nižší odolnost proti světlu a UV záření vedoucí k několikanásobně rychlejšímu blednutí fotografií.

Dye-based vs. pigment z pohledu archivace

Srovnáme-li stran dlouhodobé obrazové stálosti dvě reprodukce na shodném archivačním papíru Hahnemühle, kdy jedna je zhotovena pomocí nejlepších dnešních dye-based a druhá skrze moderní inkousty pigmentové, pak se zřetelné blednutí (desaturace barev) v případě tisku dye-based inkousty objeví již za 30 let. V případě pigmentů se dostáváme za hranici sta let.

02-obr3-ecotank-115-ink-bottle-group.jpg

Důležitá poznámka: základní dye-based inkousty s cenou 3 Kč za jeden mililitr blednou ještě asi třikrát rychleji než ty moderní, jejichž cena se pohybuje v rozmezí 6 až 10 Kč za mililitr. Základní (nejlevnější) dye-based inkousty jsou pro archivaci nevhodné. Pro srovnání uveďme, že 1 ml archivačního pigmentového inkoustu stojí 12 až 25 Kč v závislosti na objemu inkoustové kazety.

02-obr4-canon-pfi-4100-12-ink-full-set-multipack-2.jpg

Musí to být vždy pigment? Nikoli

Filozofie médií Hahnemühle z řady Digital FineArt a Natural Line je jednoduchá: tisky na takových médiích se stávají odkazem pro další generace, kulturním dědictvím. Aby tomu tak skutečně bylo, nasazení tiskáren s pigmentovými inkousty je logicky nutné. Jejich výčet je uveden výše.

02-obr5-canon-pixma-pro-200.jpg

Pak je tu ale ještě řada Hahnemühle Photo, která míří i na domácí tiskárny, a ty jsou v drtivé většině osazeny sadou dye-based inkoustů. Řada Photo obsahuje fotopapíry se standardním a vysokým archivačním potenciálem a není prohřešek je potiskovat dye-based inkousty. Skvělými volbami tiskáren pro domácí výrobu fotografií a grafik jsou:

  • A4: Canon PIXMA G540, EPSON L8050
  • A3+: Canon PIXMA PRO-200, EPSON L8180

Kdo má rád lesklé fotografie, bude takovou volbou doslova nadšen! Rovněž to neznamená, že by uvedené modely v reprodukci na hluboce matné papíry pokulhávaly. Dokonce lze směle tvrdit, že vzájemná souhra dye-based inkoustů s emulzní (přijímací) vrstvou fotopapírů je subjektivně příjemnější, fotografie jsou pozorovateli hodnoceny na výbornou.

02-obr6-epson-l8180.jpg

Rychlá kalkulace nákladů

Z výše uvedených cen inkoustů si každý může spočítat náklady na tisk. Kromě ceny 1 ml inkoustu je potřeba znát cenu papíru a spotřebu inkoustu.

Cenu fotopapíru lze z ceny daného balení jednoduše odvodit. Uveďme, že list fotopapíru A4 střední gramáže typicky stojí 10 až 20 Kč, archivačního uměleckého papíru A4 30 až 60 Kč. Fototiskárny s dye-based inkousty spotřebují na výrobu fotografie formátu A4 asi 1 ml inkoustu úhrnem ze všech kazet. V případě pigmentových fototiskáren je to asi 1,25 ml.

Náklady na výrobu A4 fotografie na fotopapíru střední gramáže v ceně 15 Kč jsou 21 až 25 Kč v případě tisku moderními dye-based inkousty a 30 až 45 Kč v případě tisku archivačními pigmentovými inkousty.

Náklady na výrobu reprodukce formátu A4 na uměleckém (fineartovém) papíru v ceně 50 Kč jsou 56 až 60 Kč v případě tisku moderními dye-based inkousty a 65 až 80 Kč v případě tisku archivačními pigmentovými inkousty.

Výroba doma, či v laboratoři?

Dnes nestojí otázka tak, zda vyrobím fotografii levněji v laboratoři, či doma. Jde o to, zda mám čas a chuť se do dobrodružství domácího tisku vůbec pustit. Stran technické kvality výstupu a dlouhodobé obrazové stálosti fotografií je lhostejno, jakou cestu zvolím. Zvládnout celý reprodukční řetězec je pro fotografa vždy přínosné, okouzlující, dává mu poctivou zpětnou odezvu a takřka nepřenositelnou zkušenost, jak celý proces funguje.

Každý, kdo se cestou výroby fotografií v pohodlí domova chce vydat, si musí zodpovědět otázku: Jak často a kolik fotografií jsem schopen měsíčně vyrábět? Inkoustovým tiskárnám nedělají dobře mnohatýdenní prostoje a velmi malé dávky tisku jsou navíc neekonomické. Kdo bude tisknout alespoň deset fotografií dvakrát za měsíc, tomu bude inkoustová fototiskárna dobře sloužit.

Podstatné informace o tiskárnách vhodných pro výrobu fotografií a uměleckých grafik, včetně informací o nákladech na tisk u konkrétních modelů, získáte z katalogu tiskáren na www.fomei.com/tiskarny.


Celý článek najdete v dubnovém FotoVideo

Doporučujeme také výhodné předplatné s dárkem!


fv04-25-web3.jpg

Právě vychází
fv07-25-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.